تاریخ درج خبر : 1391/03/25
کد خبر : ۷۹۰
+ تغییر اندازه نوشته -

بنای تاریخی بی بی شهربانوی دهدشت مرمت می شود

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد از آغاز مرمت بنای تاریخی بی بی شهربانوی دهدشت خبر داد.

علیرضا ایزدی پیش از ظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران افزود: شروع مرمت این بنای تاریخی با 45 میلیون تومان اعتبار از اوایل خرداد آغاز شده و تا پایان تیر امسال به پایان می رسد.

وی بیان کرد: این بنای تاریخی مربوط به دوره صفویه است که در روستای “چنگلوا”در 9 کیلومتری شهر “دهدشت” قرار دارد و دارای یک گنبدخانه و شبستان است.

ایزدی یادآور شد: در سال گذشته نیز قلعه عزیزی که یکی از آثار به جای مانده از دوره قاجار است و در روستای “دمچنار” شهرستان دنا قرار دارد به دست معماران و استادکاران برجسته میراث فرنگی استان کهگیلویه و بویراحمد مرمت و بازسازی شد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد بیان داشت: این قلعه مسکونی دو طبقه که در مسیر محور ارتباطی دهدشت به شهرضا قرار دارد، با اعتبار ۶۰۰میلیون ریال مرمت و احیا شد.

مواریث طبیعی و فرهنگی استان ثبت ملی می شوند

ایزدی شناساندن و ثبت مواریث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد را یکی از مهمترین برنامه های میراث فرهنگی در سالجاری عنوان کرد و اظهار داشت: علاوه بر مواریث فرهنگی، بخشی از مواریث برگزیده طبیعی این استان نیز به ثبت ملی می رسد.

وی افزود: ثبت کوه دنا و رودخانه بشار به عنوان مواریث طبیعی کهگیلویه و بویراحمد هم اکنون در دست اقدام است.

وی عنوان کرد: اجرای همزمان چهار کاوش مواریث در نقاط مختلف استان، برگزاری تورهای مختلف کاوشگری، بازدید از بقایای فرهنگی استان، استارت اولین موزه روستایی استان در کریک، ثبت آثار فرهنگی، احداث موزه یاسوج، تور مجازی تنگ سولک از دیگر برنامه های سالجاری است.

.

.

.

.

منبع: ایرانسو

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد