تاریخ درج خبر : 1391/03/22
کد خبر : ۷۵۰
+ تغییر اندازه نوشته -

خروج عشایر کوچنده از منطقه حفاظت شده دنا

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد از خروج عشایر کوچنده از منطقه حفاظت شده دنا پس از چندین دهه خبر داد.

عطا پورشیرزاد ظهر دوشنبه در نشست خبری گفت: ساماندهی منطقه حفاظت شده دنا یکی از برنامه های مهم این سازمان بود که در این راستا با تعامل با عشایر کوچرو، دامنه شمالی دنا از دام خالی شد.

وی بیان کرد: این منطقه یکی از مناطق بکر و دست نخورده در منطقه حفاظت شده دنا بود که سالها برخی از عشایر در آن ساکن می شدند و ممکن بود خساراتی به محیط زیست وارد شود.

پورشیرزاد اظهار داشت: خروج دام از دامنه شمالی دنا با تعامل اصولی با عشایر منطقه و همکاری دستگاه قضایی استان اصفهان و شهرستان سمیرم صورت گرفت.

وی تصریح کرد: حضور عشایر و دام در ضلع شمالی دنا که به نام منطقه آسمانی معروف است، سالها به چالش و دغدغه ای برای سازمان محیط زیست کشور بدل شده بود.

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد افزود: مسئله خروج و عدم حضور ایلات و عشایر در منطقه آسمانی از ابتدای امسال عملیاتی شد و برخی از عشایر با رویه های قضایی به حق و حقوق خود رسیدند و پروانه چرای آنها باطل شد.

وی گفت: بر این اساس این منطقه بکر در منطقه حفاظت شده دنا از خطرات احتمالی و مرگ تدریجی نجات یافت و زنده شد.

150هزار هکتار به مناطق حفاظت شده استان اضافه می شود

پورشیرزاد همچنین از افزایش سطح مناطق حفاظت شده استان خبر داد و گفت: در حدود 150 هزار هکتار از مناطقی که ارزش اکوسیستمی دارند شناسایی شده و به سازمان مرکزی پیشنهاد پیوستن آنها را به مناطق حفاظت شده دادیم.

وی همچنین با بیان اینکه با توجه به استعدادهای طبیعی استان، باید به سمت اقتصاد سبز و تولیدات سبز حرکت کنیم، اظهار داشت: زنبورداری، باغداری و دامداری از جمله تولیدات سبزی است که هزینه های کمی دارد و با طبیعت نیز سازگار است.

پورشیرزاد بیان داشت: همچنین مناطق حفاظت شده ای را که می توانست در آنها توسعه ایجاد شود را بازنگری کردیم تا دستگاههای اجرایی ذی ربط در اختیار بهره برداران قرار دهند.

مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد همچنین بر فرهنگسازی برای حفاظت از محیط زیست از سنین خردسالی تاکید کرد و گفت: حفاظت از محیط زیست تنها با مشارکت مردمی تحقق می یابد.

.

.

.

.

منبع: مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد