تاریخ درج خبر : 1392/06/04
کد خبر : ۶۶۷۴۸
+ تغییر اندازه نوشته -

راز مخوف شیمیایی

سایت استان: مهدی دانشی – ترجمه مقاله ای از اکونومیست

دو روز بعد از حمله ی شیمیایی ادعا شده در محله غوطه ی شرقی در حومه ی دمشق , متخصصین سلاحهای شیمیایی در حال بررسی ردپاها و شواهد آماتور هستند تا به این نتیجه برسند که چه ماده ی شیمیایی باعث مرگ صدها سوری شده است. متخصصانی که این بار بر خلاف دفعات پیشین که ادعای حمله ی شیمیایی در سوریه مطرح شده بود, همگی در تایید اینکه این اتفاق توسط یک سم شیمیایی انجام شده است هم رایند. دلیل این اتفاق نظر تعداد زیاد قربانیان و عدم وجود نشانه هایی از زخم فیزیکی بر بدنهای آنان است.
اما آنها هنوز سردرگمند که نشانه ها – تا آنجا که از شواهد ویدئویی قابل مشاهده است –دقیقا به هیچ ماده ی شیمیایی شناخته شده ای دلالت نمی کنند . موادی شامل مقادیر زیاد گاز ؟ , گاز سارین و vx که گمان می رود رئیس جمهور بشار اسد در ضرادخانه های خود داشته باشد.
” هیچ شکی نیست که چیزی تعداد زیادی از مردم را مریض کرده و آنها را کشته است .” دن کسزتا که یک متخصص مواد شیمیایی و بیولوژیک است و اکنون موسسه ی استرانگپوینت سکیوریتی را که یک موسسه ی مشاوره دفاعی است مدیریت میکند ,چنین می گوید . با این وجود او می افزاید “ولی هیچ عامل روشنی وجود ندارد.”
مواد شیمیایی احتمالی می تواند شامل مواد تاول زننده مانند گاز خردل , مواد خونی که به سیانوجنتها معروفند , خفه کننده ها مانند کلراین یا فوسجین و یا محرکهای عصبی مانند سارین و vx باشند. رکنز میشل المان , یک همکار بلندپایه موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک که در بحرین مستقر است , عقیده دارد سه مورد اول از لیست احتمالات خارجند . دلیل وی اینست که شواهد هیچ نشانه ای از تاول زدگی و یا لکه های آبی که بوسیله ی عوامل شیمیایی خونی پدید می آیند نشان نمی دهند . همچنین سرعت مرگ بسیاری از قربانیان سریعتر از حالتی بوده که در صورت کاربرد مواد شیمیایی خفه کننده اتفاق می افتاد . در ضمن مواد آخری بسیار بد بو هستند و هیچ شاهدی بوی نامطبوع و تندی گزار نکرده است.
بسیاری ناظران نتیجه گیری کرده اند که مواد شیمیایی به کار رفته احتمالا از نوع محرکهای عصبی بوده اند.. همیش دبرتون, یک فرمانده ی بخش شیمیایی و بیولوژیک نیروی ضدتروریسم بریتانیا معتقد است که به احتمال زیاد نشانه ها حکایت از به کارگیری این نوع مواد دارند . اما آقای المان می گوید محرکهای عصبی شیمیایی باعث از دست دادن کنترل بر روی ماهیچه ها می شود و در صورت صحت ادعای فوق قربانیان به صورت بیشتر و شدیدتری خودادراری و دیگر اعمال غیرکنترل شده را از خود نشان می دادند. ژان پل ساندرز , یک متخصص فرانسوی مواد شیمیایی نیز نوشته است که او نیز در صورت وجود محرک های شیمیایی عصبی انتظار تنش های ماهیچه ای ناگهانی بیششتری را داشت .
پس ماده بکار رفته چه بوده است ؟ برخی گفته اند ممکن است یک سم شیمیایی صنعتی به کار رفته باشد . اما آقای المان تئوری دیگری را مطرح می کند : ” من فکر میکنم این احتمال وجود دارد که از یک ماده ی شیمیایی محرک عصبی تاریخ گذشته استفاده شده باشد .” او می افزاید : ” این مشخص می کند که چرا نشانه ها دقیقا با انتظارات همخوانی ندارند .” او انبارهای گاز vx عراق را مثال می زند. یک ماده ی بسیار سمی که عراقی ها تلاش کردند به صورت خالص آن را بسازند , ولی این ماده فقط شش ماه دوام آورد و بعد از آن از سمی بودنش کاسته شود. آقای المان می گوید کاربرد گازی با توانایی و غلظت کمتر می تواند باعث بروز نشانه های کمتری شود ولی به همان سرعت جان قربانیان را بگیرد.
ظاهرا سوری هایی که تلاش داشتند تا خود را از بمباران نجات دهند حمله 21 آگست را برای خود مرگبارتر هم کرده اند . همانطور که دکتری در جبار یکی از نواحی محله ی غوطه ی شرقی توضیح می دهد , خیلی ها در زیرزمین ها پناه گرفته بودند . اما به دلیل اینکه عوامل شیمیایی از هوا سنگین ترند به طرف سطحهای پایینتر جریان پیدا کردند , جایی که در ضمن تهویه هوا هم اندک بود.
اگر به بازرسان سازمان ملل , که هم اکنون برای بررسی سه مورد حمله ی شیمیایی ادعا شده قبلی در سوریه حضور دارند , اجازه داده شود که به مکان این آخرین صحنه ی حادثه دسترسی داشته باشند , ابهامات ممکن است سریع برطرف شوند . چیزی که در حال حاضر نامحتمل است . در همین حال, تلاش شبانه روزی برای چسباندن دو تکه ی این تصویر به هم از بیرون ادامه دارد.
مترجم : مهدی دانشی
منبع : اکونومیست

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد