تاریخ درج خبر : 1391/09/15
کد خبر : ۶۷۳۲
+ تغییر اندازه نوشته -

کهگیلویه وبویراحمد در اجرای پدافند غیرعامل ضعیف عمل کرده است

 فرمانده سپاه فتح کهگیلویه وبویراحمد با بیان اینکه این استان در اجرای پدافند غیرعامل ضعیف عمل کرده است، گفت: این در حالی است که شرایط و موقعیت لازم برای اجرا و عملیاتی کردن این مهم در استان فراهم است.

به گزارش سایت استان،  سردار ‘یونس امیری’ روز در کنفرانس پدافند غیرعامل سلامت و بیولوژیک دانشگاه علوم پزشکی یاسوج افزود: شرایط توپوگرافی ، کوهستانی بودن و قرارگرفتن در منطقه زاگرس خود از مهمترین فاکتورها و شاخص های لازم برای اجرای طرح پدافند غیرعامل در این استان است.

وی با تشریح جزئیات پدافند غیرعامل و لزوم اجرای آن در مواقع بحران و جنگ ، اظهار داشت: آمادگی و مجهز شدن برای مقابله با دشمن و ایجاد زیرساخت های دفاعی از مهمترین اصول اولیه و اساسی در جنگ است.

سردار امیری اظهار کرد: اسلام و آیات و روایت دینی نیز در همین راستا تاکیدهای فراوانی داشته است.

وی در تعریف و مفهوم طرح پدافند غیرعامل افزود: مجموعه اقداماتی که با اجرای آن می‌توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی یا غیرنظامی و همچنین تلفات انسانی جلوگیری کرد.

فرمانده سپاه فتح کهگیلویه وبویراحمد گفت: مهمترین هدف پدافند غیرعامل کاهش آسیب‌پذیری در هنگام بحران، بدون استفاده از هر گونه اقدام نظامی و تنها با بهره‌گیری از فعالیت‌های غیرنظامی، فنی و مدیریتی است.

وی برخی از تاسیسات مهم و مورد هدف دشمن در مواقع بحرانی را شامل تاسیسات برق ، آب و ارتباطات عنوان کرد و اظهار کرد: باید بتوان با فراهم کردن امکانات خدماتی ، زیستی و دفاعی از هرگونه تعرض و آسیب به این تاسیسات و منابع حیاتی جلوگیری کرد.

سردار امیری از آمادگی کامل سپاه فتح کهگیلویه وبویراحمد برای مشارکت با دستگاه های مختلف اجرایی و مدیریت بحران استانداری در زمینه اجرای طرح های پدافند غیرعامل در استان خبر داد و افزود: سپاه از تجربه کافی در این راستا برخوردار است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج نیز که موضوع ‘تروریسم بیولوژیکی’ را به عنوان موضوع سخنرانی خود در این همایش انتخاب کرده بود نیز بر لزوم آگاه سازی و اهمیت موضوع پدافند غیرعامل در حوزه های مختلف به ویژه در زمینه سلامت و بهداشت تاکید کرد.

دکتر سید ‘حسام الدین نبوی زاده’ افزود: یکی از شاخص های اساسی در زمینه بیوتروریسم و ساخت ‘سلاح های میکروبی’ دسترسی آسان و ارزان برای ساخت این نوع سلاح کشنده و خطرناک است.

وی بیان کرد: درحالی که کنترل و کاهش آسیب های سلاح میکروبی نیز بسیارسخت و با هزینه های فراوان امکان پذیر خواهد بود.

نبوی زاده ارایه آموزش های عمومی و خصوصی به مردم ، پزشکان و تمامی دست اندرکاران امر سلامت و بهداشت را یکی از مهمترین راه های پیشگیری و مقابله با این نوع آسیب جدی در حوزه بهداشت عنوان کرد.

وی راه های مقابله با بیوتروریسم را به سه بخش قبل ، حین و پس از بحران عنوان کرد و افزود: راه اندازی بخش های عفونی در بیمارستانها و حتی در مراکز درمانی مجزا یکی از راه های اصلی پیشگیری در هنگام وقوع این بحران است.

دکتر نبوی زاده اظهار کرد: ارایه دادن یک واحد درسی رشته بیوتروریسم در دانشگاه ها به ویژه دانشکده های پزشکی و پیراپزشکی برای ارتقای سطح آگاهی دانشجویان از دیگر اقدامات لازم برای مقابله با سلاح های میکروبی است.

این متخصص بیماری های عفونی ابراز داشت: پیشگیری دارویی ، اجرای برنامه های واکسیناسیون ، نظارت بر تهیه کنندگان و توزیع کنندگان مواد غذایی ، استفاده از وسایل فیزیکی همچون ماسک، انجام پژوهش های میکروبیولوژیکی و مهندسی ژنتیکی نیز از جمله ها اقدامات لازم برای پیشگیری از تاثیر سلاح های بیوتروریسم است.

منبع: ایرنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد