تاریخ درج خبر : 1392/06/02
کد خبر : ۶۵۹۵۹
+ تغییر اندازه نوشته -

بنویسیم کهگیلویه و بویراحمد بخوانیم یاسوج

سایت استان: در گذشته و امروز و چه دیدی فردا در هر نشست و جلسه اداری که برای تصمیم‌گیری در استان کهگیلویه و بویراحمد که پا می‌گذاری بیشتر تصمیم‌گیری‌ها مربوط به مرکز استان است.

استان کهگیلویه و بویراحمد استانی نوپا و تازه تأسیس است که نسبت به بسیاری از استان‌های دیگر از قدمت چندانی برخوردار نیست.

البته محک مقایسه ما استان‌های تازه تأسیسی مانند قزوین و گلستان و حتی خراسان شمالی و جنوبی نیست چرا که این استان‌ها از دل استانی دیگر بیرون آمده و منظور چیز دیگری است.

هر چند اعتقاد داریم که همین استان کهگیلویه و بویراحمد نسبت به استان‌هایی که ظرف یک دهه اخیر تأسیس شده‌اند فرسنگ‌ها به لحاظ توجه و رسیدگی فاصله دارد.

کهگیلویه و بویراحمد دارای هشت شهرستان و چندین بخش است که از میان این شهرستان‌ها تنها سه شهرستان گچساران، بویراحمد و کهگیلویه قدمتی بیش از یک دهه دارند و بقیه این شهرستان‌ها تنها در چند سال اخیر نام شهرستان را به خود گرفته‌اند.

در این میان و در نشست‌های اداری این استان آن‌چه که بیش از همه می‌شنویم در مورد یاسوج مرکز استان است و اکثر تصمیم‌گیری‌ها که شاید به بیش از 70 درصد آن برمی‌گردد با نام یاسوج آغاز و با همان نام پایان می‌یابد.

استان کهگیلویه و بویراحمد همواره پیشوند نامأنوس محروم را با خود به دنبال داشته و بر همین اساس لازم است که در راستای رفع این محرومیت توسعه متوازن و عدالت‌گونه بر آن حاکم شود.

ذکر این نکته ضروری است که حتی خود شهرستان بویراحمد به مرکزیت شهر یاسوج نیز از محرومیت مضاعفی رنج می‌برد.

شهرستانی که مرکز استان در آن واقع شده در بسیاری از شاخص‌ها اکنون در محرومیت به سر می‌برد از جمله در راه روستایی که محور توسعه به شمار می‌رود.

در بیشتر نشست‌های اداری استانی که توفیق حضور به عنوان خبرنگار را داریم آن‌چه که بیش از همه اسم آن را می‌شنویم یاسوج است و بس.

در نشست شورای بهداشت و سلامت آن چه که می‌شنویم مربوط به وضعیت نامطلوب بهداشتی در اماکن عمومی شهر یاسوج است و مسئولان همه دردها را در پیکر یاسوج جست‌وجو می‌کنند.

در نشست گردشگری و میراث فرهنگی تنها از یاسوج و اماکن اطراف آن سخن به میان می‌آید و دریغ از یک تصمیم ساده درباره تنگ سولک و برم الوان و شلال‌دان و …….

وقتی در نشست صنعت و معدن هستی بیش از همه صنایع شهر یاسوج مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد تو گویی که تنها شهرک صنعتی در حال رکود و سکون استان در زیرتل شهر یاسوج واقع شده است.

بحث امنیت که پیش آید همه به فکر تأمین امنیت پارک جنگلی و پارک مهرورزی هستند و انگار اماکن عمومی و تفریحی گچساران و باشت و بهمئی و لنده و سوق در امنیت کامل قرار دارند.

اگر در نشست شورای آموزش و پرورش باشی بیش از همه مشکلات مرکز استان مورد توجه قرار می‌گیرد و این‌گونه به نظر می‌رسد که پیچاب و زیلایی و لوداب سهم کمتری از استان برای آن‌ها لحاظ شده است.

به شهرداری‌ها که می‌رسی تنها شهرداری یاسوج است که به چشم می‌آید و پاتاوه و مارگون و سی‌سخت شاید بعدها مشکلی داشته باشند که بعدها به آن رسیدگی شود.

مشکلات بازار و کمبودها و بایدها و نبایدها و لزوم یکسان‌سازی و ساماندهی بازار تنها به یاسوج خلاصه می‌شود و سی‌سخت و باشت و گچساران و دهدشت و لیکک بازار امن امن است و کمبودی در آن نیست و گرانفروشی هم در آن‌جا احساس نمی‌شود.

اگر بیمارستان است تنها 200 تختخوابی یاسوج، اگر ورزشگاه آماده نشده فقط 15 هزار نفری یاسوج، مدارس مقاوم‌سازی نشده‌اند تنها و تنها یاسوج، جدول‌ها و چمن‌کاری و نظافت پارک‌ها یاسوج. این‌جا یاسوج آن‌جا یاسوج همه جا یاسوج……

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در بدو ورود خود به شهر یاسوج جمله‌ای خوب و دقیق و در راستای همین یادادشت در نشست با مسئولان شهرداری یاسوج داشت.

روزی که از او درباره پارک ولایت و تخریب تپه استانداری و نحوه برخورد او با این قضیه پرسیدند در جواب گفت: کهگیلویه و بویراحمد تنها یاسوج نیست بلکه در این جا 8 فرمانداری و 17 بخشداری دیگر هم هست که من باید جوابگوی مردم آن مناطق باشم.

البته خود یاسوج هم مظلومیتی دارد که در یاداشت مفصلی به آن پرداخته می‌شود.

منبع:فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • دانا گفت:

    دوست عزیز این امر واضح و بدیهی است.به ما پفک نمکی دادند تا گریه مون بند بیاد.در لغتنامه ذهنی مسئولان ما واژه هایی معنای تازه پیدا کردند.مثلا “استان” و “کهگیلویه وبویر احمد” به واژه “یاسوج” تغییر معنا دادند.به برخی مناطق فرمانداری دادند که بسا به آنها توجه ویژه شود غافل از اینکه بر این سفره اگر قبلا 3 فرمانداری نشسته بود، امروزه 8فرمانداری می نشینند.دستهای بیشتری دراز می شوند.اما دستی بالاتر از این همه وجود دارد به نام دست سوگلی . به بزک کردن این سوگلی در چند سال اخیر آنقدر پرداخته شد که صافی صورت آن بر توسعه نیافتگی شهرستانهای دیگر ارجحیت دارد.

  • انیس گفت:

    نه خیر ،قدمت لنده از همه بیشتره و مظلوم ترینه.زمانی ک لند
    ه بود خبری از دهدشت و یاسوج نبود

پربازديد