تاریخ درج خبر : 1391/09/27
کد خبر : ۷۶۷۳
+ تغییر اندازه نوشته -

خطر سرمازدگی در کمین مرکبات استان / راهکارها

سایت استان: شاید چندین سال اخیر دغدغه باغداران استان به ویژه گرمسیرنشینان، سرمازدگی مرکبات باشد، که خسارات جبران ناپذیری به باغات کشاورزان می زند، که با پیشگیری می شود از این خسارات کم کرد.

با رسیدن فصل زمستان و کاهش دما خطر سرمازدگی برای مرکبات قابل پیش بینی می باشد. بیشترین خسارت سرمازدگی در استان کهگیلویه و بوایراحمد در شهرستان های باشت و گچساران در چند سال اخیر گزارش شده است.

سرمازدگی و یخبندان

سرمازدگی پدیده ای است که درجه حرارتهای پایین سبب ایجاد خسارت و یا از بین رفتن اندامهای گیاهی می شود. این عارضه در درختان میوه در فصل زمستان و یا اوایل بهار حادث می شود و هر ساله خسارتهای زیادی بر جای می گذارد.بر اساس آمارهای ارائه شده تنها حدود 10 درصد از کل زمین های قابل کشت دنیا ممکن است بدون تنش سرمازدگی باشند.

سرمازدگی و یخبندان و راهکارهای مبارزه با آن

1- روشهای غیر فعال(دراز مدت): به کلیه فعالیت هایی که از زمان کاشت تا برداشت در مزرعه برای کاهش خسارت سرمازدگی انجام می شود را مقابله غیر فعال گویند.

-2 روشهای فعال ( کوتاه مدت) روشهای فعال مقابله با سرمازدگی انتخاب محل مناسب کاشت نوع خاک انتخاب پایه های مقاوم مدیریت کوددهی گیاه مدیریت کف مزرعه استفاده از تنظیم کننده های رشد گیاهی رنگ کردن تنه درخت

روشهای فعال در زمان بروز سرما برای مقابله با سرما زدگی

1- کنترل سرمای بهاره توسط بخاری ها

2- استفاده از دود

3- آب پاش ها

4- پیش بینی وقوع سرما واحتمال خطر سرمازدگی

5- روش حفاظت به وسیله پوشش

6- یکی از جدیدترین روش های مبارزه با این عارضه که جدیداً به بازار معرفی شده است استفاده از ضد یخ طبیعی کراپ می باشد که به تازکی معرفی شده و کاملا موثر بوده.

.

* قائم خردمند * کارشناس ارشد بیماری شناسی گیاهی و ناظر شبکه مراقبت گیاه پزشکی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد