تاریخ درج خبر : 1391/09/29
کد خبر : ۷۸۲۹
+ تغییر اندازه نوشته -

اعضای انجمن خیرین کتابخانه‌ساز کهگیلویه و بویراحمد مشخص شد

یست وچهارمین انجمن خیرین کتابخانه ساز کشور با حضورعلی غیاثی مدیرکل مشارکت ها و شهرداری‌های نهاد کتابخانه های عمومی در کهگیلویه وبویراحمد راه‌اندازی شد، و فرهاد رحیمی‌، ستار هدایتخواه، فریدون امیریان، ستار کرمی‌زاده، نادر حسینی، زریر حجتی و حبیب‌الله پیشوا به عنوان اعضای اصلی انجمن خیرین کتابخانه ساز کهگیلویه وبویراحمد معرفی شدند.

به گزارش سایت استان، مدیرکل مشارکت ها و شهرداری های نهاد کتابخانه های عمومی کشور، هدف از تشکیل این انجمن را زمینه سازی و بهره گیری مناسب از ظرفیت افراد خیر برای تامین زیرساخت ها و توسعه فضاهای کتابخانه‌ای دراستان کهگیلویه وبویراحمد اعلام کرد.

علی غیاثی افزود: یکی از ابزارهای مهم برای ایجاد توسعه فضای کتابخانه ای از لحاظ سخت افزاری استفاده از کمک خیرین و جلب مشارکت های عمومی است و با تشکیل انجمن های خیرین کتابخانه ساز در پنج سال اخیر شاهد تحولات اساسی و شگرفی در ساخت فضاهای فیزیکی و افزایش سرانه فضای مطالعه در سطح کشور بودیم.

وی با بیان اینکه نهاد کتابخانه های عمومی یک نهاد نیمه دولتی است و اعتبارات دولتی به هیچ وجه جوابگوی نیازها و چشم انداز توسعه فضای کتابخانه ای در کشور نیست ، افزود: تشکیل انجمن خیرین کتابخانه ساز در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و جلب بیشتر مشارکت مردم بوده است.

این مسئول تشکیل انجمن‌های خیرین کتابخانه‌ساز را در راستای الگوی‌گیری از خیرین مدرسه‌ساز در کشور دانست و افزود: اساسنامه تشکیل این انجمن بر اساس ساختار هیات امنایی است.

غیاثی تصریح کرد: در این انجمن پنج تا هفت نفر به عنوان اعضای اصلی هیات مدیره ، دو نفر علی البدل و دو نفر نیز به عنوان بازرسان ویژه انجمن فعالیت خود را پس از ثبت نهایی آغاز خواهند کرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی کهگیلویه وبویراحمد نیز در این آیین گفت: یکی از مهمترین ابزارهای درآمدی کتابخانه های عمومی کمک های خیرین و نیم درصد اعتبارات فرهنگی از سوی شهرداری ها است.

نادر حسینی میزان سرانه مطالعه کتاب در سطح کشور را ۱۸ و در این استان ۱۳ دقیقه عنوان کرد و افزود: یکی از رویکردهای اساسی کتابخانه عمومی در کهگیلویه وبویراحمد توسعه همزمان دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری است.

وی میانگین سرانه مطالعه در جهان را ۴۵ و در کشور ژاپن را نیز ۹۰ دقیقه اعلام کرد و افزود: تا رسیدن به حد مطلوب و نهادینه کردن فرهنگ مطالعه در کشور و این استان فاصله زیادی داریم.

حسینی بیان کرد: سرانه فضای کتابخانه ای در شهرهای استان به ازای هر ۱۰۰ نفر ۷/۴و در روستاها هشت دهم متر مربع است.

وی تصریح کرد: تعدا اعضای کتابخانه‌های عمومی در شهرها به ازای هر ۱۰۰ نفر ۱۶ عضو و در روستاها به ازای هر ۱۰۰ نفر سه نفر عضو کتابخانه هستند.

برپایه گزارش، فرهاد رحیمی، ستار هدایتخواه ، فریدون امیریان، ستار کرمی زاده ، نادر حسینی، زریر حجتی و حبیب الله پیشوا به عنوان اعضای اصلی انجمن خیرین کتابخانه ساز کهگیلویه وبویراحمد معرفی شدند همچنین فرهاد رحیمی به عنوان مدیرعامل و قادر زاده‌باقری نیز به عنوان رئیس هیات مدیره این انجمن انتخاب شدند.

منبع: کبنانیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد