تاریخ درج خبر : 1391/09/22
کد خبر : ۷۵۴۸
+ تغییر اندازه نوشته -

سخنی با آیت اله سید شرف الدین ملک حسینی

مردم داری،استقلال رای،بی باکی،صراحت بارزترین مشخصه آن نادره دوران بوده او همواره درست جایی ایستاد که مردم ایستاده بودند.

چهل روز از رحلت “آیت اله والد” آزاد مرد سرفراز خطه ی جنوب کشورحضرت آیت اله ملک حسینی سپری شد، شاید فرصتی است که سخنی هر چند کوتاه با خلف صدق او حضرت آیت اله سید شرف الدین ملک حسینی داشته باشیم؛ حضرتعالی به لحاظ سنی در شرایط سنی روزگاری هستید که پدر فاضل تان در حوزه علمیه خان شیراز مورد هجوم همه جانبه حاکمیت وقت جهت تسخیر و بدست گرفتن آن مرکزعلمی قرار گرفت ،مرکزی که یکی از کانونهای مبارزاتی آن سالها علیه رژیم پهلوی بود. مردم شیراز هنوز به یاد دارند که چگونه آن دلیر مرد حوزه جلو دار شاگردانش بود ویک تنه و بدون هیچ تکیه گاه حکومتی تنها به اتکاء شجاعت و جوهر ذاتی خود که از نیاکان دلاورش به ارث برده بود،ایستاد،مقاومت کرد و جنگید و به زندان افتاد اما ذره ای در اراده پولادینش خللی وارد نشد.در پس سیمای علی گونه اش همواره آن اراده قوی و آن پشتکار وصف ناپذیر هویدا بود و موج می زد.

مردم این دو استان نه تنها روزهایی که آن بزرگوار قدرتی داشت پشت سر اوایستادند بلکه همگی می دانیم زمانی که مسجد حبیب شیراز را به کانون دیگری از مبارزه علیه رژیم تبدیل نمود تا حاکمیت ناچار شد از زمین و هوا آن مبارزان را مورد حمله قرار دهد ومتعاقب آن به دستگیری وزندانی نمودن او اقدام نماید،هنوز خیلی ها در یادها دارندکه چگونه اولتیماتوم سران بویراحمد به استانداران کهگیلویه بویراحمد و فارس در خصوص آزادی وی به سرعت تن حاکمیت را به لرزه افکند و آن شیر مرد را از چنگال حکومت بیرون آورد. سوابق مبارزاتی آن بزرگوار که در واقع از رخداد مشهور فیضیه که منجر به شکستن سرو صورت و دندان او توسط عمال رژیم شد آغاز گردید و پرداختن به آن در این مقال نمی گنجد.

آن جناب لابد بهتر از همه می دانید که آنچه آیت اله را ماندگار نمود تنها دانش کم نظیر فقهی اش نبود،آنچه آن شور و حماسه بی نظیر روز وداع با پیکر پاک او را آفرید تنها ایمان مذهبی اش نبود،آنچه آنهمه محبوبیت وصف ناشدنی را برایش رقم زد،شهرت پدران نامدارش نبود، بی تردید شجاعت،صراحت،دلیری واستقلال رای او نیز نبود،بلی همه ی اینها بود اما آنچه بیش از همه اینهامحبوبیت او را رقم زد تنها مردم داری اش بود.چرا که او همواره درست جایی ایستاد که مردم ایستادند.در هر رخداد بدون محاسبه سود و زیان مادی وباپذیرش هر نوع خطری هماره جانب مردم را گرفت با مردم بود وماند و بدیهی است که مردم قدر دان خدمتگزاران صدیق مردم باشند.

گوشه ای از موضعگیریهای واقع بینانه و شجاعانه آن حضرت در قبال حوادث همین چند سال اخیرکه محبوبیت او را دو چندان نمود موضوع را روشن ترمی کند.

-آنگاه که بر سر برداشتن مجسمه آریوبرزن در یاسوج غوغایی به پا شد وحتی حکم قضایی در این باره صادر شد ، باز آن یگانه دوران بود که واقع بینانه و مردانه کنار مردم ایستاد و اظهار داشت که “آریوبرزن نیز در دفاع از این سرزمین جانبازی نموده است و می تواند یکی از نمادهای مبارزه با اشغالگری تلقی شود”(نقل به مضمون) و بدینسان غائله را سریعا پایان داد. –

-شاید خیلی ها بر شادروان بهمن بیگی آموزگار بزرگ عشایر خورده گرفتند که در تمجید ازشجاعت بویراحمدی ها راه مبالغه را پیموده است ؛اما نمازی که این دلاور مرد آزاده بر پیکر آن مرد خدوم گزارد نه تنها او را به عنوان آیت اله عشایر ایران محبوب قلوب ایلیاتی ها نموده که ثابت نمود مرحوم بهمن بیگی نیز در بیان نظریاتش به خطا نرفته است.

-رخداد 6 تیر یاسوج(ماجرای بنزین)را که هر کسی با نگاه و زاویه دید خود تحلیلی از آن ارائه می نمود ، تنها ایشان بودند که واقع بینانه ترین تحلیل را از آن رخداد هولناک ارائه نمودند.که البته مجال پرداختن به آن نیست.

-زمانی که گروهی اندک نه از سر دلسوزی که از سر غرض طرح تغییر نام استان را سر لوحه تبلیغات رسانه ای خود قرار دادند،باز آن فرزانه مرد بود که کنار مردم ایستاد و از ابقای نام استان دفاع نمود و طرح اینگونه مسائل را در این شرایط به صلاح استان ندانست.

طرح همه ی اقدامات مردمی آن بزرگمرد در این مختصر نمی گنجد.آنچه شایان ذکر است استقلال رای ،اعتماد به نفس،بی باکی و شجاعت ایشان همواره راهنمای عمل او در اتخاذ و بیان مواضع سیاسی اجتماعی در سطح استانی وملی بودو به گونه ای صراحت و شهامت داشت که آنچه را تشخیص می داد حق است و اکثریت مردم می پذیرند بی پروا و بدون ذره ای ملاحظه ویا محافظه کاری سیاسی بیان می نمود و از تبعات آن کوچکترین واهمه ای نداشت.مجموعه این موضع گیریها و این رفتارها بود که از آن فرزانه مرد چهره ای بی نظیرو ماندگار ساخت.

حضرت آیت اله! تا جایی که تاریخ به یاد دارد نیاکان جنابعالی همواره متولی امور مذهبی این دیار بوده اند و از تقدس ،پاکی و برجستگی ویژه ای بین مردم برخوردارند. اینک در فقدان”آیت اله والد” مردم استان چشم به راه حضور جنابعالی در استان و رفته رفته پر نمودن این خلاء بزرگ هستند . امیدواریم حضرت عالی که خلف صادق آن بزرگمرد هستید و پس از رحلت او و بخصوص بیانات از دل برآمده و شیوای شما در روز وداع، محبوبیتی در قلوب مردم پیدا کرده اید به این درخواست همگانی پاسخ مثبت داده و شاهد حضور غیرتمندانه آن بزرگوار در استان باشیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  حجت الاسلامه
  نه ایت الله

 • حسن زاده گفت:

  با سلام خدمت دوست و هم ولایتی عزیزم جناب آقای یزدانی. با تشکر از شما لازم بود راجع به نقش مرحو م آیت اله ملک حسینی در وقایع عشایر جنوب در سالهای 41و42 مخصوصا جنگ گجستان نیز اشاراتی میکردید…

 • نواده آریو برزن گفت:

  1. جناب آقا(آقای ملک حسینی)از شخصیت های ارزنده کشور و عشایر بودند و هستند.در فرهنگ ایرانی مرده پرستی از مشخصه های بارز است ولی به جرات می توان گفت جناب آقا از چهره های ماندگاری بودند که در زمان حیات و حال در قلب ، یاد و گفتار مردم خطه جنوب جای دارد.
  دوست بزرگوار واهل قلم جناب یزدانی آنچه باید گفت را بیان فرموده اید و اضافه بر آن از ارزش کلام خواهد کاست، ولی تنها نکته ای که در نوشتار شما جای توضیح بیشتر داشت ماجرای ۶ تیر ۸۶ می باشد که اتفاقی در شهر یاسوج رخ داد که جناب آقا با همان درایت و دور اندیشی همیشگی از حوادثی که ممکن بود رخ دهد جلوگیری کرده اند بدون اینکه حتی منتی بر مردم وبه خصوص “جوانان ” این منطقه داشته باشند پس ای کاش برای ثبت در تاریخ و روشنگری، بیشتر به این مورد می پرداختید.

 • دوست گفت:

  درودبریزدانی باغیرت

پربازديد