تاریخ درج خبر : 1392/05/31
کد خبر : ۶۴۸۴۳
+ تغییر اندازه نوشته -

” چماق و سماق “

سایت استان:  یکی از مخاطبان خوش ذوق سایت استان با نام مستعار  ” ر- دیپلماتیک” نوشته ای طنز در خصوص ماجرای نطق جنجالی بزرگواری در مجلس برای ما فرستاده است که در پی می آید.

چُماق کلمه ایست بر تلفظ سُماق; سماق آدم را بیشتر یاد گوشت کوبیده یا همان کباب کوبیده می اندازدو هر چیزی که سماق بخواهد و چاشنی ، اشتهای آدمیزاده را … چوماق هم یادآور گوشت کوبیده است و لهیده و اشتها را تنزل.
چماق ریشه در نیاکان دور ما دارد !؟ از لحاظ شکل ظاهری شبیه خود چماق است و به چیز دیگری هم شبیه نیست اما کاربری آن به صورت آنلاین در دست حضرت قابیل فرزند ابوالبشر آدم بوده که میگویند6 پر داشته و از سنگ بوده است و گرز و تمام ملزومات جنگی از آن مشتق شده اند(گردن راویان و گویندگان ) نکته ی تاریخی اش البته این است که چماق دست ساز حضرت قابیل( مخترعش خودش بوده) مغز آدمی زاده (حضرت هابیل) را مانند پودرسماق ساخته و اینکه چرا جناب قابیل این کار را کرده به ما ربطی ندارد و تحلیل آن هیچ کمکی به مشکل تحریم ها نمی کند اما میگویند به انحصار جنسیتی که در اعماق تاریخ وجود داشته و مثل دایی ناسور ها منقرض شده ربط داشته (شما نخوانده بگیرید) . گویند این چماق همیشه مخالف سر سخت عقل و مغز ومخ و رشنالیسم و هر چه ایسم بوده و هر جا این واژه ها فعال می شدند چماق فاعل و هابیلیان سُماق .
این چماق در طی دوره ی تکامل خود تا امروزه در دست و دهان خیلی ها بوده وهیچ چیز حتا دموکراسی و اینترپُل و پلیس 110 هم نتوانسته جلویش را بگیرد و هر جا قد مبارکش را عَلَم کند اَلَم میآورد.
وزن آن در حدود… اصلن کاری به وزنش نداریم آنقدر جلال و جبروت و ترس وحشت دارد که خودش وزنی حساب می شود ،اما محض اینکه همین جوری و از روی هوا حرفی نزده و مدرکی به بدخواهان وطنی وغیروطنی وشبکه های ماهواره ای وایادی و شرکاء آقای “اسنودن” نداده باشیم و طبق گفته ی آن سناتور مخالف ناتورآلیسم و بالغرض ساتور هم دست دشمنان ندهیم و ساتور دست خودمان باشد تا چشم فتنه گر وفتنه وفتانه وهر چه رقاص و… را از ریشه ی بی بصیرتش درآوریم ودر پی حماسه سازی های بی بدیل خود در ماههای مختلف سال که نمی دانم چرا 12ماه است و اگر بیشتر بود ،حماسه چماق را آنجا تاریخی میکردیم ،هرچندچماق خودش ریشه در تاریخ دارد، البته بعضیها ارادت قلبی دارند که چُماق چون از درخت و سنگ است وهر دوریشه در خاک دارند و نه تاریخ.
چماق در ادبیات هم کاربردهای زیادی داردکه اینجا جایش نیست، فقط محض یاد آوری و کلی گویی در استعاره و تشبیه و کنایه کاربردهایی دارد و آنقدر ظرفیت دارد که همه ی صنایع ادبی جهان رابه خود مشغول داشته است.
عذر خواهی بنده را بپذیرید ؛ هرچند نام نامی چماق با این عذر خواهی ها در تعارض است و ذهن انسان چماق خوار وچماق دار به بیراهه میرود(پوزش به خاطر اطاله ی کلام) و اما خواص مبارک چُماق :
 در خواص چماق همین بس که یک کلمه است ومیشود در مورد آن کتاب ها نوشت و هر نویسنده ای هم میتواندهزاران عنوان ازآن را باز نشر دهد،مثلن کتاب مستطاب “حماسه چماق” یا “موج چماق سواری” و یا…
 آدم های ترسو را مشخص میکند.
 اگر به هدف بخورد باعث رونق و کسب و کار واشتغال زایی بیمارستان ها و مراکز درمانی میشود وافراد هدف برای تیم پزشکی وجراحی سرپایی تمرینات خوبی هستند.
 از خواص دیگر آن اینکه جایگزین خوبی برای باتوم در شورش های فتنه انگیزخیابانی و انقلاب های سایه روشن دار است.
 مهمترین فایده میتوان بجای نفت و اقلام صادراتی آنرا صادرنمود.
متاسفانه این واژه ی سراسر سودآور یک ضرر دارد وآن این که دهان کاربر و گوینده اش را سرویس میکند وآدمی را یاد این ضرب
المثل نامعروف! می اندازد که” چُماق ای زبان گویای حُماق “….

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ممممممممم گفت:

  یه اشتباه تایپی داخل متن می باشد اصلاحش کنید.
  اصلن” بجای “اصلا”

 • فرهاد گفت:

  چماق همان است که افراد افراطی به ان افتخار میکنند

 • میر مصطفی گفت:

  ککا هوی هوی و قلمت.

 • علي گفت:

  گل گفتی ولی چماقدار و چماق بدست که فقط به یارای چماقش و قد برازنده او می اندیشد و همه چیز . همه کس را براساس او ورانداز می کند و اینجاست که این سحنان همه اگر نگوئیم به گزاف گفته ایم و لی می شود گفت که ذات نایافته از هستی بخش کی تواند که دهد هستی بحش

پربازديد