تاریخ درج خبر : 1391/09/18
کد خبر : ۷۰۲۰
+ تغییر اندازه نوشته -

ادامه بحران در زیرگذر گچساران و بی تفاوتی مسئولان

 

سایت استان: به نظر می رسد پروژه زیرگذر که قرار بود به نمادی از این شهر و تدبیر مدیرانش تبدیل شود ولی با گذشت زمان بحران های این پدیده که ابتدا فنی بود و بعدها اجتماعی شد، حالا به موضوعی سیاسی تبدیل شده و در حال ورود به حوزه امنیتی می باشد.

بعد از آنکه تلاش رسانه ها و کارشناسان برای جلوگیری از آغاز پروژه ای که جامعه به ناتوانی مدیرانش در ناتمام گذاشتن آن ایمان داشت، با اصرار شهردار وقت و مدیرعامل نفت گچساران و برخی مدیران دیگر و با توجیه شدن مدیران سیاسی شهرستان و استان توسط پاکدل و عباسی، نظرات همه کارشناسان فنی و معماری و عمرانی شهر نادیده گرفته شد و شائبه منافع خاص در این بین قوت گرفت که از چشمان مدیران سیاسی دورماند و مدیریت کلان شهرستان با ضعف در درک موقعیت خاص شهر و کمبود دیدگاه های فنی در توجیه پروژه، امتحانی سخت را آغاز نمود.

همه چیز تحت تاثیر فضای موجود قرار گرفت و مردم و کارشناسان و رسانه ها تنها همه ان چیزهائی بودند که در این موضوع نادیده انگاشته شدند. تقریبا اکثر مردم با این پروژه در زمان و مکان مذکور مخالف بودند و این نظرات در رسانه ها منعکس می شد ولی ظاهرا منافع آنقدر جذاب بود که هیچ کس آنها را ندید و هیچ چیز جدی گرفته نشد.

حالا بعد از دو سال از آغاز پروژه شاهدیم که حتی نتوانسته ایم ۵۰ درصد از آن را به اتمام برسانیم. آن هم با کیفیتی نه چندان مناسب و مورد نظر کارشناسان و مردم. طرحی که قرار بود شهریور امسال افتتاح شود حالا کمتر از نیمه عمر فیزیکی خود رابه اتمام رسانده است و شاید بررسی های لازم از سوی نهادهای نظارتی همین مقدار را هم ناقص بداند.

در این بین ورود نماینده گچساران و باشت به موضوع کورسوی امیدی را برای اوضاع بهتر نمایان نمود که دکتر تاجگردون نیز مدت هاست لااقل پیگیری رسانه ای در این باره نداشته است و به امیدهای مردم هنوز در این مورد پاسخی نداده است.

استاندار صابری نیز بر خلاف استاندار قبلی کمتر وارد این حوزه شد و وقتی در افتتاح به اصطلاح دانشکده نفت از او درباره زیرگذر پرسیدم از چند و چون ان اظهار بی اطلاعی و وعده بررسی داد و بعد از یک روز به وعده اش عمل نمود و برخورد مکاتبه ای شدیدی با کارفرمایان نمود ولی بعد از آن اتفاقا اوضاع بدتر شده و کار از حوزه سیاسی به نظر می رسد خارج و به حوزه های دیگری وارد شده که نمی شود با آن شوخی نمود.

ریزش مداوم ضلع شمالی پروژه زیرگذر حالا خطرات جانی برای مردمی خلق کرده که همواره چوب اعتماد به مدیرانی ضعیف و غیرمردمی را خورده اند.

به نظر می رسد مدیران شهری نیز باید با ورود جدی به این موضوع شائبه بی تفاوتی شورا و شهرداری را به پروژه ای که خود آن را تائید کرده و کاتالیزور اصلی و اداری برای روند مشروعیت آن بوده اند را از بین ببرند.

فرماندار و نهادهای خاص در این باره به نظر می رسد بایستی ورود ویژه داشته باشند تا این ایده که مدیران گچسارانی توانائی جمع کردن موضوع را ندارند را از اذهان پاک نمایند.

این روزها بیش از آنکه حرف از نواقص فنی باشد و پدیده های اجتماعی و شهری زیر سوال برود بیش از آن به توانئی های نظام اداری و سیاسی در بی توجهی و عدم پرداخت مقتدرانه به مساله و معضل زیرگذر نگریسته می شود.

ریزش امروز در زیرگذر در هر شهری از ایران بود به برکناری کارفرما و مجریان می انجامید. به دنیا که کاری نداریم و اصلا چنین موضوعاتی فقط در این مرز و بوم اتفاق می افتد. مجریان و مدیران ما حتی حاضر به پاسخگوئی در این زمینه نیستند چه برسد به پیگیری امور مشغول باشند.

کسانی در پی ابقای خود به هر قیمتی و دیگرانی به فکر مصالحی و انسوتر کسانی که خود را در مصونیت قانونی می بینند نیز هیچ خطری را متوجه خو.د نمی بینند.

هشدارهای گاه و بیگاه  برای ورود نهادهای سیاسی به قضیه زیرگذر تا کنون با پاسخ مناسبی مواجه نشده است و در گام بعدی که نباید زمان زیادی منتظر آن ماند، احتمالا پیکان رسانه ها به سوی آنها گسیل خواهد شد.

منبع:کبنانیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • شاهرخ چاوش زاده گفت:

    بنده حدودا دو سال پیش طی مسافرتی که به شهرستان گچساران داشتم از نحوه اجرای پروژه زیر گذر به عنوان یک مسافر و نه با دیدگاه مهندسی داشتم ولی متاسفانه حلا پس از گذشت دو سال همچنان شاهد نیمه کار بودن طرح مورد نظر هستم و در مقابل آن در شهرستانی که ساکن آن هستم ( ارومیه ) در طی یکسال بالغ بر 10 طرح روگذر و زیر گذر هستم . از مسئولین محترم استان کهگیلویه و بویر احمد عاجزانه خواهشمندم به شهرستان گچساران که از نظر قطب اقتصادی تقریبا میتوان از شهرستان های مهم این کشور به شمار آورد دقت کافی نموده تا انشالله در سفر دوباره ای که به آن شهرستان خواهم کرد ، زیر گذر گچساران را تمام شده ببینم . انشا الله

پربازديد