تاریخ درج خبر : 1391/09/20
کد خبر : ۷۲۰۰
+ تغییر اندازه نوشته -

یاد یار

بسمه تعالی

چهل روز از وداع جانسوز اما باشکوه و حماسی حضرت آیت الله ملک حسینی رضوان اله تعالی می گذرد.
اوکه عبد مخلص خدا بود و همراه و هم درد با خلق خدا. همگان به چشم خود دیدیم که مردم قدرشناس استان کهگیلویه وبویراحمد، زن و مرد، پیر و جوان در روز تشییع پیکر مطهر آن یار سفر کرده چگونه خالصانه و بی ریا و بدون هیچ توقع مادی در محضر خدا به حقانیت و بزرگی او شهادت دادند . حضوری که به گفته شاهدان صدیق و موثق پس از رحلت حضرت امام قدس الهک نفسه و زکیه بی سابقه بوده است . تابوت سبز سید بزرگوار، فرزند فاطمه زهرا سلام اله علیه همچون نگین انگشتری روی امواج اقیانوس متلاطم مردم با هر حرکتی منظم و خود جوش شناور بود . و در بارگاه جد بزرگوارش به آرامش ابدی رسید . سوالی که مطرح است این است که چرا مردم چنین کردند . مگر او که بود و چه کرد . ؟
شاید به این دلیل که از اواخر دوران صفوی تاکنون این بیت شریف مروج و مبلغ احکام شرع مقدس و مذهب شیعه اثنی عشری در منطقه و استان بوده است .
و شاید به این دلیل که مرحوم آیت الهق سید صدرالدین ملک حسینی و به زبان عامیانه “آصدرا” والد بزرگوار و فقید او در برهه ای پرفراز و نشیب از تاریخ کهگیلویه و بویراحمد در میان همه توطئه های سیاسی و منطقه ای و خرفه ای در پوشش جریان طلوعی از مسیر حق و حقیقت منحرف نگشت و چراغ راه و پناهگاه مردم بود .
مرحوم آصدرا در نزد ایلات و عشایر منطقه چنان منزلت و جایگاهی داشت که مردم او را کلید گشایش هر مشکلی می پنداشتند . بطوریکه خود اینجانب بارها این صحبت را از آنان می شنیدیم که وقتی می خواستند دشواری امری را نشان دهند می گفتند “انجام این عمل از آصدرا هم ساخته نیست . ”
در پیمان و قرارهایشان به جد او قسم می خوردند و بر این سوگند وفادار می ماندند .
شاید هم به این دلیل که چندین نسل جمعیت از این بیت معظم روایت حلال و حرام خدا را شنیده اند و آن را در زندگی ساده و مختصر خود برای بسط سفره ای حلال و تولید نسل و نژادی پاک به کار می بستند .
در دورانی که حکومت مرکزی در منطقه قدرتی نداشت برای چند دهه کلیه امورات عقد و ازدواج و سایر عقود و معاملات شرعی اصلاح ذات البین در منازعات تیره ها و طوایف که مبتلابه مناطق عشایری بود. و قضاوت و حکم شرعی و اجرای آداب اموات تحت نظر و نظارت این بیت شریف بوده است .
شاید هم ویژگیهای منحصر به فرد مرحوم حضرت آیت اله ملک حسینی باعث سرودن این حماسه جاوید شده است .
او که در خانواده ای روحانی و پاک متولد و دوران کودکی اش مصادف با احداث شهر تل خسرو و تاسیس مدرسه و حضور در کلاس درس جدید می شود . ضمن تلمذ در محضر پدر، دروسی جدید را می آموزد . میرزا ابولحسن حسینی از هم کلاسی های او در دوران ابتدائی می گوید “در آن زمان معلم بسیار بد خلقی داشتیم که بدلیل تنبیه شدید همه از او می ترسیدیم و اگر می خواستیم پیشنهادی بدهیم از سید کرامت اله می خواستیم که منظورمان را به او بفهماند.
ایشان قرآن را خوب می خواند. بعضی از اصطلاحات عربی را می شناخت و فارسی را هم خوب صحبت می کرد و روحیه و شجاعتش در بیان و انتقال مطالب بسیار عالی بود . و ترسی هم نداشت” شاید هم محبوبیت آیت الها به این دلیل بوده که ایشان به شهادت همکلاسیهایش در قم در دوران طلبگی همیشه در درس و بحث شاخص و ممتاز بوده بطوریکه بسیاری از علما و اساتید، طلبه ها را به مباحثه با ایشان ترغیب و سفارش می کردند. و حضرت امام (ره) از جمله اساتید ایشان بوده اند که نبوغ علمی و زیبائی قلم ایشان را تحسین فرموده اند .
شاید هم عده ای به این خاطر آمده اند که آیت الها ملک حسینی از آغاز نهضت روحانیت در سال 41 تا حادثه 15 خرداد 42، از پیشروان جلوداران طلاب و روحانیت تحت رهبری حضرت امام بودند بطوریکه شاهد عینی از حضرت آیت اله مشکینی نقل می کرد که “اول او (حضرت آیت الهه ملک حسینی ) حرکت می کرد بعد بقیه پشت سر او می رفتیم. یکی از بزرگان در مراسم ترحیم ایشان از تاثر حضرت امام در لحظه رویا رویی با سرو چهره خونین حضرت آیت الهز ملک حسینی در حمله رژیم به مدرسه فیضیه مطالبی فرمودند که موید موارد مطروحه است .
شاید هم عده ای به این خاطر آمده اند تا از حضرت آیت الهد حلالیت بطلبند. او که در دوران انقلاب پس از مبارزات جدی و طولانی با تاسی از رسول اعظم و ائمه اطهار همه نیش و کنایه ها را به جان خرید ولی پایش از صراط حق نلغزید چرا که حضرت آیت الها کینه توز نبود و و کینه هیچ کسی را به دل نمی گرفت .
اقیانوسی بود بیکران از مهر و عطوفت که اگر در برخورد با سخن ناحق دچار امواج می شد ولی خیلی سریع به آرامش می رسید .
در روز تشییع در میان موج جمعیت اینجانب به فردی برخورد کردم که مقید به فرایضی نبود. از علت حضورش پرسیدم ، گفت “در روزهای پیروزی انقلاب، آن روز که مثل روز فتح مکه عده ای فریاد انتقام سر می دادند آیت الهد با تاسی از جدش رسول الهد همه را به دوری از انتقام و رافت و مهربانی و رعایت حقوق همدیگر توصیه می نمود . ( الیوم یوم الرحمه )
شاید عشق او به ولایت اهل بیت باعث این حضور عظیم شده است .
عشق مثال زدنی حضرت آیت الهی به ائمه اطهار و ولایت اهل بیت و بخصوص به تعبیر خود او امام عالم امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام که نام مبارکش بصورتی کاملا استثنایی و ویژه بر زبان ایشان جاری می شد و حتی حالتش هم تغییر می کرد.
و شاید هم درجه علمی و فقهی و شجاعت مثال زدنی و در اعلام نظر و بویژه استقلال رای که مورد توجه و تایید همه سخنرانان در مراسم ترحیم ایشان بوده ، باعث حضور حماسی مردم شده است.
یکی از نویسندگان معاصر می نویسد “مردم کهگیلویه و بویراحمد شجاع اند و افراد شجاع را دوست می دارند . شاید به این دلیل که او مردم منطقه را خوب می شناخت و هر کس را در جایگاه خودش مورد لطف و عنایت قرار می داد و خود را در غم و شادیهای آنها شریک می دانست و به همین جهت حضور در بویراحمد را بر همه جا ترجیح می داد همانطور که مدفن خود را نیز در بویراحمد قرار داد .
القاب و مناسب دنیوی کوچکترین تغییری در روش و منش اجتماعی او با مردم نداشت. مردم 34 سال بعد از انقلاب با آیت الله ملک حسینی زندگی کردند و روز تشییع آن بزرگوار به پاک دستی، درستکاری، شجاعت و تقوی و بنده خالص خدا بودن او شهادت دادند.
هرقطره ای از اقیانوس جمعیت تشییع کننده به دلیلی از دلایل گفته شده و ناگفته در روز تشییع جنازه ادای دین کردند.
خدای بزرگ را باید شاکر باشیم که چراغ علم و معرفت در این بیت شریف روشن است. این خانه تکیه گاه و پناهگاه مردم بوده و امروز مردم گمشده خود را در همان جا می جویند.
آیت الله موسوی جزایری نماینده مقام معظم رهبری در استان خوزستان با بیان این قطعه شعر که:
چون که گل رفت و گلستان شد خراب
بوی گل را از که جوییم از گلاب
با بکار بردن لفظ آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی از درجه علمی بالای ایشان تمجید و مجتهد بودن وی را تایید فرمودند.
مردم استان هم انتظار دارند که چراغ تبلیغ و ترویج احکام اسلام و دوستی با ولایت اهل بیت همچنان در این بیت معظم روشن و راهنمای مردم باشد.
حسن ختام مطلب از سر سلسله حلقه رندان حافظ مددی می جوییم و تفألی:
ای هدهد صبا به سبا می فرستمت
بنگر که از کجا به کجا می فرستمت
حیف است طایری چون تو در خاکدان غم
زاینجا به آشیان وفا می فرستمت
ای غایب از نظر به خدا می سپارمت
جانم بسوختی و به دل دوست می دارمت
روح حضرت آیت الله العظمی ملک حسینی و روح فرزند شهیدش شاد و با اجداد طاهرینشان محشور باد.
والسلام
“فرهنگ دوست”

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد