تاریخ درج خبر : 1392/06/20
کد خبر : ۷۹۶۵۰
+ تغییر اندازه نوشته -

استاندار بومی و مشکلات فرا روی آن

سایت استان: نورمحمد حسینی سوق 

شکی نیست که زادبوم ما امروزه به نام کهگیلویه و بویراحمد مشهور است. واژه های دلربایی مثل بومی گرایی و بومی گزینی امروزه هم از سوی اصلاح طلبانی که با شعار شایسته سالاری در محافل روشنفکری قد علم می کنند شنیده می شود و هم از سوی اصول گرایانی که با شعار انترناسیونالیسم اسلامی به دنبال بیداری اسلامی مسلمین جهت تحقق مدینه فاضله اسلامی همه افراد را به خط می کنند تا از میان آنها مقربان الهی را دریابند.

استانداری کهگیلویه و بویراحمد از جمله جایگاههای بسیار حساسی است که اعتدالیون و اصلاح طلبان و اصول گرایان و کارگزاران و… همه به دنبال اشغال آن با معرفی گزینه های بومی می باشند. در طول تاریخ استاندارهای این استان ، عمدتا غیر بومی بودند. تنها در یک مرحله با اجماع نمایندگان استان ، سید مسعود حسینی با داشتن مدرک فوق دیپلم به این شغل منصوب می گردند.

قضاوت در مورد عملکرد این استاندار بومی به حدی ساده است که در طول دوران مدیرتش به ندرت نقاط مثبت پیدا نماییم.ولی بی انصافی است که با آن همه ضعف ،ایشان را توانمند تر از استاندار فعلی جناب صابری ندانیم . چون استاندار فعلی این استان آنقدر بیکار است که دوست دارد در صدا و سیما وضعیت آب و هوا را تشریح کند یا به عنوان یک کارشناس سیاسی ، مسائل تاریخی را به غلط تفسیر نماید..

الحمدالله امروزه هم نمایندگان استان بر روی معرفی استاندار جدید ،اجماع کردند .گزینه بومی مد نظر آنها هم مشخص است . ایشان از برادران خدوم و متخصص و کاردان می باشند .

به سهم خویش پیشاپیش کاندیداتوری ایشان را برای احراز پست استانداری به ایشان تبریک می گویم. تا جایی که ما ایشان را می شناسیم ، دارای چند خصیصه برجسته می باشند:

اولا بر خلاف گزینه بومی سابق تحصیلکرده و دانشگاهی هستند. ثانیا دارای انعطاف پذیری نسبتا بالایی بودند ثالثا : در اطراف ایشان جمعی از عقلا و مصلحت اندیشان بومی وجود دارد رابعا دارای دیدگاه عمرانی و توسعه هستند ولی ایشان باید بداند که در چه میدانی و با چه شرایطی می خواهد سکان مدیریت عالیه استان را به عهده بگیرد.

قبل از هر چیز لازم است توجه ایشان یا هرگزینه بومی دیگری را به چند مورد زیر جلب نمایم.

اولا: متوجه باشیم که همواره بومی گرایی و بومی گزینی مقوله هایی نیستند که بتوان بر مدار آنها با کمال صحت و دقت حرکت کرد.

ثانیا: عملکرد بسیار باندی و حتی قومی استانداراسبق بومی استان ،باید به عنوان تجربه بسیار گرانبهایی برای استاندار بومی جدید می باشد.

ثالثا: نیروهای سیاسی این منطقه به دو قسمت اصلاح طلب و اصول گرا تقسیم نمی شوند. اصلاح طلبان بر اساس بوم ها و رهبران آنها به انواعی تقسیم شده اند و اصول گریان نیز با تقسیمات سلولی هر روز متکثر تر می گردند.اعتدالیون نیز که فعلا فقط هویت متافیزیکی دارند .استاندار بومی هم که قطعا لنگرگاههای قومی و قبیله ای و اعتقادی و سیاسی خاصی دارید. پس اتخاذ تصمیمی واحد برای این جمع متکثر محتاج نگارش تز دکترای مدیریت استراتزیک می باشد.

در همین ابتدای کار ،گزینه مطرح استانداری فرمودند با تاجگردون اصلاح طلب و زارع اصول گرای رهروانی و بزرگواری اصول گرای متمایل به پایداری سابقه دوستی دارم.جمع بین این ها در شرایط کنونی چگونه شکل می پذیرد ؟ ایا نمایندگان از صلاح و اصول خویش دست می کشند و همه متحد می شوند؟ یا هم به سان آنچه در دوران قبل مطرح بود مدیران کل را بین نمایندگان تقسیم می نمایند. یا واقعا این نمایندگان استاندار را را در اعمال مدیریت علمی و فکری آزاد خواهند گذاشت.

در مورد گزینه اول بعید است نمایندگان استان از مرزهای اعتقادی خویش عبور نمایند.اگر استاندار جدید بتواند در اجرای خواسته های مردمی و توسعه استان و جبران عقب ماندگی ها آزادانه تصمیم بگیرد ، بهترین شیوه و مطمئن ترین راه خواهد بود.ولی تاریخ سیاسی استان بیانگر فاصله عمیق ما با این شیوه می باشد.استانداری که با اجماع نمایندگان سر کار بیایند قطعا باید جوایگوی زحمات نمایندگان دراعطای خلعت استانداری هم باشد.

گزینه سوم که محتمل ترین گزینه است یعنی تقسیم این استان بین نمایندگان ، به لحاظ مدیریتی و از نظر علمی بلایی بر سر این استان محروم و عقب مانده خواهد آورد که نتایج آن هم از قبل معلوم است. در این حالت استان تبدیل به ادارات متحده ای می گردد که هر جند اداره دارای یک شیخ الرییس و…می باشد. ما که فقط امید داریم آن هم به خدا …

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد