تاریخ درج خبر : 1391/09/26
کد خبر : ۷۶۶۳
+ تغییر اندازه نوشته -

خطر نفوذ فاضلاب به آب آشامیدنی روستای «مهریان» یاسوج

سایت استان: بعد از 20 روز قطع آب شرب بخش‌هایی از دو منطقه مهریان و مادوان، اکنون نگرانی‌هایی میان مردم در ارتباط با خطر تماس و نفوذ فاضلاب به آب آشامیدنی این مناطق به وجود آمده است.

بخش‌هایی از شهر مادوان و روستای بزرگ مهریان در حالی 20 روز را بدون آب به سر بردند که خیابان‌ها و کوچه‌های آنها غرق در سیلابی است که به علت شکستگی لوله انتقال آب این مناطق به وجود آمده است.

تعجب نکنید، این تصویر یک روز بارانی در یاسوج و روستای مهریان را نشان نمی‌دهد بلکه ترکیدگی لوله آب این روستا در چندین روز چنین صحنه‌هایی را به‌وجود آورده است، صحنه‌هایی که این سئوال را در اذهان به وجود می‌آورد که آیا صرفه‌جویی در مصرف آب فقط برای مردم است یا مسئولان هم باید نسبت به این موضوع مهم حساس، مسئولیت‌پذیر باشند؟

اما همه ماجرای قطع 20 روزه آب در نزدیک‌ترین شهر و روستا به مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد نیست، بلکه موضوع نگران کننده‌تر در این زمینه، خطر تماس آب آشامیدنی این دو منطقه با فاضلابی است که از زیر پل ارتباطی پایین جاده با بالای آن می‌گذرد.

اکنون که لوله انتقال آب بخش‌هایی از روستای مهریان و قسمت پایین جاده در شهر مادوان و شهرک فرودگاه از نزدیکی پل محل عبور فاضلاب دچار شکستگی شده است، مشاهدات خبرنگار فارس حاکی از آن است که فاضلاب جاری در این محل به لوله انتقال آب نفوذ کرده و این موضوع خطرات زیادی را برای سلامتی مردم ایجاد خواهد کرد.

در این تصویر، پل مورد نظر در این گزارش نشان داده شده که محل عبور فاضلاب است و خط لوله آب از این نقطه دچار شکستگی شده است، فاضلاب در این نقطه به لوله خط لوله انتقال آب شرب این دو منطقه نفوذ کرده است.

محمدزمان پاراد، رئیس اداره آب و فاضلاب شهر مادوان که در محل شکستگی لوله انتقال آب شرب مهریان و مادوان حضور داشت، به خبرنگار فارس گفت: متأسفانه با برخورد تیغ بیل‌ مکانیکی اداره‌کل راه و شهرسازی، این لوله دچار شکستگی شده و چون این لوله فلزی از زیر زمین و حد فاصل عرض بلوار مهریان به بلهزار می‌گذرد، امکان تعمیر اصولی این خط لوله وجود ندارد.

وی در پاسخ به این سؤال که این اقدام موجب تماس آب این دو منطقه با فاضلاب رد شده در زیر این پل و آلوده شدن آن می‌شود، گفت: از دو طرف خیابان به فاصله چند متر خط لوله سابق را قطع کردیم تا از فاضلاب فاصله بگیرد ولی چون این لوله از قسمت زیر پل دچار شکستگی نشده است، احتمال آلوده شدن آب به فاضلاب وجود ندارد.

پاراد ادامه داد: براساس قانون می بایست، اداره‌کل راه و شهرسازی هزینه تعمیر و اتصال این خط لوله را بپردازد ولی متأسفانه زیر بار آن نرفته است.

رئیس اداره آب و فاضلاب شهر مادوان تصریح کرد: آب منطقه مهریان به تازگی به شرکت آب و فاضلاب شهری واگذار شده و چون شبکه احداث شده کاملا روستایی است، اجرای اصولی این شبکه نیازمند زمان و اعتبار است.

بنا به این گزارش، تعداد زیادی از مردم مهریان با حضور در محل شکستگی لوله، از عملکرد آب و فاضلاب شهری انتقاد کردند و خواستار رسیدگی مسئولان ارشد به وضعیت آب این روستا به لحاظ بهداشتی شدند.

این افراد در جمع خبرنگاران مدعی شدند که آب مهریان به صورت مستقیم و غیراصولی از چشمه وارد لوله انتقال آب می‌شود و علاوه برگل و لای مشکلات دیگری را نیز به وجود خواهد آورد.

گفتنی است، وقتی خبرنگاری قصد تهیه عکس از برخی عملیات تعمیر شکستگی خط لوله انتقال آب شرب مهریان و مادوان را داشته، با ممانعت و برخورد غیر متعارف برخی افراد مسئول رویرو شد که در عرصه کار اطلاع‌رسانی جای تعجبی و البته تأسف داشت.

منبع:فارس

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • استان گفت:

    استاندار باید برای این تعمیرات از ستاد حوادث کمک بگیرد
    آخه [….] مدیر عامل شرکت آّب و فاضلاب در خواب زمستانی به سر می برد
    کاش سری هم به دهدشت و دو گنبدان و بهمئی نیز بزند تا مشکلات آنجا نیز برطرف شود

پربازديد