تاریخ درج خبر : 1391/09/18
کد خبر : ۶۹۵۹
+ تغییر اندازه نوشته -

سخنرانی اقتصادی تاجگردون در دانشگاه آزاد گچساران

سایت استان: غلامرضا تاج گردون در نشست با دانشجویان دانشگاه آزاد گچساران گفت: از عوامل مهم افزایش تورم در جامعه افزایش نقدینگی، رشد سرعت گردش پول و افزایش پایه پولی است که در حال حاضر همه این موارد با هم در جامعه افزایش یافته است.

وی افزود: متاسفانه هم حجم نقدینگی افزایش بی‌سابقه داشته، هم سرعت گردش پول و نقدینگی به مرز بی‌سابقه ۴. ۷ بار در سال رسیده، یعنی هر قطعه اسکناس به طور میانگین سالی ۴. ۷ بار بین مردم دست به دست می‌چرخد و هم حجم پایه پولی یا‌‌ همان پول پرقدرت افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: تورم کنونی در جامعه عوامل متعددی دارد. مهم‌ترین عامل تورم و گرانی‌ها رشد نقدینگی در جامعه است.

تاج گردون اظهار داشت: این تورم تحت تاثیر سه، عامل اصلی است که یکی از مهم‌ترین آن‌ها که دولت در طول سال‌های گذشته درباره آن بی‌پروا عمل کرده، مصرف دلارهای نفتی در بودجه‌های دولت است.

تاج گردون با اشاره به اینکه نقدینگی در واقع نشانه تقاضای بالقوه جامعه است ابراز داشت: وقتی نقدینگی افزایش یافت، تقاضای بالقوه در جامعه بالا می‌رود و اگر عرضه کالا و خدمات به‌‌ همان سرعت و شیبی که تقاضا در جامعه افزایش یافته، با افزایش مواجه نشود، باعث تورم در جامعه می‌شود و یا اینکه جامعه در معرض تورم بالقوه قرار می‌گیرد که در سالهای بعد این تورم ظاهر می‌شود.

وی، با بیان اینکه جمهوری اسلامی نتیجه ارزشمند‌ترین خون شهدا است، افزود: جمهوری اسلامی را نمی‌توان به راحتی به حاشیه برد.

تاج گردون بیان کرد: اما ملت ایران در مقابل توطئه دشمنان محکم و استوار خواهد ایستاد و حاشیه‌ها در آن تاثیر نخواهد داشت.

وی، بحث هسته‌ای و تحریم نفتی ایران را بهانه دشمن برای کاهش اقتدار نظام اسلامی معادلات سیاسی جهان دانست و گفت: ایران اسلامی به پشتوانه رهبری و ملت آگاه، همواره در برابر تحریم‌ها سربلند بوده است.

نماینده مردم شهرستانهای گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه موضوع ارز یک مسئله اقتصادی نیست بلکه یک جنگ سیاسی است، گفت: اگر می‌خواهیم از تولید حمایت کنیم باید همه با هم همفکری و تعامل داشته باشیم.

تاجگردون ابراز داشت: مسئله اقتصاد مسئله مهمی می‌باشد که جامعه باید به این موضوع اهمیت زیادی بگذارد.

وی با اشاره به اینکه، اقتصاد جامعه باید طوری باشد که ما را در مقابل بحران‌ها عبور دهد افزود: دانشجویان و مردم باید با معارضات اقتصادی، ملی و بین المللی مبارزه کنند و یکی از این راههای مبارزه اقتصاد مقاومتی است.

وی ابراز داشت: نقاط منفی را باید تقویت کنیم و نباید از آن به راحتی بگذریم و اقتصاد ایران در تحریم‌ها نشان داد که باید مقاوم باشد.

تاج گردون اظهار داشت: بوجه دولت به نفت وابسته است که لازم می‌باشد این وابستگی را از بین برد.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد ما متزلزل است و این تزلزل باید از بین برود تصریح کرد: بودجه نفت در اقتصاد کشور تاثیر بسزایی دارد.

وی بیان کرد: سرعت چرخش پول در کشور ما ۸/۴ است که بسیار نگران کننده است.

تاج گردون اظهار داشت: ضریب ریسک در ایران بالا است و نرخ تورم در ایران به ۸/۵ رسیده است.

نماینده مردم شهرستان‌های گچساران و باشت در مجلس با تاکید بر اینکه جلو تورم گرفته نشود برنامه‌های گذشته به هدر می‌رود اظهار داشت: دولت برای کاهش نرخ تورم و کارهای خوبی انجام داده ولی باید این نرخ پایین بیاید.

وی با تاکید براینکه هدف دشمن ایجاد مشکلات در بازار خرید و فروش مردم و رکود در تولیدات داخلی ایران است، تصریح کرد: غرب در تحریم‌ها به دنبال این است که به اقتصاد ایران ضربه بزند و از گسترش نفوذ و قدرت ایران در منطقه جلوگیری کند

وی بیان کرد: رهبر معظم انقلاب در برابر توطئه دشمن، ایده جدیدی را مطرح کردند و آن «اقتصاد مقاومتی» است.

تاج گردون با اشاره به اینکه در اقتصاد باید هزینه‌های جاری به اندازه درآمد جاری باشد افزود: در حال حاضر هزینه جاری در کشور رو به افزایش داشته است. و به همین دلیل مقام معظم رهبری تاکید بسیاری برای کاهش این میزان داشته است.

وی تصریح کرد: به دلایل متعدد نرخ تورم بالاخص تورم اقلام مصرفی خانوار‌ها بالا رفت است.

تاج گردون افزود: به دلیل کاهش سرمایه گذاری بالاخص در بخش دولت، رکود در اقتصاد حاکم شده و در طی یک سال گذشته نرخ ارز با تلاطم شدید روبرو شده است.

تاج گردون ابراز کرد: در این تلاطم نوسانات شدید ارزی رانتهای بسیار بزرگ به صاحبان ثروت رسانده است.

نماینده مردم شهرستانهای گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی، پایین آمدن ارزش پول ملی را از دیگر تلاطم‌های شدید بازرا ارز عنوان کرد.

وی به نامناسب بودن فضای کسب و کار در این شهرستان اشاره کرد و اظهار داشت: نامناسب‌ بودن شاخص‌های بین المللی و داخلی کسب و کار، نامناسب بودن فضای اقتصاد و مخالفت دولت با فضای کسب و کار از مهم‌ترین دلایل نامناسب بودن فضای کار است.

تاج گردون اظهار داشت: کسری شدید بودجه و تراز منفی موجب عادلانه‌تر شدن توزیع ثروت و درآمد و بهبود ضریب جینی و بهتر شدن شاخص رفاه اجتماعی شده است.

نماینده مجلس، تحریم سازمان ملل، تحریم اروپا و تحریم آمریکا را از اجماع دشمنان بر مقابله با ایران عنوان کرد.

وی، حرکت بر اساس برنامه، توسعه صادرات غیر نفتی و مدیریت واردات، بهبود فضای کسب و کار، افزایش امنیت اقتصادی، مدیریت واردات و مصرف، مشخص شدن محور و هدایت گر اقتصاد کشور، ساماندهی سیاستهای پولی و مالی، مدیریت مطلوب درآمدهای ارزی و صندوق ذخیره ارزی وانضباط پولی و مالی، تلاش برای افزایش بهره وری در تولید، تداوم سیاستهای مربوط به خودکفایی کالاهای اساسی، اتخاذ سیاستهای انقباضی و کوچک کردن دولت را از راهکارهای اقتصادی در کشور دانست.

وی بیان کرد: تقویت وحدت و همبستگی ملی، ایجاد محیط سیاسی آرام و به دور از تشنج برای رشد کار، تقویت دیپلماسی اقتصادی و تجار، تقویت ارتباطات اقتصادی با کشورهای دوست، متکثر کردن شرکای تجاری از یک شریک عمده به چند شریک کوچک‌تر، تلاش برای جلوگیری از ایجاد اجماع و تحریم بانکی و وجود تحرک برای ارتباطات مؤثر بانکی و بیمه و حمل و نقل با استفاده از امکانات خارج از سلطه قدرتهای مخالف، افزایش آگاهی مردم نسبت به شرایط موجود، استفاده از توان ایرانیان خارج از کشور، استفاده از توان خارجیان علاقمند به ایران و حل مشکلات با خردجمعی تشکل‌ها، اتاق فکر در ادارات، دانشگاه‌ها را از راهکارهای اجتماعی، فرهنگی، سیاسی برای برطرف شدن مشکلات اقتصادی کشور است.

منبع:کبنانیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد