تاریخ درج خبر : 1392/05/31
کد خبر : ۶۴۸۱۵
+ تغییر اندازه نوشته -

به بهانه نطق جنجالی بزرگواری

سایت استان: محمد جلیل فر

بشر برای پیشرفت خود همواره در پی تغییر و تحول بوده و تغییر دولتها توسط ملتها نیز در همین راستا قابل توجیه و یک امر بدیهی است. اصل تغییر و انقلاب در غرض برای رشد و توسعه همه جانبه می باشد مانند تلاش برای خروج از سلطه بیگانگان و رهایی از زنجیر استعمار که به استقلال یک کشور می انجامد یا رهایی یک ملت از چنگ دیکتاتور و بریدن زنجیر آهنین استبداد. البته در دنیای تحول و دگرگونی برخی از تغییرات به زیان تحول خواهان تمام می شود این تغییرات منجر به پسرفت، که با مفهوم “چاله به چاه” تعبیر شده بدلیل عدم انطباق مکانیسم تغییر و تحول با خواست عمومی و اکثریت می باشد.
اما اینکه چرا برخی از سیاستمداران در برابر تغییر و تحول آشفته خاطر و پریشان بنظر رسیده و در برابر تغییرات سازنده و روبه جلو مقاومت می کنند یا از ایجاد شرایط جدید چنان خشمگین شده که حتی ادبیات سیاسی را رعایت ننموده ، بسی جای تامل است ! در این نوشته کوتاه واکاوی و بررسی تحول اخیر در سیاست ایران مد نظر است.
شرایطی مبتنی بر دیدگاه افراطیون در کشور حاکم شد که غیر قابل تحمل بود. هم در حوزه اقتصادی ، هم در حوزه سیاسی و هم در حوزه های دیگر مشکلات زیادی بوجود آمد. نیاز به تغییرات محسوس بطور جدی در باور اکثر ایرانیان شکل گرفت حتی آنهایی که بی تفاوت بودند متفاوت شدند. انتخاباتی با همه فراز و فرودهای خاص خودش برگزار شد و شوری همراه با شعور به امید تغییری موثر در بین مردم بویژه طبقه انرژیک جامعه یعنی جوانان بوجود آمد نتیجه همان شد که اکثریت مردم خواستند. مطالبه جدی مردم در 24 خرداد 1392 تغییر در رویکرد حاکم بر مدیریت کشور بود به عبارتی ملت ایران یک بار دیگر فریاد نه بزرگ به حاکمیت افراطی گری در حوزه های مختلف را در سراسر جهان طنین انداز کرد.
پیام مردم ایران در پای صندوقهای رای و شور و شعف جوانان پس از اعلان نتایج انتخابات ریاست جمهوری مبین علاقه زیاد به خروج از بن بست فضای امنیتی حاکم بر جامعه بود. مردم در صف های طویل رای ایستادند تا بگویند کدام دیدگاه به زیان کشور بوده و کدام نگاه به سربلندی ایران می انجامد. مردم آمدند تا بگویند عملکرد کدام گروه کشور را به لبه پرتگاه برده و عملکرد کدام گروه به نجات کشور ختم می شود. جوانان آمدند تا بگویند کشور باید در مسیر توسعه و پیشرفت باشد نه در مسیر پسرفت و عقب ماندگی. تحصیلکردگان آمدند تا بگویند تدبیر و عقلانیت باید بر امور جاری کشور حاکم باشد نه تنگ نظری و لجاجت و بی تدبیری. ملت آمدند که بگویند ایران بزرگ باید در کنار بزرگان بایستد نه در کنار کوچکترین هایی چون بورکینافاسو و کومور.
و همه دیدیم که پیروزی ملت در این برهه باعث ایجاد غرور ملی در برابر تحقیر ملی و افزایش روحیه ملی مضاعف در میان جوانان این مرز و بوم گردید بطوریکه در میادین ورزشی اخیر افتخاراتی کسب نمودند که تاکنون یک رویا قلمداد می شد.
اکنون همان افراطیون از پیروزی غرورآفرین ملت بویژه اصلاح طلبان نیک پندار به خشم آمده و در برابر تغییرات مطالبه شده از پایین و متن جامعه در سطوح بالا ممانعت می کنند و آنقدر هیجان زده و عصبانی اند که مخالفتها با الفاظ خشن همراه می شود. همه هم میدانیم تبلیغ و ترویج خشونت به بهانه غیرت دینی و ملی و قومی آنهم از تریبونهایی رسمی مانند مجلس شورای اسلامی یکی از مسیرهایی است که جامعه را به سمت بزرگترین مصیبت تاریخ ایران یعنی دیکتاتوری هدایت می کند و ملتها همواره از این رهگذر آسیب جدی دیده اند. اینکه فکر کنیم “هر که با ما نیست از ما نیست” یا فکر کنیم “هر که با ما نیست دشمن ماست و باید نابود شود” این چنین بینشی بسیار خطرناک بوده و اجتماع را به طبقات متضاد تقسیم می کند که آشتی و اتصال آنها حتی در آینده دور دشوار می شود.
افراطیون کمر همت بستند تا این دولت برآمده از اصلاح طلبان را از پایگاه اجتماعیش جدا کنند و احتمال میرود برای اینکار موانع بیشتری خواهند کاشت موانعی سخت تر از ابزار بزرگواری که آنها را در میانه راه خواهیم دید و از این نظر پشتیبانی ملت نیاز مبرم این دولت است. حاج آقا بزرگواری که به خاطر لباس روحانیت احترامش را بر خود لازم می دانم از سر صداقت و سادگی و به پشتیبانی جناح و جبهه اش ابزار نابودکننده اش را با صراحت نام برد و نگرانی عمیق گروهش را اینچنین رو کرد.
آقای بزرگواری یکی از همان افراطیون است که بعنوان نماینده کهگیلویه بهمئی چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی رای اعتماد به کابینه پیشنهادی دکتر روحانی بزرگترین خطای دوران زمامداری اش را مرتکب شد و با ایراد نطقی جنجالی و کذایی در صحن مجلس همگان را برآشفت. بر اساس برداشت نگارنده اشتباه بزرگواری در روش مخالفت است نه در نوع مخالفت و از دو زاویه قابل بررسی است:
یکی بکار بردن الفاظ خشن در صحن مجلس که یک رفتار غیرعقلانی و سبک شمرده شده و نمونه بارز افراطی گری و تندروی است که همین عامل نطق او را به نطقی جنجالی تبدیل کرده است. البته آنها در نگاه خود افراطی گری را اقدام جسورانه می پندارند.نماینده مجلس باید افکار عمومی و خرد جمعی حوزه اش را نمایندگی کند که مبتنی بر اصول فکری خود و درک مسائل کلان کشور باشد و مادامیکه نماینده در مسیر عقلانیت گام بر نمی دارد موکلین می توانند رایشان را پس بگیرند و در پاسخ به رفتار او در مجلس عده ای از مردم حوزه انتخابیه اش اینچنین موضع گرفته اند. نمایندگان محترم بدانند هر جا مردم هستند مجلس همانجاست. البته او حق دارد در مجلس اظهار نظر کند و حق دارد مخالفت نماید و حق دارد جناحش را همراهی کند. نمایندگان در مجلس غالبا در قالب تشکل ها و فراکسیون های درون مجلس به فعالیتهای سیاسی اجتماعی فرهنگی و اقتصادی می پردازند تا ایجا ایرادی بر او وارد نیست اما سوالی که همواره وجود دارد این است که چرا برخی از نمایندگان ما همواره بخش افراطی جریانهای سیاسی را به عهده می گیرند و تئوریهای بزرگان جریان را عملی می کنند به عبارتی حاضرند سپر بلای جریان شده و روی مین سیاست بپرند ؟ آیا این کار خودکشی سیاسی نیست ؟
دومین اشتباه بزرگواری سخن راندن از بحث هایی است که اثبات نشده و همان قسمت کذایی نطق نام دارد. مگر مسئولین ارشد استان ما غالبا از استانهای لرنشین لرستان و چهارمحال بختیاری انتخاب نمی شوند ؟ نمایندگان استان و آقای بزرگواری بعنوان نماینده دو دوره مجلس به چند تا از بچه های شایسته استان کمک کرده تا استاندار لرستان یا چهارمحال بختیاری شوند ؟ پس این سایزبندی بزرگ و کوچک برای لرها چه معنی دارد ؟ کجا بزرگی کردی که دیگران کوچک بوده اند ؟
فرض کنیم نویسنده ای در جایی چنین مطلبی را نوشته باشد چند شخصیت حقیقی و حقوقی آن را تایید کرده اند ؟ آیا نباید برای حرفهایمان در مجالس بزرگ وزن سنجی کنیم ؟ مجلسی که نمایندگان کردستان در همین مذاکرات اخیر به دنبال وزارت بودند و احتمالا در آینده موفق می شوند و شما آقای بزرگواری با آن نطق آتشین در پی چه بودید ؟
آقای نماینده ! شما نه تنها جایگاه و شأن خود را نزد همکاران مجلسی و موکلین خود از دست داده اید بلکه شأن ، اعتبار و جایگاه مردم کهگیلویه بهمئی چرام و لنده را نیز در ایران کاهش داده اید و حتی موجب سرافکندگی مردم استان کهگیلویه و بویراحمد شده و آسیب جدی به اعتبار قوم اصیل ایرانی یعنی قوم لر زدید بطوریکه حتی همکاران لرزبان شما در صحن مجلس برآشفتند و مورد غضب آنها واقع شدید. این را بدانید اکثر مردمی که با کمال احترام نطق های مخالفین و موافقین کابینه را مستمع بودند نه تنها با نطق جنجالی شما موافق نبودند بلکه عمده دیدگاههای مخالفین را نیز قبول نداشتند و در 24 خرداد این پیام را به روشنی اعلان نمودند و اینکه چرا شما این پیام را دریافت نکردید بحث دیگری است. اکنون شیوه گفتمان را به محتوای نطق تان پیوست کرده تا ببینید چه کرده اید؟ آیا فکر نمودید پس از استقرار دولت جدید جایی برای شما پیدا نمی شود ؟ البته در چنین مملکتی که شما می توانید نماینده مجلس شوید جا برای شما زیاد است اصلا نگران نباشید چون قصد شما خدمت است! رمز موفقیت یک نماینده در عرصه نمایندگی همراهی با مردم است در چنین صورتی مجلس مظهر اراده ملی و خواست عمومی است.
آقای نماینده ! مردم کهگیلویه بهمئی چرام و لنده به بلوغ سیاسی رسیده اند که بتوانند رفتار و عملکرد شما را نقد کنند و دریافتند که دیگر قامت شما برازنده خلعت نمایندگی مجلس نیست. نه آنقدر نگوییم که مانند دوره های گذشته بجز رای دادن عملا خاصیتی در مجلس نداشته باشیم و آنچنان بر مردم رنج کشیده ستم رفته باشد که خود حکایتی غمناک دارد و نه آنقدر ناپخته بگوییم که موجب سرافکندگی موکلین شود پس دوری از افراط و تفریط کجا بکار میرود ؟ داستان شش دوره نمایندگی مجلس برای حوزه کهگیلویه با مردمان نجیب و مستعد همان داستان دم فرو بستن به وقت گفتن و گفتن به وقت خاموشی است که نمایندگانمان بخوبی به آن اعتقاد دارند. البته گفته های شما با پرداخت هزینه در درازمدت برای استان قابل جبران است چون استعدادهای درخشان و بزرگان این خطه دلاورخیز ، خلاق و فرهنگ دوست می توانند با انجام کارهای برجسته و بزرگ چنین ضعف هایی را پوشش دهند.
این نوشته انتقادی نه تنها در جهت تنویر افکار عمومی و اصلاح رفتار نماینده مجلس می کوشد بلکه به نخبگان جامعه که قصد ورود به این مسیر ناهموار را دارند توصیه می نماید همواره در مسیر عقلانیت با تکیه بر اصول فکری خود و توجه به خواست عمومی جامعه حرکت نمایند در غیر این صورت به ضعف در توان ، استبداد رای ، تنگ نظری ، بخشی نگری و بی توجهی به مسائل کلان جامعه و سرانجام به افراطی گری متهم می شوند زیرا حیات سیاسی هر فردی در نوع نگاه و نگرش به جامعه و محیط اجتماعیش نهفته است و در این راستا ادبیات سیاسی و نوع تفکر در فراز و فرود افراد نقشی اساسی دارد.
خداوندا شعاع دیدمان را چنان افزایش ده که دایره خودیها بزرگ و بزرگتر شود….

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد