تاریخ درج خبر : 1392/05/29
کد خبر : ۶۳۴۴۳
+ تغییر اندازه نوشته -

ضرورت اعتماد به جوانان و تربیت مدیران جوان در دولت تدبیر و امید

سایت استان: محمدرضا برومندزاده
کشور ما ایران، کشوری است که در دهه¬های اخیر با تغییرات گسترده¬ای در زمینه¬های گوناگون مواجه بوده است. با پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 که بوسیله جوانان پرشور و تحصیل کرده و البته با تجربه در جوار افرادی با تجربه¬تر صورت گرفت لزوم تغییرات اساسی در مدیریت کشور و پاکسازی کشور از عوامل رژیم سابق ایجاب کرد که مدیریت کشور در بسیاری از بخش¬ها در دست جوانان متخصص و متعهد قرار بگیرد. عملی که نشان از یک ریسک بالای مدیریتی داشت ولی سال¬های بعد نشان داد که جوانان متخصص و متعهد چگونه از پس مشکلات عدیده و مدیریت بسیار مشکل یک فضای انقلابی که وارد یک جنگ تحمیلی و فرسایشی شده بود برآمدند. اگرچه این عمل نشان داد که اعتماد به جوانان همراه با موفقیت در عرصه¬های مدیریتی کشور است ولی نسل جوان انقلابی در سال 1357 بدون توجه به جوانان و تربیت مدیران جوان سال¬ها بر مسند مدیریت کشور نشست، غافل از اینکه برای آینده کشور باید دست جوانان را بگیرند. در این نوشتار ضمن برسی روند اعتماد به جوانان در سال¬های بعد از انقلاب و فراز و فرودهای آن، ضرورت توجه به تربیت جوانان و پشتوانه سازی برای مدیریت آینده کشور در دولت تدبیر و امید مورد بررسی قرار می¬گیرد.
پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1357 بدون شک مدیون جوانان متخصص و متعهد انقلابی است که در بهترین دانشگاه¬های دنیا تحصیل کرده و با پشتوانه عظیم تخصصی دعوت مردم و رهبر عزیز انقلاب اسلامی را لبیک گفته و دست به تغییراتی زدند که مدیریت کشور را وارد مرحله جدیدی قرار داده بود. این جوانان انقلابی با شور و شوق انقلابی و وطن¬پرستی خود زمام امور را در دست گرفته و چه خوب بر مشکلات عدیده فائق آمدند. دولت موقت مهندس بازرگان متشکل از جوانانی بود که در اولین سال و حساس¬ترین سال توانستند از پس مشکلات عدیده برآیند و دیگر نهادهای حکومتی و مجلس شورای اسلامی هم جولان¬گاه حضور این جوانان پر تلاش و کاردان بود. در دولت¬های بعدی این روند ادامه داشت و در جنگ تحمیلی این جوانان بودند که فرماندهی عملیات¬های جنگی را در دست گرفتند و باعث حفظ خاک پاک ایران عزیز شدند.
در ادامه دولت¬های زمان جنگ، دولت سازندگی آقای رفسنجانی و دولت اصلاحات همچنان جولانگاه مدیران جوانی بود که با پیروزی انقلاب در سال 1357 زمام امور را در دست گرفته و با تجربه اندوزی از وقایع سال¬های گذشته به مدیرانی باتجربه تبدیل شده و به علت دارا بودن نیروی جوانی از ورود افراد جدید در دستگاه اداری جلوگیری کرده و این سیر تا پایان دولت اصلاحات در سال 1384 ادامه داشته است. این روند باعث شد که کشور با یک رکود مدیریتی و عدم تربیت و ورود مدیران جوان در طول دو دهه اول بعد از انقلاب مواجه باشد و در کنار مدیران با تجربه شده و کاردیده، نبود مدیرانی برای مدیریت آینده کشور مشکلات زیادی را ایجاد کند.
در سال 1384 و با شروع به کار دولت مهرورز اصول گرا شاهد پدیده جدیدی در عرصه مدیریتی کشور در سطوح خرد و کلان بوده ایم. جناب آقای احمدی نژاد با بکارگیری مدیرانی کم تجربه و حتی بی تجربه در عرصه های مدیریتی کشور، و پشت کردن به تجربیات چندین ساله مدیران قبلی و حتی منزوی کردن آنها کشور را وارد سیری قهقرایی کرده بود که مشکلات اخیر کشور نتیجه همین تصمیمات احساسی طی این هشت سال است.
تجربه ناموفق دولت احمدی نژاد در استفاده از جوانان بی تجربه و عدم استفاده از تجربیات گذشته جدا از ایجاد مشکلات عدیده برای کشور باعث شکست سنگین جریان اصول گرا در انتخابات ریاست جمهوری شده است، جریانی که با تمامی پتانسیل های خود وارد انتخابات شده بود و پیروزی جریان رقیب و منزوی شده یعنی اصلاح طلبان را در پی داشت.
کابینه پیشنهادی جناب آقای دکتر روحانی نشانی از بازگشت به عقب و استفاده از همان مدیران دولت های میرحسین موسوی، هاشمی رفسنجانی و سید محمد خاتمی را دارد که مهمترین ویژگی آنها تجربه مدیریتی و کارامدی آنهاست. این عمل اگرچه دارای مزایای فراوانی است ولی باز هم می تواند مشکل ساز شود زیرا افراد جوان و حتی مدیرانی که با بی تجربگی در هشت سال قبل زمام امور را در دست گرفتند و حالا درست یا غلط با آزمون خطای مدیریت کلان کشوری صاحب تجربه ای گشته اند استفاده نشده است و ادامه روند دولت های قبل را نشان می دهد.
امید است دولت تدبیر و امید در دوره زمام داری امور کشور در کنار تجربه گرانب های مدیران خود به جوانان متخصص و کاردان فرصت تجربه اندوزی داده و با درس گرفتن از گذشته مدیرانی را برای مدیریت آینده کشور تربیت نماید.
پایان

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد