تاریخ درج خبر : 1391/09/10
کد خبر : ۶۴۴۸
+ تغییر اندازه نوشته -

برای مواقع بحرانی ذخیره خون سازمان انتقال خون مناسب است

سایت استان: سرپرست انتقال خون کهگیلویه و بویراحمد گفت: یکی از مشکلاتی که هم اکنون در انتقال خون این استان با آن مواجه هستیم کمبود دستگاه پلاکت فرزیس است.

رستم حسن‌زاده  با بیان اینکه مردم استان کهگیلویه و بویراحمد در عرصه خون‌دهی ایثارگری خود را به نمایش گذاشته‌اند، گفت: اکنون در زمینه وجود خون ذخیره شده در استان برای مواقع بحرانی با هیچ‌گونه مشکلی روبه‌رو نیستیم.

سرپرست انتقال خون استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه سازمان انتقال خون سازمانی عام‌المنفعه است، عنوان کرد: این سازمان به عنوان سازمانی حیاتی شناخته شده و در مواقع بحرانی بیش از سایر دستگاه‌ها وظیفه حیاتی بر عهده دارد.

وی از مهجور و محروم بودن این سازمان اشاره کرد و گفت: یک چهارم از بخش‌های بیمارستانی به خون و فراورده‌های خونی وابسته هستند و بهترین جراحان اگر خون در اختیار نداشته باشند نخواهند توانست کار خود را به درستی انجام دهند.

این مسئول از عدم تعطیلی و هرگونه تساهل و تسامح در این سازمان خبر داد و گفت: کار همکاران ما در انتقال خون دائمی و شبانه‌روزی است چرا که بسیاری از بیماران و حادثه‌دیدگان قبل از هر چیز به خون نیاز دارند.

حسن‌زاده ادامه حیات بسیاری از بیماران را منوط به وجود خون دانست و عنوان کرد: بنابراین باید در زمینه تجهیزات و امکانات و فضای فیزیکی هیچ‌گونه دغدغه‌ای نداشته باشیم.

وی از انتظار خود از مسئولان به خصوص استاندار یاد کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه جمعیت ما در حال زیاد شدن است باید به نسبت رشد جمعیت و توسعه مراکز درمانی و بیمارستانی، انتقال خون نیز توسعه پیدا کند.

این مسئول افزود: وقتی یک مرکز درمانی ساخته می‌شود باید در کنار آن انتقال خون نیز مورد توجه قرار گیرد که از این حیث مرکز استان باید به صورت ویژه در زمینه توسعه و تجهیز امکانات و فضاهای مورد نیاز انتقال خون توسعه پیدا کند چرا که مراکز درمانی و بیمارستانی زیادی در یاسوج اکنون در حال خدمات‌رسانی هستند.

وی یکی از کمبودهای انتقال خون این استان را مربوط به نبود دستگاه پلاکت فرزیس دانست و اذعان داشت: پلاکت فرزیس وقتی لازم است که بخواهیم به یک نفر پلاکت اهدا کنیم لذا باید شش نفر را پیدا کرده که بتوانیم پلاکت آن را پیدا کنیم در حالی که اگر دستگاه پلاکت فرزیس نصب باشد می‌توانیم از یک نفر شش واحد خون بگیریم و آن شش نفر را معاف کنیم که کار ما شش برابر کمتر می‌شود و در وقت و هزینه صرفه‌جویی می‌شود.

منبع:فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد