تاریخ درج خبر : 1391/09/10
کد خبر : ۶۴۲۰
+ تغییر اندازه نوشته -

پیام تاجگردون به مناسبت روز مجلس

نماینده مردم گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی، در پیامی روز مجلس را گرامی داشته است.

به گزارش سایت استان ، متن کامل پیام دکتر غلامرضا تاجگردون این گونه است؛

روز مجلس به عنوان نماد دموکراسی و حضور مردم مبارک باد؛
تاریخ ایران فارغ از چند صباحی که در آن قرار داریم دارای فراز و نشیب بسیاری بخصوص در قلمرو قانونگذاری و نقش پارلمان بود. مشروطه و مشروطه خواهی همواره از آرزوهای نهفته و خواست ملت ایران بخصوص روشنفکران بوده و هست. چه بسیار انسانهای ارزشمندی که در راه استقلال و مشروطه طلبی ایران جان داده و چه بسیار حاکمانی که بواسطه کم توجهی به چنین حق طبیعی جامعه ایران منفور تاریخ ایران گشتند.

به توپ بستن مجلس توسط دشمنان خارجی تا بی‌توجهی به حقوق پارلمان در صیانت از حقوق ملت؛ همگی حکایت از ذات تمامیت خواهی حاکمان در دوره زمامداری خود می‌باشد و بدین لحاظ است که قانون اساسی جمهوری اسلامی که برگرفته از منویات دینی و الهی امام راحل می‌باشد تلاش نموده علیرغم تمامی ضعفهای موجود؛ دموکراسی را در کنار نمادهای دینی تعریف و مانع ازانحراف در اداره امور جامعه شود.
روزی برخلاف گفتمان صریح امام راحلمان مجلس را در راس امور نمی‌دانند تا بتوانند فراقانونی عمل کرده و گفتمانی غیر از گفتمان امام حاکم سازند و روزی و گاهی از درون پارلمان سازهایی کوک می‌شود تا با عبور از حقوق ملت آنچه را که حق جامعه نیست بر جامعه تحمیل سازند. هر دو یک ره می‌روند. زیاده طلبی و زیاده خواهی از حدود اختیارات قانونی و تمایل بر عدول از قانون در هریک از قوا مذموم و خلاف اصل دموکراسی بر اداره مملکت است.
مجلس و قوه قانون گذاری شکل می‌گیرد تا با تنظیم این نوع رفتار‌ها مانع از انحراف در اداره جامعه شود. نمونه بارز این رفتار که مورد تایید مقام معظم رهبری قرار گرفت سوال از رئیس جمهور در جهت استیفای حقوق ملت بود. حقوقی که نمایندگان فارغ از هرنوع جریان سیاسی وظیفه دارند صیانت از آن را جزء برنامه‌های خود قرار دهند.
بدین لحاظ است که نماینده مجلس قبل ازآنکه نماینده حوزه‌اش باشد نماینده ملت ایران است و وظیفه دارد شجاعانه خواست ملت را بیان و در احقاق حق بکوشد. این نوع رفتار در کنار مصلحتهای امروزی جامعه که مورد تاکید مقام معظم رهبری می‌باشد شرعا و قانونا الزامیست و عدول از آن جایز نیست.
تاریخ ایران در روزی که ما نیستیم در باره ما و اعمالمان نظر خواهد داد. همچنانکه امروزه درباره گذشتگان و آنانی که آزادانه عمل کرده و یا وکیل الدوله شدند نظر می‌دهد. نه همراهی با دولت مذموم است و نه مقابله بی‌حاصل با دولت مقبول. مهم این است که مجلسیان وظیفه خود بدانند آنچه که حق جامعه است اداء کنند. بدین لحاظ است که مجلس در راس امور است و مردم می‌بایستی در هنگامه انتخاب آنچه که مصلحت خود و آیندگان است بکار بسته و شایسته گزینند و امید است که بتوانیم شایسته ملت ایران و نگهبان حقوقشان باشیم.
روز مجلس بر ملت ایران گرامی باد.

نماینده گچساران و باشت همچنین توضیحاتی را به پیام خود الصاق کرده که درباره وجه تسمیه و زندگی نامه مختصر آیت الله مدرس است 
شهید‌ آیت‌الله سیدحسن مدرس در سال ۱۲۸۷ قمری به دنیا آمد. او تحصیل خود را در علوم دینی در اصفهان، سامرا و نجف در محضر بزرگانی چون آیت‌الله می‌رازی شیرازی، صاحب فتوای تحریم تنباکو و… تا درجه اجتهاد ادامه داد؛ آنگاه به اصفهان مراجعت کرده و مشغول تدریس فقه و اصول شد. ایشان در جریانات مربوط به نهضت مشروطه به سمت سیاست روی آورد. مرحوم مدرس در این باره گفته است: «بعد از مراجعت از عتبات، در اصفهان فقط از امورات اجتماعیه، مباحثه و تدریس اختیار کرده بودم، تا زمان انقلاب استبداد به مشروطه، مجبورا اوضاع دیگری پیش آمد».

فعالیت سیاسی ایشان با عضویت در انجمن ایالتی اصفهان آغاز می‌شود و با انتخاب او به عنوان یکی از پنج تن علمای منتخب، برای دوره دوم قانون‌گذاری مجلس، در تاریخ ۱۲۸۹ شمسی، چهره‌ سیاسی او شناخته‌تر می‌شود. مدرس در این مجلس نقش خود را به خوبی ایفا کرد. وی در دوره سوم نیز از طرف مردم تهران به نمایندگی انتخاب شد ولی این مجلس به علت فشار خارجی و آغاز جنگ اول جهانی یکسال بیشتر دوم نیاورد. مدرس از چهره‌های سر‌شناس کمیته دفاع ملی بود که جهت جلوگیری از پیشرفت نیروهای روسیه تزاری به سمت پایتخت به قم مهاجرت کردند.

او سپس عازم اصفهان، کرمانشاه، عراق، ترکیه و سوریه گردید و پس از دو سال به ایران بازگشت. با امضای قرارداد ۱۹۱۹ وثوق‌الدوله، مدرس به مخالفت برخاست و با این قرارداد ننگین به شدت مخالفت کرد و اجازه نداد ایران بین اجانب تقسیم شود. پس از کودتای رضاخان و سید ضیاءالدین طباطبایی در سوم اسفند ۱۲۹۹، مدرس همراه بسیاری از ملیون و مبارزان دستگیر شد و تا پایان عمر کابینه سیاه سید ضیاءالدین طباطبایی در قزوین زندان بود.

پس از آزادی به نمایندگی مردم تهران در مجلس چهارم انتخاب شد و به عنوان نایب رییس مجلس و رهبری اکثریت مجلس برگزیده شد. دوره پنجم مجلس در سال ۱۳۰۲ افتتاح شد و در این دوران پر اهمیت تاریخ مشروطه که با تغییر سلسله قاجاریه و روی کار آمدن رضاخان همراه بود، مدرس رهبری اقلیت مجلس را بر عهده داشت. رضاخان که به دنبال حذف قاجار و حاکمیت خود بود، طرح جمهوری را مطرح کرد اما وجود مدرس و رفقای او در مجلس که فراکسیون اقلیت را تشکیل می‌دادند، مانع از به سرانجام رسیدن طرح جمهوری رضاخانی گردید.

یکی از وقاع مهم مجلس پنجم استیضاح رضاخان، توسط مدرس بود؛ اما، رضاخان توانست با فریب و نیرنگ، مقدمات تصویب انقراض قاجاریه را فراهم کند و در تاریخ ۹ آبان ۱۳۰۴ این کار را عملی کرد و خود به پادشاهی ایران رسید. رضاخان در طی برگزاری انتخابات مجلس هفتم، اجازه نداد مدرس به مجلس راه یابد و ابتدا مدتی او را خانه‌نشین کرد و سپس در ۱۶ مهر ۱۳۰۷ دستگیر و به دامغان و مشهد و سپس به خواف تبعید کرد.

شهید مدرس ۷ سال در خواف توسط مأموران تحت نظر بود و در ۲۲ مهر ۱۳۱۶ از خواف به کاشمر منتقل شد. در این زمان رضاخان دستور قتل مدرس را به رییس شهربانی کاشمر داد ولی او به این کار تن نداد و در نتیجه این مأموریت به جهانسوزی، متوفیان و خلج واگذار شد. آن‌ها در شب دهم آذر ۱۳۱۶ برابر با ۲۷ رمضان ۱۳۵۶ قمری به سراغ آن عالم ربانی رفتند و او را به شهادت رساندند و جنازه را مخفیانه به خاک سپردند. قبر شهید مدرس پس از شهریور ۱۳۲۰ و خروج رضاخان از ایران، توسط اهالی محل شناسایی و مشخص گردید.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد