تاریخ درج خبر : 1391/09/18
کد خبر : ۷۰۲۹
+ تغییر اندازه نوشته -

یک نفر «مسئول» را معنی کند!

سایت استان: به نظر می‌رسد مسئولان رده‌های مختلف در کشور از همه چیز اطلاع دارند مگر آن چه که به آن منتسب اند. «مسئول» یا « مسؤول» کلمه ای است بروزن «مفعول » که از زبان عربی وارد زبان فارسی شده و امروز یکی از مصطلح ترین واژه‌ها در ذهن و زبان ایرانیان پارسی گوی است. معنای این واژه آن چنان که در تعریف اسم مفعول می‌گویند یعنی «کسی که زیر سؤال است »، « کسی که از وی پرسیده می‌شود » یا « کسی که باید از وی پرسیده شود ». این واژه امَا آن چنان که این روزها و این سالها مصطلح شده نه تنها هیچ تناسبی با اسم مفعول ندارد بلکه همه قواعد زبان را نیز بر هم زده و ادعای «فاعلیت» دارد.

بنگرید به پاسخ‌هایی که مسئولان به سئوالات مختلف مردم،خبرنگاران،نمایندگان مجلس،افکار عمومی و… می‌دهند. هیچ کدام نشان نمی‌دهد که« مسئول باید مورد سؤال واقع شود ». این روزها مسئولان آن قدر بزرگ شده است که از موضع دفاعی به موضع تهاجمی نقل مکان کرده اند. پاسخ مسئولان مربوطه به چند اتفاق را مرور می‌کنیم: – اولین واکنش وزیر آموزش و پرورش به موضوع مرگ دختران بروجنی در حادثه تصاوف اتوبوس حامل دانش اموزان راهیان نور این بود که «بروید از مسئولانش بپرسید.» – واکنش‌ معاون‌ همین وزیر به‌ این اتفاق دردناک نیز این بود: «گاهی آدم از پله برقی می‌افتد و گاهی در خیابان دچار حادثه می‌شود!» – واکنش مسئولان دیگر مرتبط با این موضوع راهیان نور نیز چندان که انتظار می‌رفت موافق با جو عمومی کشور نبود.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین نیز در این باره گفت: هیچ ایرادی به مدیریت اردوی راهیان نور دانش آموزان بروجنی وارد نیست. در حادثه مربوط به مرگ ستار بهشتی؛ کارگر وبلاگ نویسی که چند روز پس از بازداشت در زندان درگذشت نیزواکنش «مسئولان» چندان که انتظار می‌رفت همسو با مواضع مردم نبوده است.
در حالی که مردم و حداقل خانواده این جوان وبلاگ نویس در انتظار اندکی همدلی بودند، اولین واکنش‌های مسئولان سیلی محکمی بود بر صورت خانواده داغدار: – علاء الدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: مرگ ستار بهشتی بر اثر شوک و ترس بوده است. – سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در این باره گفت: هیچ عامل خارجی برای مرگ ستار بهشتی وجود ندارد.
این درحالی است که فرمانده نیروی انتظامی در روزهای پس از حادثه از بازداشت چند نفر از ماموران تحت امر خود خبر داده بود و چند روز بعد نیز رئیس پلیس فتای تهران را در ارتباط با این پرونده برکنار کرد. این البته پایان این اظهار نظر‌ها نبود. چرا که با وجود اعلام فرمانده نیروی انتظامی،یک نماینده نه تنها سخن این فرمانده را نمی‌پذیرد بلکه، برکناری فرد متخلف را در رابطه با این موضوع تکذیب می‌کند. – جواد کریمی قدوسی یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: برکناری رئیس پلیس فتا هیچ ربطی به مرگ ستار بهشتی نداشت. به نظر می‌رسد که وی همچنان که برخی دیگر از «مسئولان» با تمام وجود تلاش می‌کنند که هیچ تقصیری را متوجه خود و مسئولان دیگر ندانند و برکناری هر مسئول بر اثر کوتاهی و سهل انگاری را نقطه ضعفی برای کشور و نظام بدانند، حتی انگیزه رئیس پلیس کشور را برا ی برکناری مامور خاطی زیردست خود نپذیرند.
هنوز جامعه درگیر تبعات این موضوع و البته عزادار دخترکان بروجنی بود که حادثه آتش سوزی مدرسه دخترانه ای در پیرانشهراستان آذربایجان غربی دستمایه جدیدی برای بروز رفتاری این چنینی از سوی مسئولان می‌گردد ( مسئولانی که شعار «نوکری مردم»شان فضای سیاسی ایران را پر کرده است): – واکنش وزیر آموزش وپرورش را به گزارش خبرگزاری مهر در این باره بخوانید: «وزیر آموزش و پرورش در واکنش به سوالی در خصوص درخواست استعفایش توسط برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دلیل حادثه آتش سوزی دبستان دخترانه با خنده گفت: خبرنگاران چی؟ خبرنگاران را برکنار کنیم یا نه؟ اگر به موقع خبر می‌دادید مواظب مدرسه شین آباد پیرانشهر باشید این اتفاق روی نمی‌داد!»
مرور این اتفاقات و البته اتفاقات مشابه دیگری – که کم نیستند- نشان می‌دهد که باید دوره آموزش اولیه برای مسئولان برگزار کرد و به آنان خاطر نشان ساخت که «مسئول» یعنی کسی که مسئولیت دارد.یعنی باید دربرابر سئوال پاسخگو باشد. یعنی امانت دار مسندی است که به وی سپرده شده است. باید به گوشش نامه علی ابن ابی طالب(ع) خطاب به مسئول زیردستش؛ مالک اشتر را خواند و از وی خواست که خود نیز بخواند و به عنوان یک دوره آموزشی ضمن خدمت از وی امتحان – البته عملی – گرفت. باید به اطلاع این مسئولان رساند مردمی که در مصاحبه‌ها و اطلاعیه‌ها و در تلویزیون و پشت تریبون ها«ولی نعمت » می‌خوانید یک تعارف از سر فروتنی تصنعی نیست که واقعیتی است که هم در قوانین وضع شده مستتر است و هم در آموزه‌های بزرگان دین و هم از انگیزهای مردم در انقلاب اسلامی بهمن 57 بوده است.

منبع:ابتکار

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • فرذاد اذریان گفت:

    فضو دمت گرم نمیدانم قصد به چالش کشیدن مسولین بی مسول را داشتی یا میخواستی درسی سیاسی از واژه ای که روحش در جامعه مرده از دست داده ارائه دهی دمت گرم

  • حسام سیدی پور گفت:

    اگاهانه وعالمانه همه نکات مربوطه ذکر شد …احسنت

  • "ولی نعمت"مسئولان گفت:

    بسیار عالی و عالمانه بود

پربازديد