تاریخ درج خبر : 1391/09/26
کد خبر : ۷۶۳۴
+ تغییر اندازه نوشته -

نحوه جایگزینی آیت اله ملک حسینی در مجلس خبرگان

وزیر کشور جدول زمان بندی ثبت نام انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و چهارمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا را تشریح کرد.
به گزارش سایت استان، مصطفی محمدنجار وزیر کشور در حاشیه همایش معاونین سیاسی، امنیتی استانداری های سراسر کشور که در وزارت کشور برگزار شد در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه تقویم انتخابات به چه شکلی است اظهار داشت: همکاران ما در ستاد انتخابات کشور تمهیدات لازم را برای برگزاری انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری و چهارمین دوره شورای اسلامی شهر و روستا فراهم کردند و جدول انتخابات تنظیم و مقدمات کار فراهم شده و همانند گذشته مدت طولانی است که همکاران ما اقدامات لازم را انجام می دهند.
وی اظهار داشت: انتخابات روز جمعه ۲۴ خرداد ماه سال ۱۳۹۲ برگزار خواهد شد و یک بار دیگر شاهد حضور گسترده ملت بزرگ ایران خواهیم بود.
محمدنجار گفت: ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری از ۱۷ اردیبهشت ۹۲ تا ۲۱ اردیبهشت به مدت ۵ روز است و همزمان با ثبت نام از داوطلبان هیئت های اجرایی به مدت ۳ روز از ۱۷ اردیبهشت تا ۱۹همین ماه تشکیل می شوند.
وزیر کشور با بیان اینکه مهلت ثبت نام در انتخابات چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا از تاریخ ۲۶ فروردین ۹۲ تا اول اردیبهشت به مدت ۷ روز خواهد بود، گفت: همزمان در ۴ حوزه انتخابیه، انتخابات میان دوره مجلس شورای اسلامی را نیز داریم که شامل حوزه های انتخابیه دماوند و فیروزکوه در استان تهران، شهرستان ایلام در استان ایلام، تویسرکان در استان همدان و تنکابن و رامسر در استان مازندران خواهد بود.
وی ادامه داد: علاوه بر این حوزه ها، در دو حوزه انتخابیه؛ انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری را نیز خواهیم داشت که در آذربایجان غربی و کهگیلویه و بویراحمد انجام می شود.
وی همچنین در خصوص طرح بررسی قانون انتخابات افزود: ما به صراحت نظر دولت و وزارت کشور را در مجلس بازگو کردیم و اساساً بحثمان این بودکه این طرح خلاف قانون است و با اصل تفکیک قوا مغایرت دارد.
محمدنجار یادآور شد: البته با تعاملی که با مجلس انجام شد ماده ۳۵ حذف شد و در حال حاضر بحث روی ماده ۳۱ است و باید منتظر بود که مواد باقیمانده چه سرنوشتی خواهند داشت.
وی با تأکید بر اینکه ما مخالف این طرح هستیم گفت: بحث های کارشناسی در این زمینه هنوز ادامه دارد.
محمدنجار در پاسخ به سؤالی مبنی بر برگزاری انتخابات به صورت رایانه ای اظهار داشت: کارهای خوبی در وزارت کشور انجام شد و در انتخابات نهمین دوره مجلس، بخشی از کار را به صورت الکترونیکی و آزمایشی انجام دادیم و در انتخابات آینده نیز به همین شکل، ما بخشی از انتخابات را به صورت الکترونیکی انجام می دهیم تا برخی از مقدمات کار فراهم شود و در انتخابات آتی آن را به صورت کامل اجرا کنیم.
وی با بیان اینکه ما باید در ستاد انتخابات کشور مقدمات انتخابات را فراهم کنیم یادآور شد: باید در ۳۱ استان، ۴۰۰ فرمانداری و حوزه های انتخابیه کارهای اجرایی ساماندهی شود و طبق قانون این کارها از قبل در حال انجام است.
نجار در پایان خاطر نشان کرد: ما تجربه ۱۰ انتخابات ریاست جمهوری و ۳انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا را داریم، در انتخابات مجلس نهم شاهد حضور ۶۴ درصدی مردم بودیم؛ همه دستگاه ها باید برابر قانون کار خود را انجام دهند و برای اجرای مرّ قانون و مراقبت از آن از طریق مراجع ذیربط اقدام خواهد شد.
تشریح هماهنگی های وزارت کشور با استانداری ها
خبر دیگر اینکه جانشین رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور ضمن تشریح هماهنگی صورت گرفته میان هیئت های اجرایی برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و شورای شهر گفت: طبق قانون هر روستایی که بالای ۱۰۰ نفر جمعیت داشته باشد انتخابات در آن صورت می گیرد.
حسنعلی نوری جانشین رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور صبح دیروز در همایش معاونین امنیتی استانداری های سراسر کشور، ضمن تشریح هماهنگی های صورت گرفته میان هیئت های اجرایی برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و شورای شهر اظهار داشت: فرآیند انتخابات بعد از انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی تعطیل نشد و ما پس از پایان جدول زمان بندی مجلس نهم کار انتخاباتی، انتخابات سال ۹۲ را در دستور کار خود قرار دادیم.
وی با اشاره به وجود دو ناظر برای انتخابات پیش رو گفت: یکی از دغدغه های انتخابات سال آینده که گریبانگیر ستادهای اجرایی در تهران و سایر استانها بود وجود دو ناظر یکی مجلس شورای اسلامی برای انتخابات و دیگری شورای نگهبان برای ریاست جمهوری بوده است که نشست هایی را تاکنون هم با هیئت نظارت مجلس و هم با شورای نگهبان برای هماهنگی بیشتر برگزار کرده ایم.
جانشین رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور تعیین روستاهای واجدشرایط برای برگزاری انتخابات شورای شهر را یکی دیگر از دغدغه های وزارت کشور عنوان کرد و گفت: ملاک ما برای برگزاری انتخابات در روستاها آمار مرکز آمار است که طبق قانون هر روستایی که بالای ۱۰۰ نفر جمعیت داشته باشد انتخابات در آن صورت می گیرد. اما به منظور رفع تناقض آمارها به معاونین سیاسی استانداری ها اعلام می کنیم که روستاهای مناطق خود را بررسی کنند اگر تناقضی با آمار داشت ما برای تدارکات، صورتجلسه و توزیع صندوق اقدام خواهیم کرد.

منبع: بویرنیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد