تاریخ درج خبر : 1391/09/25
کد خبر : ۷۵۹۸
+ تغییر اندازه نوشته -

ناهنجاریهای مادرزادی در استان رو به افزایش است

کارشناس مسئول کودکان مرکز بهداشت استان کهگیلویه وبویراحمد گفت:ناهنجاریهای مادرزادی در این استان روبه افزایش است.

«فاطمه صادقی» افزود:سوانح وحوادث ،عوامل مربوط به زمان زایمان، بیماریهای متابولیک، ضعف سیستم ایمنی و مرگ ناگهانی کودک را از مهمترین عوامل منجربه مرگ کودکان در استان دانست.

وی بیان کرد: آموزش نقش مهمی درپیشگیری از این موارد ایفا می کند که دربحث بیماریهای متابولیک متاسفانه پیشرفت چندانی ازنظر تشخیص ودرمان نداریم وبسیاری ازبیماریهای متابولیک غیرقابل تشخیص است و در این موارد باید سعی کنیم مشاوره کاملی قبل از زایمان وحاملگی بعد داشته باشیم تا از تکرار این موارد در کودک بعدی جلوگیری شود.

این کارشناس مسئول کودکان مرکز بهداشت کهگیلویه وبویراحمد تصریح کرد:این ناهنجاری های مادر زادی از مهمترین دلایل مرگ کودکان یک تا59ماه است و اگر کودکی هنگام تولد مبتلا به این بیماریها باشد.درمان مناسب برای وی وجود ندارد و بهتر است در این موارد با آموزش های لازم قبل از بارداری از بوجود آمدن این بیماریها در کودک بعدی پیشگیری کرد که لازمه این کار دادن آموزش مناسب به مادران قبل از باردار شدن است.

صادقی ادامه داد: بیشترین دلایل مرگ به ترتیب سوانح وحوادث و ناهنجاریهای مادرزادی و بیماریهای خون و دستگاه خون ساز بوده است .

وی اضافه کرد:بیشترین موارد مرگ مربوط به شهرستان بویراحمدبوده است که درکل موارد مرگ در پسران بیشتر از دختران و در گروه سنی یک تا12ماه و در مناطق روستایی بیشتر بوده است.

منبع:ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد