تاریخ درج خبر : 1391/09/14
کد خبر : ۶۶۶۲
+ تغییر اندازه نوشته -

مشروح مناظره هدایتخواه و کواکبیان / مذاکره با آمریکا، فرصت یا تهدید

سایت استان: مناظره دو همتای مجلس هشتم شورای اسلامی از دو طیف سیاسی موسوم به اصولگرایان و اصلاح طلبان با حضور حدود یک هزار نفر در سالن ” جرجانی ” دانشگاه علوم پزشکی یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

” ستار هدایتخواه ” نماینده بویراحمد و دنا و ” مصطفی کواکبیان ” نماینده سمنان در مجلس هشتم شورای اسلامی در مناظره ای با عنوان ” مذاکره با آمریکا ، تهدید یا فرصت ” ، ” گفتمان انقلاب درباره آمریکا ” و ” مذاکره در شرایط تحریم ” که به دعوت جامعه اسلامی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج صورت گرفته بود رودروی هم نشستند.

در این مناظره که حدود دو ساعت بطول انجامید هردو نماینده سابق مجلس شورای اسلامی تلاش کردند تا دیدگاه خود را بردیگری برتری داده اما در پایان مناظره ، این ” ستار هدایتخواه ” بود که با شعارهای مستمر ” مرگ بر آمریکا ” دانشجویان و حاضران در این نشست ، لقب پیروز مناظره را بخود اختصاص دهد.

اگرچه در ابتدای آئین مناظره عضو جبهه پایداری و دبیرکل حزب مردمسالاری ، حاضران برای شرکت در این نشست حدود دو ساعت در سرما و پشت درب های محل برگزاری با مشکلاتی روبرو بودند اما در ابتدای مناظره ، اجازه ورود به تمامی استقبال کنندگان از مناظره هدایتخواه و کواکبیان داده شد.

مخبر سابق کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم شورای اسلامی از هواداران خود خواست در ماه حزن و اندوه محرم بجای کف زدن به ذکر ” صلوات ” بپردازند که همین گونه نیز شد.

از سویی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هشتم شورای اسلامی از برگزارکنندگان نشست گلایه نمود و اظهارداشت: اجازه دهید دانشجویان به طرح سوالات کتبی و شفاهی نیز اقدام کنند.

این درخواست ” کواکبیان ” از سوی برگزارکنندگان مناظره مورد تائید واقع نشد و دبیرکل حزب مردمسالاری قول داد دفعه دیگر چنین کاری انجام شود.

” هدایتخواه ” در طول مناظره ، مذاکره با آمریکا در شرایط کنونی را به صلاح مملکت ندانست و تاکید کرد: براساس آموزه های دینی ، حقوقی و منظر سیاسی ، ارتباط با آمریکا بصلاح ایران اسلامی نیست.

” کواکبیان ” نیز بر انجام مذاکره با آمریکا با رعایت اصول تاکید داشت و خاطرنشان کرد: آنچه که ما در تحریم ها ، مساله انرژی هسته ای ، قطعنامه های متعدد سازمان ها ، نقض حقوق بشر از دیدگاه غرب ، مساله اسرائیل و تروریسم بین المللی دامنگیر ایران اسلامی است ناشی از ارتباط نداشتن کشورمان با آمریکا است.

عضو جبهه پایداری با تشریح اقدامات آمریکا در 60 سال گذشته ، اظهارداشت: ارتباط با آمریکا در شرایط کنونی بمعنای پشت پازدن به 34 سال مقاومت در برابر خواسته ها و تحریم های استکبار جهانی است.

از سویی دبیرکل حزب مردمسالاری ، سخنان ” هدایتخواه ” را قبول نداشت و بیان داست: در صلح حدیبیه ، پیامبر (ص) به بسیاری از خواسته های غیرمنطقی معاویه پاسخ مثبت داد زیراکه آینده را روشن تر می دید.

” هدایتخواه ” نیز با رد مطلب ” کواکبیان ” در داستان صلح حدیبیه ، تصریح کرد: پیامبر (ص) در آن صلح از اعتقادات دینی و آموزه های الهی دست برنداشت و اگر امروز ما با آمریکا ارتباط برقرار کنیم به یقین آنها در رسانه های شان ما را به باد تمسخر خواهند گرفت.

نماینده سمنان در مجلس هشتم شورای اسلامی گفت: تا زمانی که ما با آمریکا ارتباط برقرار نکنیم امکان ندارد که تحریم ها رفع شود ، امکان رفع مشکلات انرژی و مساله فلسطین وجود نخواهد داشت.

نماینده بویراحمد و دنا در مجالس هفتم و هشتم شورای اسلامی هم ارتباط با آمریکا را نوعی سرشگستگی برای ایران اسلامی عنوان و بیان داشت: رهنمودهای امام راحل و منویات رهبری انقلاب اسلامی همگی حکایت از نبود ارتباط با آمریکا سخن می فرمایند اما امام عظیم الشان و مقام معظم رهبری ارتباط با آمریکا منوط به حفظ عزت ، حکمت و مصلحت برشمرده اند.

” کواکبیان ” ، با طرح این سوال چرا کشورهایی مانند هندوستان و پاکستان که دارای بمب اتمی هم هستند کسی با آنها کاری ندارد؟ خاطرنشان کرد: مشکل سیاسی که ما بدلیل نبود ارتباط با آمریکا داریم سبب بروز مشکلاتی برای انرژی هسته ای ما شده است.

” هدایتخواه ” ، کشورهای عنوان شده از سوی همتای خود در مجلس هشتم شورای اسلامی را کشورهای ضعیف و غیرقابل قیاس با عظمت ایران اسلامی ذکر و ادامه داد: تا مادامی که آمریکا دست از استکبارگری و دین ستیزی برندارد امکان ارتباط با آن وجود ندارد.

دبیرکل حزب مردمسالاری با بیان اینکه ما در تمامی نقاط دنیا با آمریکا مشکل داریم ، یادآورشد: یکی از راههای این مشکل برقراری دیپلماسی و مذاکره است که با توجه به شرایط متعدد می بایست با حفظ کرامت ، عزت و مصلحت این کار صورت گیرد.

عضو جبهه پایداری نیز از وجود جنگ های اقتصادی ، سایبری و تخصیص اعتبارات کلان از سوی دولت های آمریکا برای براندازی ایران اسلامی خبرداد و اظهارداشت: آمریکا در 34 سال گذشته نتوانسته ” حسن نیت ” خود را برای ما به اثبات برساند پس لزومی به برقراری ارتباط با آن نیست.

” کواکبیان ” ، مذاکره با آمریکا را در شرایط کنونی ضروروی خواند و خاطرنشان کرد: معتقدم هردولتی که قصد مذاکره با آمریکا دارد باید مورد حمایت قرار گیرد اما از تمامی استعدادها و نیروهای انسانی متخصص از هرطیف و گروهی بهره ببرد.

” هدایتخواه ” ، کوتاه آمدن در برابر خواسته های آمریکا را خلاف سیره علوی دانست و اظهارداشت: آمریکا از روحیه استکباری و تجاوزگری خود دست برنمی دارد و من معتقدم ارتباط با آمریکا در شرایط کنونی بمعنای تسلیم شدن و از دست دادن استقلال کشور است.

نماینده سمنان در مجلس هشتم شورای اسلامی گفت: ما ظالمانه بودن آمریکا را قبول داریم و جنایت های آن را نیز به فراموشی نمی سپاریم اما معتقدیم باید جلوی این طلم ها گرفته شود و راه جلوگیری از ادامه ظلم ها مذاکره با آمریکا است.

نماینده بویراحمد و دنا در مجالس هفتم و هشتم شورای اسلامی ، نتیجه مذاکره با آمریکا را نتیجه برد – برد دانست و یادآورشد: مذاکره ما زمانی قابل قبول خواهد بود که در آن شاهد یک مسابقه برد – برد باشیم اما آمریکا هیچگاه به تعهدات خود عمل ننموده که ما بخواهیم وارد مذاکره شویم.

” کواکبیان ” ، با تشریح نوع برخورد کشورهایی همانند کوبا در ارتباط با مذاکره با آمریکا ، تصریح کرد: ” فیدل کاسترو ” در نبرد با آمریکا از ما کمتر نباشد بیشتر نیست اما همین ” کاسترو ” در زمانی که قطعنامه ای برعلیه کشورش تهیه می شد اجازه نداد این قطعنامه تهیه شود اما هر روز برعلیه ما قطعنامه تهیه می شود.

” هدایتخواه ” ، ارتباط با آمریکا و انجام مذاکره را بمعنای ” غلط کردن از گذشته ” تشبیه کرد و اظهارداشت” اگر ما بخواهیم وارد مذاکره شویم انگار ” غلط ” کرده ایم که شعار ” مرگ برآمریکا ” در این 34 سال داده ایم.

دبیرکل حزب مردمسالاری با رد سخنان عضو جبهه پایداری گفت: ما این سخن را قبول نداریم ام به یقین می گوئیم تا زمانی که ما با آمریکا مذاکره نداشته باشیم مساله فلسطین حل نمی شود.

از سویی عضو جبهه پایداری با طرح این سوال که آیا در هنگام مذاکره ایران با آمریکا ، آیا آمریکا می پذیرد که رژیم اشغالگر قدس از سرزمین فلسطین خارج شود؟ خاطرنشان کرد: ما زمانی مذاکره را قبول داریم که کرامت ، عزت و مصلحت ایران اسلامی در آن حفظ شود.

” کواکبیان ” با تاکید براینکه در زمان مذاکره با آمریکا ممکن است ایران امتیازاتی هم بدهد و این نیاز مذاکره براساس سیره نبوی است ، ادامه داد: مذاکره باید از موضع شفاف و توسط نیروهای متخصص بدون پیش شرط برگزار شود.

” هدایتخواه ” ، موضع آمریکا از زمان پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون در قبال ایران را غیرشفاف خواند و یادآورشد: انقلاب اسلامی ما تنها انقلابی است که شعار نه شرقی و نه غربی داد و سرای خود ایستاده و خواهد ایستاد اگرچه آمریکا هر روز بفکر تحریم و تهیه قطعنامه های جدید باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس هشتم شورای اسلامی گفت: با دیپلماسی می توان مساله فلسطین را به جلو برد و مواضع انقلاب اسلامی را نیز پیش ببریم.

مخبر سابق کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ، دیپلماسی را شیوه مورد قبول شده از سوی آمریکا ندانست و بیان داشت: مگر دولت آقای هاشمی دنبال مذاکره نبود اما سرانجامش دادگاه میکونوس و سرانجام رایزنی های دولت خاتمی در مساله هسته ای ، محور شرارت خواندن ایران بود.

” کواکبیان ” با انتقاد از همتای خود در مجلس هشتم شورای اسلامی ، گفت: قرار بود در این مناظره از دولت های نامی نبریم اما آقای احمدی نژاد هرچه نامه می نوشت کسی جوابش را نداد و هیچ کشور اروپایی نیز اجازه ورود به ما به خاک کشورشان ندارد اما با گامبیا و زامبیا مرتب در ارتباطیم.

” هدایتخواه ” هم با بیان اینکه من قصد دفاع از دولت آقای احمدی نژاد ندارم و استیضاح یکی از وزرای ایشان بهترین استیضاحی بود که من یکی از موافقان استیضاح آن بودم ، خاطرنشان کرد: اینکه کسی جواب نامه نداد نشان از دیپلمات نبودن آنان است اما آنانی که رفتند و با نامحرمان هم دست دادند چه گلی به سرمملکت زدند که آقای احمدی نژاد بخواهد برود.

سخنان ” هدایتخواه ” پایان بخش مناظره وی با ” کواکبیان ” بود که جمله آخر نماینده بویراحمد و دنا در مجالس هفتم و هشتم شورای اسلامی سبب سردادن شعارهای مستمر ” مرگ بر آمریکا ” شد.

مخبر سابق کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم شورای اسلامی گفت: تا مادامی که آمریکا توبه نکند ما آن را نمی توانیم بپذیریم به همین دلیل رابطه با آمریکا به نفع ما نیست.

” هدایتخواه ” دو دقیقه آخر وقتش را به مطالبی از فرموده مقام معظم رهبری راجع به ارتباط نداشتن ایران با آمریکا گذراند.
منبع:عصردنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • احسان گفت:

  سلام لطفا به اقای ……………….. بگویید دیگر مجلس جای ادمای افراطی نیست .دیگه تفکرات احمدی نژادی مردودشده

 • سعید از باشت گفت:

  حتمت اقای هدایت خواه تفسیر سوره فتح رو نخونده بارها هم تحلیلها و پیش بینیهاش رو دیدیم که چطور بر عکس شد و خودش مصداق اون حرفاش شد جواب حرفاش رو هم در دو انتخابات گرفت ما ایشون رو به عنوان یک افراطی میشناسیم دوستانش هم در مجلس همینطورن امان از رانتخواری

 • ناشناس گفت:

  اقای هدایت خواه فتواهایی که دادید یادمان نرفته شما به عنوان یک افراطی شناخته شدهاید جوابتون رو در انتخابات گرفتید

 • یه گوسفند گفت:

  نسبت به اینکه آقای کواکبیان از نمایندگان پویای مجلس بودند واغلب نظرات ونقد های جنجالی خارج از دستور عنوان میکردن نشونه شجاعت مثال زدنی ایشونه من فکر میکنم روحیات آقای کواکبیان که درعرصه سادگی ولطف کلام وهمچنین روحیه ظلم ستیزی ایشان بمراتب به روحیات قوم لر نزدیکتره تا نظرات اخوی هدایت خواه.کاش میومد کاندید یاسوج میشد شاید میتونست داد این استان بی صاحب را به گوش مسئولین بی مسئولیت نظام برسونه.

 • یه گوسفند گفت:

  مگه نمیدونید مساله آمریکا فقط در حیطه وظایف آقاست ÷س چرا الکی گل لگد میکنید.بشینید ببینم استفتاعات آقا دراین مورد چیه حق اظهار نظر ندارید مگه خفت کت وشلواره ها.خفه

 • شب گفت:

  واقعأ متأسفم از این نتیجه گیری و این برد و این …. بابا بس کنید دیگه تا کی ما میخواید بگید مردم نمیفهمن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • بویراحمدی گفت:

   اره من با شب موافقم اینا دارن مردم رو با این مسخره بازیا …. میکنن .سر مردم رو سیره میمالند که خرابکاریاسون رو سرپوش بزارن و دزدی های 3000000000000 ها ار از یاد مردم ببرن و بازیهای سیاسی دس میزنن
   پی شد ماجرای شهرام جزایری ؟؟
   چی شد ماجرای خاوری؟؟
   چی شد ماجرای اکبر گنجی؟؟
   چی شد ماجرای هادی…… ؟؟
   چی شد ماجرای کرباسچیان ؟؟
   چی شد ماجرای ………
   الهم عجل لولیک الفرج . . . . .

 • جواد گفت:

  بس کنید .داور کی بود که برنده را اعلام کرد ؟جای تأسف است

 • صادق گفت:

  خیلی جالب بودآقای هدایت خواه چه جوابی دادکه اورابرنده مناظره معرفی کردید واقعابایدسرمان رابه دیواربکوبیم ازاین منطق وقضاوت بی شرمانه

 • سلمان گفت:

  با سلام!بحث شخص هدایتخواه و کواکبیان و موضع گیری بر حسب اسم درست نیست بلکه باید بر اساس منطق و تجربه و وجدان . مهمتر از همه سخنان بی نقص و مانن خداوند متعال راجع به این قضیه ی ارتباط با آمریکا قضاوت کرد!واقعا” به پشتوانه و دلگرمی و خوشبینی کدوم رفتار و اعمال آمریکا در دنیا باید خودمون رو قانع بع ارتباط با امریکا کنیم؟کدوم کشور در دنیا که با آمریکا رابطه ی دوستانه داره از جنایات آمریکا در امان بوده؟شاید اوایل بر حسب تبلیغات پیشرفتها و امتیازاتی رو بدست آورده اما باید به حال و اکنون اون کشورا هم نگریست و به بعضیای دیگه هم فرصت و زمان بدیم تا ببینیم چه بر سر آنها خواهد آمد؟!به داستان انصار و مهاجرین و اینهمه توصیه به صبر و استقامت که در قرآن اومده رو باید دقیق تر و فهیمانه تر نگریست!عدالت به معنای واقعی رو در زمان ظهور باید جست ولاغیر! اللهم عجل لولیک الفرج

 • دلفین گفت:

  همیشه هرکه کم بیاره شعار میده میخواد باشعار خودرا برنده بحساب بیار اما حقیقت چیز دیگه است شرمنده شدیم بس کنید

 • حکمتی از شیراز گفت:

  با سلام و خسته نباشی از مدیریت محترم سایت عصر دنا اما برای آن مدیریت مایه تاسف است که عکسهای از افراد به اصطلاح سرشناس و یا شاعر . هنر مند و …..درج نمودید ولی چهره فردی جانباز – سیاسی کشوری – نماینده دوره ششم و هفتم مجلس – از حامیان و طرفداران پر و پا قرص رهبری -همچون مرحوم حاج نیی زاده را ندرج ننمودید . یا چهره فردی سیاسی مطرح حاج بهرام تاجگردون را درج ننمودید انشاء الله که عمدی نبوده و از روی فراموشی بوده است

  • محمود آرام / سردبیر گفت:

   آقای حکمتی سلام:
   اول: نام سایت ما سایت استان کهگیلویه و بویراحمد و به اختصار سایت استان است نه عصر دنا.
   دوم: در قسمت اشخاص سعی شده که بیشتر هنرمندان و روحانیون سرشناس استان باشد و فعلن برنامه ای برای معرفی سیاسیون نداریم.
   سوم: شما دست بکار شده و کسانی که می توانند در این قسمت باشند را به ما معرفی نمایید.
   چهارم: موفق و بهروز باشید.

 • جالو گفت:

  شیری که در بیشه خود شیر می شود به درد این مملکت نمی خورد
  مگر 8 ذسال خواب بودی که امروزه به فکر مناظره افتاده ای این مناظره ها دردی از زخم های کهنه دکه به استان زده ای را دوا نمی کند تو دیگر یک مهره سوخته هستی …. […………..]

 • ميهمان گفت:

  هدایت خواه در حد واندازه کواکبیان نبوده ایشان مطابق مقتضیات زمان حرف میزد شما هم مثل بازی تیم شهرداری باتیمهای میهمان میکنید اوحریف کواکبیان نیست

 • حجت گفت:

  چراعکسی ازاقای کواکبیان نزده اید تصویرهدایتخواه راهمه مردم قبلادیده اند

 • باران گفت:

  واقعا” دکتر هدایتخواه خیلی خوب پاسخ داده….
  احسنت به این بصیرت وآگاهی آقا ستار….
  مرگ بر آمریکا..

 • احمد گفت:

  من خودم در گذشته به این اصلاح طلبان تمایل داشتم اکنون هم تا حدودی ولی هم حرفهای کواکبیان در مورد عدم ارتباط با آمریکا باعث مشکلات در کشور شده است مورد تأ یید است هم سخن آقای دکتر هدایتخواه که میگن برقراری ارتباط با آمریکا نفعی برای نظام نداره وعقب گرد برای ملت محسوب میشوداماجناب دکتر هداینخواه وقتی ما بواسطه درخواست امریکا چند بار در مسئله عراق با آنها مذاکره میکنیم معنایش این است که امریکا مارا قبول دارد به عنوان یک کشور قدرتمند در منطقه ماکه نمی خواهیم با برقراری رایطه خود فروشی کنیم ما بواسطه سالها مقاومت در برابر تحریمهای آنها قیمت پیدا کرده ایم وجایگاه مستحکمی در جهان داریم اگر ما رابطه برقرار کنیم معناش این نیست که خودرا تسلیم کرده ایم واقعیت ها را باید پذیرفت آنها قدرت برتر جهانند اگرچه تاحدودی جایگاهشون را در دنیا ازدست داده اند ما موظف هستیم برای مردم رفاه وآسایش تأ مین کنیم آلان در کشور وضعیتی پیش آمده که مردم بسیار در تنگنا هستند وقتی تحریمها بر مردم فشار وارد میکنند میتوانیم نخوریم وکمتر بخوریم اما نمیشود با کمبود دارو مردم روی تخت بیمارستانها بمیرند این همان چیزی است که امریکا دنبالش است یعنی سختی کشیدن مردم بهتره بجای اینکه دو یا چند نفر در مورد رابطه با امریکا تصمیم بگیرند وقت خود ومردم را هم بگیرند این موضوع رابطه با امریکا را در همین انتخابات آینده به رفراندم بگذارند بهتر نیست!!!

  • باسلام

   بحث مناظره اقای هدایت خواه وکواکبیان باحواش خیلی جالبی داشت الان زمان گفتگوی مسالمت امیزه خیلی دوست داشتم که کهگلویه بویراحمد سرزمین مادرهمه مالرها بعد از سالها که خدارا شکرازنظرعلمی واقتصادی ومذهبی دردرجات بالا قرارگرفتیم کاش ازنظر فرهنکی هم پیشرفت می کردیم ونسبت به مخالفین خود سعه صدر به خرج می دادیم وبه جای اینکه از چماق استفاده بکنیم با کلمات به نحواحسن استفاده بکنیم ودرمناظره باچماق به گواگبیان حمله نمی کرذیم

پربازديد