تاریخ درج خبر : 1391/09/18
کد خبر : ۶۹۸۱
+ تغییر اندازه نوشته -

زمان طرح اصلاح قانون انتخابات مناسب نیست

سایت استان: مدیرمسئول روزنامه ابتکار، طرح اصلاح قانون انتخابات را دارای ایرادات مبنایی دانست و گفت: این طرح علاوه بر اینکه از نظر مبنایی دارای اشکالاتی است، از نظر زمانی نیز در شرایط مساعدی مطرح نشده است.

محمدعلی وکیلی  اظهار کرد: تجربه ثابت کرده که هرگاه لایحه یا طرحی در مجلس در شرایط زمانی غیرمناسبی ارائه شده، نه تنها نتایج مناسبی را به همراه نداشته، بلکه بعضا زیان‌آور نیز بوده است.

وی با بیان اینکه “طرح اصلاح قانون انتخابات در شرایطی تهیه شده که شرایط سیاسی کشور برای طرح این موضوع مساعد و مناسب نیست”، افزود: بعد از حوادث سال 88 یک جناح سیاسی از صحنه سیاسی کشور به طور کامل حذف شد و جناح حاکم نیز در درون خود دچار چندگانگی عمیقی است و به طور کلی امکان دیالوگ و گفت‌وگو بین گروه‌های سیاسی فراهم نیست و در چنین شرایطی، آوردن چنین طرحی که امکان دیالوگ در مورد آن در جامعه وجود ندارد، حکیمانه نیست.

مدیرمسئول روزنامه ابتکار ادامه داد: اگر از اشکالات محتوایی طرح بگذریم، باید گفت که این طرح از نظر زمانی نیز در موقع خوبی مطرح نشده است چراکه امکان دیالوگ با عنوان پشتوانه طرح در حال حاضر وجود ندارد. اگر از نظر فضای سیاسی نیز زمان برای طرح این موضوع مناسب بود، ولی این طرح از نظر محتوایی دارای اشکالات مبنایی است به نحوی که پایه دموکراسی و حق فردی را در جامعه کاهش می‌دهد.

وکیلی در ادامه گفت:‌ این طرح با توجه به اینکه در آن تاکید شده کسانی که کاندیدای انتخابات می‌شوند باید مورد تایید یک سری افراد و گروه‌های سیاسی قرار بگیرند، موجب ایجاد رانت می‌شود، در حالیکه ساختار سیاسی نباید رانت‌زا باشد و قوانینی نیز که ممکن است باعث این موضوع شوند، قابل دفاع نیستند.

وی با اعتقاد بر اینکه “طرح اصلاح قانون انتخابات، فضا را امنیتی می‌کند و بار امنیتی انتخابات را افزایش می‌دهد”، اظهار کرد:‌ این در حالی است که فضای حاکم در انتخابات باید غیرامنیتی و رقابتی باشد ولی این طرح، با توجه به اینکه سهم قوه قضاییه در آن پررنگ شده است، موجب ایجاد فضای امنیتی در عرصه انتخابات می‌شود و مناسب بود به جای پررنگ شدن سهم قوه قضاییه، با توجه به اینکه در قانون فعلی نیز دارای سهمی است، نقش احزاب پررنگ‌تر می‌شد و مانع از امنیتی شدن فضای انتخابات می‌شدند.

منبع:ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد