تاریخ درج خبر : 1392/06/01
کد خبر : ۶۵۳۹۷
+ تغییر اندازه نوشته -

جوابیه محیط زیست به یک خبر

سایت استان: در پی انتشار مطلبی با عنوان ” بازار داغ خرید و فروش گوشت بز کوهی در استان ” در سایت استان، روابط عمومی محیط زیست استان جوابیه ای را برای سایت ارسال کرده است که متن آن در پی می آید:

203

بازگشت به مطلب مندرج در آن رسانه مورخ 27/5/1392 که نگارنده عزیز در خصوص حفاظت محیط زیست و تحت عنوان بازار داغ خرید و فروش گوشت بز کوهی در استان قلمفرسایی نموده اند. لازم است نظر نگارنده محترم را اگرچه از روی نیت خیرخواهانه و با رویکردی دلسوزانه این مطلب را قلم زده است به موراد زیر جلب نمایم.

1-اطلاعات و آمار ارائه شده از سوی این عزیز به ویژه اظهار نظر در خصوص در معرض خظر انقراض قرار گرفتن حیات وحش در دنا و خائیز هیچ ریشه علمی ندارد چرا که زمانی گونه ای را در معرض خطر انقراض اعلام می نمایند که از آن گونه تعداد اندکی باقی مانده باشد ویا در سایر مناطق وجود نداشته باشد این در حالی است که آمار سرشماری و عملکرد سالانه حیات وحش در سالهای 1390-1391 با نظارت ناظرینی از استانهای بوشهر و خوزستان رشد 38درصدی در کل استان را نشان می دهد و همینطور در شهرستان کهگیلویه منطقه خاییز رشد 70 درصدی را نشان می دهد.به حول و قوه الهی و با زحمت و تلاش شبانه روزی محیط بانان این مناطق وسیع را با نیروی انسانی کم به نحو مطلوب اداره می کنند.

2-نگارنده عزیز اگر نیت و قصد همکاری و دغدغه محیط زیست دارند آیا می توانند بگویند از کدام شهر و شهروند این اطلاعات را در مورد خرید و فروش گوشت بز کوهی یا همان لاشه شکار که به نظر ایشان اینچنین فله ای و آزادانه در معرض فروش گذاشته می شود آن هم با نرخ مشخص کیلویی 80 تا 100 هزار تومان معامله می شود را کسب نموده اند.

3-ایشان بفرمانید از چه کسی و در کجا گوشت شکار خریداری ویا قیمت گرفته اند و در کدام بازار بوده که در آن آشفته بازار قلم خود را اینچنین ناعادلانه به معرض حراج قرار داده و محیط زیست را هدف گرفتند و برای موضوعی که شاید اتفاقی بوده یا اصولا چیزی غیر از واقیعت بوده دربازار خرید و فروش خود تدارک دیده اند.

4-آیا اطمینان کامل دارند از اینکه گوشت های مورد خرید و فروش گوشت کل و بز بوده یا خیر.آیا ایشان اطلاع دارند که گروهی سود جو با شکار گراز و با انجام عمل غیرقانوی،غیر شرعی گوشت آنها را به مردم می فروختند که توسط همین محیط بانان دستگیر و تحویل قانون داده اند.که در بین آنها زندانی یا تبعید شده نیز وجود دارد.

5-توصیه ما به این دوستان این است که اگر به این موضوع یعنی خرید و فروش گوشت حیوان حلال گوشت کوهی در جایی برخورد نمودند لطفا خریداری نکنند چرا که به احتمال 98درصد آن گوشت گراز است که به جای گوشت بز کوهی به خریدار محترم قالب می کنند که این موضوع به اثبات رسیده است.

6-همان طور می دانید و می دانیم وسعت مناطق تحت مدیریت این اداره کل از سطح بالای برخورد ار است و با تعداد نیروی انسانی کم ولی تلاش شبانه روزی دارند که طبیعت این موهبت الهی را محافظت می نمایند و با این حال هیچ متخلفی از دست آنها در امان نمی باشد و تا پای جان تلاش و فداکاری می کنند تا این امانت الهی را برای نسل های بعد حفظ نمایند ولی متاسفانه می بینیم باز هم دستخوش تهمت ها و هجوم قلم و زبان دوستان ناآگاه قرار می گیرند وبه جای تشویق و ایجاد انگیزه در آنها گاها عملکرد وزحمات بی شائبه و بی ادعایشان را به باد نقد غیرمنصفانه قرار می گیرند و در روزنامه ها جاری می سازند.ای کاش قدری هم از زحمات آنها می گفتند.و می گفتند که محیط بانان شبانه روز بیدارند و گاهی از دست متخلفین مورد اهانت و مظلومانه مورد ضرب و شتم قرار می گیرند تا وظیفه شان را انجام دهند تا جایی که علاوه بر متخلفین موجود در استان حتی کسانی که به استانهای دیگر جهت انجام امر غیرقانونی شکار می روند راهم دستگیر می کنند بطوری که در چند روز اخیر تعدادی از متخلفین این استان که به دیگر استانها رفته بودند دستگیر و لاشه های قوچ و میش را که در این حوضه وجود ندارد کشف و ضبط نمودند و به مراجع قضایی معرفی نموده اند و این موضوع نیز بر همگان به ویژه مردم فهیم استانمان روشن است که چگونه محیط بانان ناجوان مردانه مورد هدف متخلفین شکار قرار گرفته و مجروح و گاها نقص عضو می شوند.چرا فقط نقایص را می گویند و از نقاط قوت نمی گویند.

7-از نگارنده عزیز درخواست می شود که منبعد جهت درج مطلب خود در رابطه با محیط زیست و مشکلات و معضلات آن به این اداره کل مراجعه نمایند تا مطالب صحیح و عاری از هرگونه حاشیه و شک و شبه در اختیارشان قرار داده شود تا در این راستا متحمل زیان در آخرت خود نشوند.

8-با توجه به مطالب فوق ما ادعای دستگیری همه متخلفان را نداریم.منطقه کوهستانی و جنگلی و از وسعت زیادی برخوردار است ولی مامورین ما تا پای جان خود تلاش می کنند مناطق را حفظ نمایند،تا مطالبی برای درج از نوع مثبت یا منفی آن برای نگارنده ای چون این عزیز وجود داشته باشد.

9-نگارنده عزیز فرمودند که درصد کمی از متخلفین توسط مامورین دستگیر می شوند.آیا آمار عملکرد سالانه که بالغ بر چهارصد مورد دستگیر و تحویل مراجع قانونی و قضایی می شوند خود دال بر درصد بالایی از دستگیری متخلفین نیست که تحویل قانون می شوند.

10-چرا نگارنده محترم عکس را به طور ناقص در معرض نمایش قرارداده و در روزنامه چاپ نمودند.بنابر این از این عزیز تقاضا می شود که عکس متخلف موصوف را به صورت محرمانه و فوق سری در اختیار این اداره کل قرار دهد و حسن نیت خود را در رابطه با مشارکت در اجرای اصل 50 قانون اساسی که از وظایف آحاد ملت تلقی می گردد به اثبات برساند و گامی در راستای حفاظت از محیط زیست و نهایتا در راه خدمت نسل فعلی و آینده هرچند کوچک باشد بردارند.

* توضیح سایت استان: روابط عمومی محترم محیط زیست باید بداند که گوشت این حیوان را با پوست می خرند که طبیعتاً خریدار محترم فرق گراز و بزکوهی را به خوبی می داند!

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • خامی گفت:

    ……………… و ……………….. دوتن از کسانی هستند که به راحتی شکار میکنند وهدیه میبرند وخرید وفروش مکنند.که هردواهل دلی بهرامبیگی هستند ومحیط زیست به خوبی انها را مشناسد در واقع با برخی از انها رفیق هستند.

  • SADEGH گفت:

    بجاست از زحمات این محیط بانان عزیز قدردانی کرد.چون تنها چیزی که از گذشته طبیعی و حیات وحش این استان به جا مانده را با تمام وجود حفظ و حراست می کنند.

پربازديد