تاریخ درج خبر : 1391/09/24
کد خبر : ۷۲۹۲
+ تغییر اندازه نوشته -

آیت اللهی دانشگاهی و فقیهی جامعه شناس

سایت استان:
آیت الله سید مرتضی تقوی مقدم، فقیهی دانشگاهی که طایفه اش از عالمان دین بوده اند. فرزند روحانی خوشنام و برجسته استان حضرت آقای میراحمد تقوی مقدم رئیس و موسس مدرسه علمیه ولی عصر (عج ) دهدشت و شاگرد خاص آیت الله العظمی شاهرودی و آیت الله الظمی وحید خراسانی را البته در استان کمتر می شناسند.
تمایلات ادیبانه و تاملات شاعرانه، گرایشات هنری و تسلط به زبانهای عربی و آشنایی با زبان انگلیسی از جمله ویژگیهای رتبه 15 کنکور سراسری است.
آیت الله تقوی مقدم که در دانشگاه تهران جامعه شناسی خوانده است و پس از آن سالها محضر اساتیدی همچون حضرت آیت الله العظمی شاهرودی، حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی و آیت الله العظمی میرزا جواد تبریزی را درک نموده است هم اکنون عضو شورای فقهی مرکز تحقیقات مجلس شورای اسلامی می باشد.

به گزارش سایت استان، بهره مندی از دروس دانشگاهی و حوزوی در کنار یکدیگر و آگاهی از علوم روز همزمان با تسلط به فقه جعفری به وی شخصیتی متعادل و جامع بخشیده است. آیت الله سید مرتضی تقوی مقدم که با حوزه ادبیات، هنر و شعر نیز آشناست؛ دهها مقاله ی علمی در نشریات معتبر به چاپ رسانده است و چندین کتاب را نیز به رشته ی تحریر در آورده است که از جمله آنها می توان به ‎ابن ادریس ومکتب فقهی او، تقریرات درس اصول فقه آقای وحید خراسانی، صحیفه عدالت و … اشاره کرد.
از این استاد برجسته ی حوزه مقالات فراوانی نیز به صورت ترجمه در مجلات تخصصی به چاپ رسیده است که نشانگر تسلط وی به زبان عربی و آشنایی با زبان انگلیسی می باشد.
از جمله ی این مقالات ترجمه شده می توان به پیوند عضو پس از قصاص، ‎دیه اعضا و جراحات زن در بیش از ثلث، ‎دیه اهل ذمه و شهروندان غیر مسلمان، علم اصول ابزار یا هدف، میراث غیر مسلمان و چندین مقاله ی دیگر اشاره کرد.
این استاد برجسته ی حوزه علمیه در ‎مرکز جهانی علوم اسلامی نیز سالها به تدریس متون فقهی و اصولی پرداخته است. آیت الله تقوی مقدم پیش از این ریاست مرکز تحقیقات فقهی قوه قضاییه و مشاورت ریاست قوه قضاییه و همچنین مسئولیت مرکز مطالعات و تحقیقات اسلامی را بر عهده داشته اند.
تقریر مقالات فارسی حضرت آیت الله العظمی شاهرودی در مجله تخصصی فقه اهل بیت که خود عضو هیئت تحریریه ی آن است، در کنار تخصص و دانش در فقه و اصول ، فلسفه ، تاریخ و سیره ، ادبیات فارسی ، علوم اجتماعی ، اخلاق و عرفان ، هنر ، حدیث و تفسیر در کنار مسئولیتهای پژوهشی در مرکز تحقیقات مجمع تقریب مذاهب، مؤسسه دائره المعارف فقه، مؤسسه دائره المعارف فقه، جامعه المصطفی و … از دیگر ویژگیهای این فقیه هم استانی است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس می‌گه:

  شمافقط تبلیغ شفاهی ومنبر را تبلیغ میدونید.آیا نوشتن و دفاع علمی از دین تبلیغ نیست؟اتفاقا در عصر ما تبلیغ شفاهی تاثیر چندانی ندارد.

 • از قم می‌گه:

  من میگم چرا به سفارش پدرش مبنی بر تبلیغ رفتن عمل نمیکنه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • صفا می‌گه:

  قابل توجه آقای (از قم): درجۀ علمی افراد را آثارشان تعیین می کند.شما اگر همین مقالۀ مفهوم جامعۀ دینی را با دقت می خواندید به درجۀ علمی نویسندۀ آن پی می بردید.از خدا جوییم توفیق ادب…

 • ناشناس می‌گه:

  کسانی که از قم پیام می فرستند باید مؤدبانه تر بنویسند!

 • از قم از قم می‌گه:

  خاک برسرتون که نظرمرانزدیدالبته انتظارهم ازشماندارم شماقلم نمی زنیدبلکه قدمی برای نانی میزنیدنان به نرخ روزخور>>>>>>>>>>>یه نظرازقم نوشته بودم ترسو

 • ازقم می‌گه:

  این همه پدرش تاکیدمیکنه طلبه بایدبرگرده به روستاش وتبلیغ کنه پس چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟هنوزتبلیغ رفته حاج آقا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!درجه اجتهادشوازکجاگرفت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟بابااین حرفاچیه چرامستندخودشونمیاریدمصاحبه ازش بگیرید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • م آرام-یاسوج می‌گه:

  آقای تقوی برای همه مردم استان شناخته شده است بخصوص کهگیلویه ایشان از مفاخر استان است وما به سطوح علمی ایشان افتخار میکنیم.

 • ناشناس می‌گه:

  ماندن این بزرگانی که الحمدلله به مراتب بالای علمی رسیده اند، در قم و تهران و سایر نقاط کشور کافیست و باید به منطقه بیایند تا این مردم سرفراز از اندوخته آنها بهره ببرند.

 • مهدی لاروب می‌گه:

  وجود اقای تقوی برای استان مایه افتخار است انسانی متدین انقلابی با سواد بالا انشا..نخبگان ازش بخواهند برای مجلس خبرگان ب صحنه بیاند

 • ناشناس می‌گه:

  این « سید بزرگوار »در محافل علمی حوزه شخصیتی شناخته شده و مورد توجه بزرگان حوزه است؛ولی ظاهرآ برای برخی از هم استانی های خودش ناشناخته است.

 • ناشناس می‌گه:

  اونوقت تا حالا کجا بوده که حالا این سید بزرگوار پیداش شده ؟

 • محسن عدالتمند می‌گه:

  نیا مثل موحد از گردونه خارجت میکنند

 • سجادی اصل می‌گه:

  پیشنهاد آقای رضایی پیشنهاد خوبی است، ای کاش میشد از ایشان دعوت کرد برای خبرگان
  از شما خواهشمندیم که با ایشان مصاحبه کنید و نظرشان را در این خصوص بپرسید

 • رضايي می‌گه:

  از ایشون می خواهیم بیاید برای مجلس خبرگان نامزد بشوند

 • حسام سیدی پور می‌گه:

  خدا حفظش کنه واز توانمنیهایش دانشش موقعیتش نفوذش علمش معرفتش در جهت پیشرفت استان عموما وشهرستان خصوصا استفاده درست وصحیح بشه چون این موفقیت ها به اسانی به دست نیامده نتیجه یک عمر تلاش وزحمته

 • دانشجو می‌گه:

  ما افتخار میکنیم چنین کسیو داریم ولی احساس میکنم بازار گرمی خانواده ……… ،…. شده

 • صابری می‌گه:

  خدا رو شکر که ما همچنین مفاخری در استان داریم و صد حیف که بی اطلاع هستیم از حضور آنان
  ای کاش فرصتی می شد تا در استان از نعمت حضور ایشان استفاده شود

 • ناشناس می‌گه:

  ساکن قم هستند

 • حق وردی می‌گه:

  لطفا این مفاخر استان که کم هم نیستند را بیشتر معرفی کنید. خیلی از نیروهای لایق و توانمند این استان در گوشه و کنار ایران هستند لطفا سعی تان را بر معرفی کامل این افراد بگذارید.
  قسمت اشخاص را پربارتر کنید.

 • ککا می‌گه:

  ایشان ساکن کجا هستند؟

 • ناشناس می‌گه:

  حقا از مفاخر استان می باشند انشاله که از ایشان در خبرگان استفاده شود واستفاده ببریم

 • علوی تبار می‌گه:

  خدا ایشان و خانواده گرامی و خصوصا ابوی دانشمندشان را در پناه خود حفظ کند

200x208
200x208