تاریخ درج خبر : 1392/06/18
کد خبر : ۷۷۴۶۸
+ تغییر اندازه نوشته -

پارادوکس احمدی نژاد

سایت استان: صادق زیباکلام

اساسا تصور آقای احمدی‌نژاد به عنوان یک چهره و شخصیت آکادمیک اگر نگفته باشیم غیرممکن است خیلی سخت و ناباورانه است و کسی بیشتر از احمدی‌نژاد در به وجود آمدن این وضعیت تقصیر ندارد. اساسا لحن گفتمان احمدی‌نژاد طی هشت سالی که رییس‌جمهور بود تعمدا به‌گونه‌یی بوده که ایشان می‌خواستند از چهره آکادمیک و دانشگاهی بودن، فاصله بگیرند که البته معتقدم این کار به هیچ‌وجه تصادفی و ناخودآگاه صورت نمی‌گرفت.احمدی‌نژاد از خیلی وقت پیش تصمیم گرفته بود که می‌خواهد رییس‌جمهور کدام یک از اقشار و لایه‌های جامعه شود. آیا می‌خواهد رییس‌جمهور روستاییان، کشاورزان، کسانی که در شهرها، در مناطق محروم زندگی می‌کنند و این تیپ اقشار و لایه‌های اجتماعی باشد؟ یا اینکه رییس‌جمهور اقشار شهرنشین، طبقه متوسط، طبقه بالای متوسط و کسانی که صاحبان حرف و مشاغل باشد. یا به هر حال جزو اقشار تحصیلکرده باشند.از سال 84 احمدی‌نژاد خیلی جدی جمعیت مخاطب خود را انتخاب کرد و این گروه اقشار کم‌سوادتر، کم‌درآمدتر و محروم‌تر جامعه بودند و موفق هم شد و توانست.در دوران هشت ساله ریاست‌جهوری‌‌اش انصافا محبوبیت زیادی در بین اقشار محروم جامعه به دست آورد. این به یک بهایی بود و احمدی‌نژاد تعمدا حاضر بود، بپردازد. بهایش این بود که توجه زیادی به اقشار و لایه‌های تحصیلکرده نداشت. طی هشت سالی که ایشان رییس‌جمهور بود در مجموع چند نوبت در دانشگاه‌ها سخنرانی کرد؟ تعدادش به انگشتان یک دست هم نرسید البته در دانشگاه نیویورک سخنرانی کرد اما در آن سخنرانی باز سعی کرد همان خط پوپولیسم را دنبال کند. احمدی‌نژاد بیشتر تخریب آنچه اقشار تحصیلکرده باور دارند را هدف گرفته بود وگرنه وی حرف جدیدی را به ارمغان نیاورد. اگر از عدالت صحبت کرد از ابتدای بشریت صحبت از آن بود. اگر در مورد درست نبودن حق وتو صحبت کرد گاندی و ماندلا و افراد زیادی نیز در نکوهش آن گفته‌اند. اتفاقا اصرار ایشان به انکار هلوکاست به این دلیل بوده که توجه جهانی را به خود جلب کند. او می‌دانست که در ایران خیلی موضوعیت ندارد اما در عرصه بین‌المللی می‌دانست که خیلی مهم است و تعمدا برای جلب توجه بیان کرد. اکنون برای وی خیلی سخت است که با آن هشت سال وداع کند و صحبت از دانشگاه ایرانیان کند. غیرممکن است که آثار آن سال‌ها را زدود. نه از اذهان ایرانیان و نه از اذهان جهانیان نمی‌توانیم پاک کنیم. یک اصطلاح انگلیسی می‌گوید که دایره را نمی‌شود تبدیل به مربع کرد. این کاری است که وی می‌خواهد انجام دهد. در عین حال ممکن است بخشی از وجود احمدی‌نژاد به دنبال ایجاد شخصیت آکادمیک باشد اما بخش‌های دیگر وجود احمدی‌نژاد بین 84 تا 92 و همچنان علاقه‌مند به ادبیات پوپولیستی است.در یک کلام احمدی‌نژاد بین گونه‌یی تضاد قرار گرفته است که بدش نمی‌آید تصویری دیگر از خود ایجاد کند و در عین حال گرایش به احمدی‌نژادی که محبوب کشاورزان و کم‌درآمدها، دارد، نیز داشته باشد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • جواد گفت:

    مشکل این آقایون اینه که همه رو مثل خودشون میدونن که به فکر نشون دادن خودشونن…اولا احمدی نژاد در هیچ سخنرانی بیرون از ایران و بین المللی هولوکاست که به حق افسانه است و اگر نبود اجازه تحقیق میدادند رو رد نکرد بلکه دو سوال ÷رسید که چرا اجازه تحقیق نمیدهید و اگر افتاده در کجا رخ داده و چه ربطی به فلسطین داره.
    د.ما ایشون گفته اند غرب به اصول ما حمله میکنه و ما هم به تنها اصل نانوشته غرب حمله کردیم آیا کاری بهتر از این میشد انجام داد؟؟؟

  • عباس گفت:

    به عمل کار براید به سخندانی نیست . 24 میلیون رای رو فراموش نکن عمو جون ، افرین صفرهاش رو بشمار ! اگه 24 میلیون رای می اوردید ، گوش عالم رو کر می کردید . احمدی نزاد در قلب مردم ایران جای داره . کابینه احمدی نژاد باسوادترین و جوانترین کابینه در 30 سال اخیر بود ، برو به خودت فکر کن که 30 سال کار می کنی و هنوز استادیاری .

پربازديد