تاریخ درج خبر : 1391/09/15
کد خبر : ۶۷۵۲
+ تغییر اندازه نوشته -

پنج کارخانه سنگ شکن در بشار تعطیل شدند

بالاخره عزم همگانی برای نجات رود بشار از فاجعه کارخانه های سنگ شکن نتیجه داد و به گفته مدیرکل دفتر فنی استانداری کهگیلویه و بویراحمد پنج کارخانه تولید شن و ماسه مستقر بین دو پل بشار تا مختار تعطیل و 9واحد دیگر نیز به مراجع قضایی معرفی شدند.

به گزارش سایت استان،  از سال 84 تاکنون چندین مصوبه برای نجات رودخانه بشار یاسوج از فاجعه زیست محیطی کارخانه های شن و ماسه که با برداشتهای بی رویه خود این رود خروشان را به کام مرگ کشانده بودند تصویب شد، اما آن مصوبات هیچگاه رنگ عمل به خود ندیدند و در بایگانی ها خاک خوردند.

اینک پس از حدود هشت سال از آن روزها، این سید حسین صابری چهارمین استاندار کهگیلویه و بویراحمد در دولت نهم و دهم بود که یک ماه پس از حضورش در این استان و پس از اطلاع از این بحران زیست محیطی، با عزمی راسخ و پیگیریهای مستمر، این رود حیات بخش و شهروندان یاسوجی را از مصیبت کارخانه های شن و ماسه حاشیه بشار نجات می دهد و کار بر زمین مانده را در کمتر از دو ماه به سرانجام می رساند.

حالا اگر از او تنها همین یک کار به یادگار بماند، شایسته تقدیر است و نامش برای همیشه در خاطره ها خواهد ماند زیرا طولانی ترین رود استان که در مسیر 120 کیلومتری خود الفبای زندگی را به مردم این دیار بخشیده، آرام و بی دغدغه می خروشد تا دست در دست کارون نهد و سر بر دامن خلیج نیلگون همیشه فارس گذارد.

هیچ کارخانه شن و ماسه مجوز فعالیت در کنار بشار ندارد

اگرچه لودرها و بولدوزرهای کارخانه های شن و ماسه آرامشش را ربوده بودند و شب و روز و وقت و بی وقت بر پیکر نحیفش زخم می زدند اما حالا به گفته مدیرکل دفتر فنی استانداری استان کارخانه های حدفاصل پل بشار تا مختار پلمپ و بقیه کارخانه ها به مراجع قضایی معرفی شدند.

سید حسین کاظمی افزود: هم اکنون هیچ کارخانه شن و ماسه رودخانه ای حق برداشت و فعالیت در کنار رودخانه بشار ندارد.

وی بیان کرد: این کارخانه ها نه تنها باعث مشکلات زیست محیطی برای رودخانه بشار شده بودند بلکه به طورغیر قانونی انفال را تصرف کرده و از طرفی باعث افت سطح رودخانه و در معرض خطر قرار دادن پل ورودی یاسوج و تاسیسات زیر رودخانه شده بودند.

کاظمی اظهار داشت: تاکنون چندین جلسه با حضور مسئولان دستگاه های اجرایی مرتبط برگزار شده و این موضوع مورد بررسی کارشناسی قرار گرفته است.

وی عنوان کرد: هم اکنون مسیرهای ورود به کنار رودخانه بشار مسدود شده اند و همچنین گشت شبانه حفاظت از این رودخانه دایر شده و احکامی برای توقیف ماشین آلات متخلف صادر شده است.

شاکیان کارخانه های شن و ماسه بشار افزایش یافتند

اینک روز به روز بر شاکیان علیه کارخانه های شن و ماسه افزوده می شود. پس از مردم منطقه، محیط زیست، آب منطقه ای و صنعت و معدن، حالا اداره کل استاندارد و مدریت امورشهری نیز شاکی این کارخانه ها شده اند.

به گفته مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی کهگیلویه و بویراحمد، واحدهای تولیدی شن و ماسه حاشیه رودخانه بشار مجوز استاندارد ندارند.

محمد محمدی به خبرنگار مهر گفت: هم اکنون دو واحد به دلیل تولید مصالح غیر استاندارد پلمپ شده اند و بقیه نیز در دست بررسی است.

محمدی مصالح ساختمانی را مشمول استاندارد اجباری عنوان کرد و گفت: تا پایان امسال تمام واحدهای تولیدی شن و ماسه غیر استاندارد در استان پلمپ و به مراجع قضایی معرفی می شوند.

وی عنوان کرد: استفاده از این تولیدات غیراستاندارد در ساختمان سازی می تواند منجر به بروز حوادث ناگوار در آینده شود.

محمدی اظهار داشت: مصالح تولیدی از شن و ماسه کوهی از کیفیت بالاتری برخوردار است و باید در این خصوص اطلاع رسانی شود.

انتقال کارخانه ها مهمترین خواسته مردم از مسئولین

مدیرکل دفتر امور شهری استانداری استان هم فعالیت این کارخانه در محدوده شهر را غیر قانونی عنوان کرد.

محمد علی جاوید به خبرنگار مهر گفت: رودخانه بشار یک پتانسیل منحصر به فرد در شهر یاسوج است که متاسفانه مورد غفلت واقع شده است.

وی با بیان اینکه در کمتر شهری در کشور چنین رودخانه ای وجود دارد، اظهار داشت: این رودخانه می تواند به یکی از محورهای توسعه گردشگری در شهر یاسوج بدل شود و باید از این ظرفیت عظیم به خوبی استفاده کنیم.

جاوید انتقال این کارخانه ها از کنار رودخانه بشار را اقدامی بی نظیر توصیف کرد و افزود: این اقدام مهمترین خواسته مردم از مسئولان است.

وی بیان داشت: این کارخانه ها علاوه بر ایجاد آلودگی و بروز مشکلات بهداشتی برای شهروندان، گونه های جانوری و گیاهی این رودخانه را نیز در معرض نابودی قرار داده اند.

جاوید اضافه کرد: این کارخانه ها همچنین مشکلاتی برای مزارع پرورش ماهی ایجاد کرده اند.

کوتاهی درقبال جابجایی واحدهای شن و ماسه قابل گذشت نیست

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: شورای تامین به هر مقوله ای که با نظم و امنیت جامعه ارتباط دارد، ورود پیدا می کند.

سید رحمان زمانی با اشاره به انتقال خطوط حامل انرژی از زیر رود بشار افزود: این خطوط باید حدود هفت متر زیر زمین باشند.

وی بیان کرد: متاسفانه به دلیل قانون گریزی کارخانه های تولید شن و ماسه، سطح و کف رودخانه پایین آمده و این خطوط را با مشکل مواجه کرده است.

زمانی با بیان اینکه وظیفه وجدانی و قانونی در مقابل امنیت و آسایش مردم داریم، گفت: کوتاهی در قبال جابجایی واحدهای شن و ماسه از سوی هر فرد و دستگاهی قابل گذشت نیست.

اما مکانی جدید برای استقرار این کارخانه از جمله مسائلی بود که در کنار بحث جابجایی آنها از سوی مسئولین امر پیگیری شد.

مدیرکل دفتر فنی در این خصوص گفت: اقدامات لازم برای انتقال این کارخانه ها به شهرک صنعتی دلی بجک انجام شده است.

کاظمی افزود: 22 هکتار در این منطقه برای استقرار واحدهای تولید شن و ماسه کوهی پیش بینی شده است.

عنوان کرد: منطقه “دلی بجک” برای انتقال این واحدها پیش بینی شده است و شرکت شهرک های صنعتی از روز شنبه کار خود را در این شهرک اغاز می کند.

پروسه نجات بشار روزهای پایانی خود را می گذراند اما رودخانه های دیگری هم در این استان هستند که مورد تجاوز و تعدی فرصت طلبان قرار گرفته اند.

حالا مارون، زهره و خیرآباد هم چشم به راه تصمیمات مسئولین برای نجات خود از چنگال سودجویان هستند.

منبع: مهر / شریف اسلامی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • كرم اله گفت:

    درود بر کسی که بنیانگذار اینکار بود و با گرفتن عکس از اشکالات وارده بر پایه های پل مختار و بشار و پل بلاتکلیف بین این دو پل ، باعث برانگیختن حساسیت دستگاههای نظارتی و مسئولین و اتخاد این تصمیمات شد ، درود بر آقای س ق

پربازديد