تاریخ درج خبر : 1392/06/01
کد خبر : ۶۵۳۶۵
+ تغییر اندازه نوشته -

«دهدشت خالی از سکنه می شود »

سایت استان: کیوان سروش مقدم

اگر چه مهاجرت ریشه در تاریخ حیات بشر دارد اما با شروع عصر جدید و رشد و توسعه ی فن آوری شیوه های مهاجرت تغییر پیدا کرده است و امروزه مهاجرت ها در سطح گسترده و با دلایل گوناگون از جمله اقتصادی ،اجتماعی ،تحصیلی و فرهنگی صورت می گیرد .

تاریخ استان کهگیلویه و بویراحمد پر از مهاجرت های قومی و قبیله ای و خانوادگی می باشد گاهی قومی از این استان به مناطق دیگر رفته است و بالعکس. مهاجرت ها کماکان ادامه دارد ولی اینبار نه در سطح ایل و طایفه که اشخاص و خانواده ها به واسطه ی شرایط کاری و یا علایق و سلیقه ی شخصی، شهر و دیار خود را ترک و در دیار غربت رحل اقامت می افکنند.

مهاجرت در طول تاریخ دو طرفه بوده است یعنی از یک طرف کسانی اقدام به ترک خانه ی خود نموده اند و از طرف دیگر همیشه کسانی بوده اند که جایگزین افراد هجرت نموده شوند.اما متاسفانه طی چند سال اخیر رشد عجیب مهاجرت از شهر دهدشت به دیگر شهرهای کشور بویژه یاسوج این بیم را بوجود آورده است که ادامه ی این روند ممکن است به خالی از سکنه شدن شهر بینجامد.خروج از دهدشت در سطح بسیار بالایی است اما در نقطه ی مقابل ورود به آن کم می باشد و در سال های اخیر حتی روستاییان اطراف دهدشت مستیقما از روستای خود به یاسوج مهاجرت می نمایند.

اینکه دلایل اینهمه مهاجرت از دهدشت چیست ؟ راه چاره ی این وضعیت چه می باشد ؟ و مقصر یا مقصرین مسئله چه کسانی می باشند؟ سوالاتی هستند که پاسخ به آنها ممکن است بتواند گره ی از مشکلات را بگشاید.

این روزها وقتی در دهدشت قدم می زنی کاملا خلوت شدن شهر را احساس می کنی به گونه ای که نه تنها جمعیت کم شهر مشهود می باشد که گویی منابع اقتصادی و سرمایه های اجتماعی و فرهنگی نیز از این شهر کوچ کرده اند . خیلی ها آب و هوای گرم دهدشت را علت مهاجرت از این شهر می دانند ولی آیا شهرهای گناوه، گچساران و ماهشهر گرم تر از دهدشت نمی باشند و اصلا اینکه گرمای دهدشت در آن درجه ای نیست که غیر قابل تحمل باشد . هوای دهدشت که از بهبهان گرم تر نمی باشد پس چطور است که بهبهان هر روز پررونق تر می شود و دهدشت خلوت تر. اگر هم بحث سابقه ی تاریخی باشد که قدمت دهدشت از همه ی این شهرها بیشتر است و این شهر دارای تاریخی بلند و جغرافیایی مناسب می باشد.

اما به نظر می رسد سوءمدیریت و بی توجهی مسئولین و حتی مردم شهر به سرمایه های فرهنگی ،اجتماعی و حتی اقتصادی ممکن است به یک بحران شهری و اجتماعی منجر گردد. امروزه هر کس در دهدشت به استخدام ادارات و سازمان ها در می آید از همان روز اول بنای خود را بر گرفتن انتقالی از این شهر به یاسوج و جاهای دیگر می گذارد. متاسفانه عدم توجه به بخش کشاورزی و صنعت و افزایش آمار بیکاران شهر و بلاتکلیفی جاده هایی که قرار بود سال ها پیش از این افتتاح و دهدشت را از بن بست خارج نمایند از جمله عوامل ایجاد وضعیت فعلی دهدشت می باشند. علی رغم گرمسیری بودن دهدشت شهر فاقد پارک و فضاهای تفریحی مناسب می باشد . علاوه بر این دهدشت همچنان از داشتن یک ترمینال مجهز،هتل و مسافرخانه،تالار عروسی، مجتمع های فرهنگی و ورزشی،بازار مناسب و پزشکان متخصص محروم می باشد .

شکی نیست که برخی از مهاجرت ها به یاسوج بواسطه ی شرایط کاری و حضور ادارات کل در یاسوج طبیعی است اما مهاجرت کارگران یدی و افراد بیکار و صاحبان برخی مشاغل (شاطر نانوایی،کارگران ساختمانی،کفاشی… )اتفاقی جالبی است که از آن طرف در شهر مقصد به رشد حاشیه نشینی و ظهور مشاغل کاذب می انجامد . به نظر می رسد مهاجرت از دهدشت به یاسوج بیشتر به یک «مد» تبدیل شده باشد و سرمایه ها و تسهیلات بانکی و دولتی که باید در دهدشت صرف کارهای عمرانی ،کشاورزی و صنعتی شود ،امروزه خرج ساختمان های مجلل و اتومبیل های لوکسی می شود که یاسوج را هر روز شلوغ تر و دهدشت را خلوت تر می نمایند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  بابا زورتون میاد بهبهان عشقه همه میان بهبهان چون دهدشت دیگه مال زبان 1000سال پیشه بدرد نمی خوره

 • ميرعليقلي گفت:

  بنازم چماق آقارا

 • علیرضا گفت:

  چماق بزرگواری حتما کارساز خواهذ بود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  شعار انتخاباتی بزرگواری:
  ……………………….
  …………………

 • اوا گفت:

  عالی بود حرف دل ما را زدی زنده باشی آفرین بر غیرتت

 • ناشناس گفت:

  خیلی عالی بود حرف دل ما … را زدی

 • zahra گفت:

  خوب مردم بیچاره حق دارند هر کجا از شهر پا میذارن یا در حال تعمیره یا شکر خدا در حال خراب شدنه……………………………………………………..

 • مجتبی گفت:

  خوب گفتی ولی چه فایده که ابان ماه ماهم خواهیم رفت میریم یاسوج شماهم بیا دهدشتو وللللللللش یاسوج دهدشتی زیاده دلت تنگ نمیشه خوب هم هوای همو دارن راستی سروش استخر اسیرت کرده همونجا موندگاری.

 • منصور گفت:

  وقتی امکانات نباشه وقتی چرام لیکک شهرستان میشن باید کوچ کرد.وقتی فردی نماینده می شود و بستگان و نزدیکانش همه مسول می شوند باید کوچ کردوقتی دیگر نخبه های استان فرصت حضور ندارند باید کوچ کرد.ولی سروش نگفتی چرا به فکر کوچ افتادی؟ایا افرادی که قبلا در شهر می دیدی همه رفتند و شهر غریب شده وچون قدیمیها را نمی بینی دلت تنگ شده.دوست داری همه دو باره جمع شویم و خاطرات گذشته را زنده کنیم .خودم وقتی به دهدشت میام هیچ کدام از دوستان سالهای مدرسه را 1357-1369 را نمی بینم

 • رازی گفت:

  وقتی امکانات نباشه وقتی چرام لیکک شهرستان میشن باید کوچ کرد.وقتی فردی نماینده می شود و بستگان و نزدیکانش همه مسول می شوند باید کوچ کردوقتی دیگر نخبه های استان فرصت حضور ندارند باید کوچ کرد.ولی سروش نگفتی چرا به فکر کوچ افتادی؟ایا افرادی که قبلا در شهر می دیدی همه رفتند و شهر غریب شده وچون قدیمیها را نمی بینی دلت تنگ شده.دوست داری همه دو باره جمع شویم و خاطرات گذشته را زنده کنیم .خودم وقتی به دهدشت میام هیچ کدام از دوستان سالهای مدرسه را 1357-1369 را نمی بینم

 • درود بر کیوان و همه همشهریانم واقعا متن قشنگی نوشته ای امیدوارم مسئولین شهرستان و استان به فکر چاره ای بیافتند.شهر دهدشت خیلی بی روح شده و نیاز به یک ایده و خردجمعی داره تا دوباره بانشاط و سرزنده بشه.در این خصوص برادر دولتخواه یاران مانا شیوه قشنگی بکاربرده بود ولی متاسفانه تکرار نشد(جلسات هم اندیشی و دعوت از شهرداران تاریخ دهدشت)و (برسی مشکلات شهر با دعوت از مسئولین و نخبگان)موفق و سربلند باشید.سلامتی و طول عمر مقام معظم رهبری صلوات

 • مهمان قدیمی گفت:

  سلام، افتخار خدمتگذاری چندساله به مردم شریف کهکیلویه را در کارنامه خدمتی ام دارم.مردانگی،صمیمیت ،صداقت،یک رنگی از صفات بارز مردم این دیار است و امید است با تدبیر خادمان دلسوز ،این شهر از حالت بن بست درآید.بهبهان، گناوه،ماهشهر این مشکل اساسی دهدشت را ندارند.به امید هرچه شکوفاترشدن و سرسبزی این شهر تاریخی و مردم شریفش.حق یارتان

 • دشتروم جهان اباد گفت:

  جناب میر مصطفی از شیراز
  احتمالا شما اطلاع دقیقی از ساختار درست ایلات و طوایف کهگیلویه و بویراحمد خبر ندارید و نمیدانید که یاسوج یک شهر است و بویراحمد یک ایل بزرگ و وسیع که پراکندگی آن بین شهرستانهی گچساران —باشت —چرام —رستم و ممسنی —کهگیلویه –لردگان –سمیرم —سپیدان میباشد در حقیقت یاسوج را سران با تدبیر و دانای بویراحمد شهر کردند و به دلیل آب و هوای بسیاز مناسب و جمعیت فعال و اثرگذارش در وقایع داخلی ایران این شهر مرکز استان شد کسی نگفته بین یاسوجی و دهدشتی تفکیک قایل شوید در ضمن همه یاسوجی ها بویراحمدی هستن و بویراحمد اولی تر و بزرگتر از یاسوج است ضمن اینکه در حوزه کهگیلویه بیش از نیمی از بویراحمد گرمسیر زندگی میکنند

 • دشتروم جهان اباد گفت:

  واقعا عالی بود شهری که مردمانش مهجرت کنند دیگر هویت خود را از دست میدهند نسل بعدی دهدشتی های مقیم یاسوج دیگر قبول ندارند که پدرانشان دهدشتی بوده

  • میر مصطفی-شیراز گفت:

   آقای جهان آباد یک نفر بالای 40سال در یاسوج پیدا کن که در شناسنامه امحل تولدش یاسوج بوده باشد. کل بویراحمد بعلت سیستم زندگی عشایری تا سال42 نیمی از سال سرحد و نیمی دیگر گرمسیر بودند. پس از سال وقایع سال42 بعلت کم شدن کوچ و بعد از آن واژه یاسوجی دهدشتی پیدا شد. و مطمئنا خانواده های اصیل هیچ وقت یاسوج دهدشت نمیکنند چون میدانند که ریشه خودشان کجاست و فقط …

 • الف گفت:

  بن بست بودن دهدشت عامل اصلی عقب ماندگی و رکود اون هست بهبهان گچساران و گناوه هیچکدون بن بست نیستند. ببینید چند ساله وعده افتتاح جاده اصفهان رو میشنویم و خبری نیست، تازه اگه هم افتتاح بشه سالها طول میکشه تا شناخته بشه و رونق بگیره. خبری از کارخونه و صنعت هم که نیست. من هم به یاسوج مهاجرت کردم ولی برخوردهای غیرشایسته سالارانه و طایفه گرایی باعث شد عطای یاسوج را به لقایش ببخشم و به اصفهان بروم.

 • رضا م گفت:

  کیوان خدا قوت حرف دل خیلیا رو خیلی به موقع و بجا زدی کاش میشد. مثه قدیم که شهرداران دورانقدیم رو جمع کردن و برای سروسامان دادن دهدشت قدیم از آنها قدردانی کردن. دوباره هم از اونا دعوتبشه البته با حضور مسولین جدید و با حضور مردم و تحصیل کرده های که به شهرشون عشق می ورزن از همه دعوت کرد تا با هم قدمی برای شهرمون برداریم شهری که نیاکان ما هم وارثین آن بودنچهمب.

 • لیلی گفت:

  بهترین جملات و نقدی رو که باید میشنیدیم رو شما بیان کردین.
  چه فایده که گوشی بدهکار این حقایق نیست. متاسفانه مسوولایی که منتصب میشن از روانشناسی اجتماعی شهروندی هیچ اطلاعی ندارن. ما یک شهردار تو این سالای اخیر داشتیم که واقعا آدم فکوری بود ولی یک سری چشم تنگ و بخیل افتادن دنبالش و کوچ کرد….حالا بفرمایین آباد کنن………..

 • کیا گفت:

  کاملا با شما موافقم.درسته که من اهل یاسوج هستم ولی انصفا همین دغدغه های شما را دارم و امیدوارم یکبار دیگه دهدشت احیاء بشه.

 • از همکلاسی سابقت گفت:

  درود بر کیوان سروش مقدم
  خوشحالم که دیدمت البته عکستو
  یاد قدیم بخیر کارگاه رشته ساختمان حسین چرامی استاد بورین

 • میر مصطفی گفت:

  کیوان جان فرمایش عالی کاملاً به جاست.حدود دو ماه پیش بعد از مدتها قصد پیاده روی در شهر را داشتم و کل مسیرهای منتهی به مرکز شهر را پیمودم ولی دریغ از یک آشنایی که با وی سلام و علیکی بکنم.

 • همشهری گفت:

  کهگیلویه؛ شهرستانی است که نماینده ای در مجلس ندارد!! در تخصیص اعتبارها کمترین بودجه به این شهرستان اختصاص می یابد!!روز به روز آمار فارغ التحصیلان دانشگاهی افزایش و نرخ بیکاری بالاتر می رود!! تنها پتانسیل موجمود یعنی بخش کشاورزی به علت ضعف در مدیریت رو به نابودیست!!شهر ما غصه کم ندارد مشکل زیاد دارد… چه بگویم؟؟؟ناگفته هایم را در سینه حبس می کنم تا من هم روزی بار سفر بندم و راهی شهری آباد شوم

 • درود گفت:

  بسیار عالی بود

پربازديد