تاریخ درج خبر : 1391/03/27
کد خبر : ۸۰۲
+ تغییر اندازه نوشته -

باغ چشمه بلقیس آیینه زیبای طبیعت و تاریخ

باغ “چشمه بلقیس” چرام گستره ای پر درخت که در آغوش حصارهای کوتاه سنگی جای گرفته است. باغی است در دره ای پیر که بیدهای مجنون را درون و گرداگرد خود سال هاست با زیبایی خویش حیران کرده و بوی نشای شالیزارهای چرام این باغ را دربر گرفته و فضای بسیار زیبا و پر نشاطی را بوجود آورده است.

باغ بزرگ بر تپه و در قلب چشمه خروشان بلقیس قرار دارد. درختان اکالیپتوس، سدر، بلوط، سرو و میوهای چون گردو، گلابی، سیب، لیمو ترش، خرمالو، پرتقال، نارنگی، انجیر، انگور، توت، نارنج، نخل ،بید مجنون و گیاهان متنوع دیگر، مجموعه پیچیده و شگفت انگیزی را فراهم آورده است.

دهانه کوه شمالی در چرام، پذیرای باغ پر از نخلی است که “چشمه بلقیس “را در جویبارهای مشبک و با اصول معماری جالب توجه در خود دارد. نهرها پس ازگذر از جای جای باغ و تراوش خنکای خود به گردشگران،به استخری به وسعت ۱۰ متر و ارتفاع 5.1متر می ریزد. نهرهای بزرگ با معماری سنتی خاص و پس از ریزش در استخر، دشت پر عطش چرام را سیراب می کند.

باغچه ای به شعاع چهار متر در درون حوض آب، نشان از هنرمندانه ترین صنعت ساخت بشر است. هیچ مسافری دل زده نمی شود و چرامی ها، خود بیش از سایران هوای پاک و مهربان چشمه بلقیس افسونگر را به شش ها فرو می برند. امروز چشمه بلقیس چرام با قدم هایی استوار و وفادار به وطن خود، میزبان هزاران گردشگر می باشد که امید است با دست هایی پر از سبد هوای پاک و روحی پرطراوت به سرپناه خود برگردند. این باغ از شمال به جاده چرام ـ گچساران ، از جنوب به اراضی کشاورزی ، از غرب به باغ جهاد کشاورزی ( باغ عمران ) و از شرق به اراضی کشاورزی و کوههای همجوار محدود می‎شود .

“چشمه بلقیس” ۳۸ هزار و ۹۶۰ مترمربع وسعت دارد و به گفته اهالی منطقه در اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی توسط زنی به نام بلقیس احداث شده و باغ فعلی چشمه بلقیس در اوایل دوره پهلوی احداث شده است. در سال 1327 مردم محل در اطراف آن به احداث چند باغ کوچک اقدام کردند و در سال 1338 شخصی به نام اسکندر خان چرامی آن را خریداری شد و به گسترش آن اقدام نمود . “چشمه بلقیس “ نام جدید روزگار ما برای باغی است که مرحوم اسکندر خان چرامی در اطراف این چشمه بر جای باغی که از ازمنه پیش از او ، در این محل وجود داشت تجدید رونق کرده است .

این باغ شامل فضاهایی چون 4 برج به ابعاد 70 *150 متر در ضلع غربی باغ، چشمه، استخر و در قسمت شرقی آن صخره‎ای بزرگ به ارتفاع 20 متر و استخر زیبا به شعاع 10 متر و عمق5.1متر بصورت دایره که دارای سه ورودی و یک خروجی و باغی بزرگ است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد در باره باغ “چشمه بلقیس” چرام به خبرنگار ایسنا گفت :” چشمه بلقیس “یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری و میراث طبیعی ماندگار این استان و همچنین یکی از مناطق هدف گردشگری سازمان میراث فرهنگی است.

علیرضا ایزدی افزود:این باغ زیبا مشکلاتی داشته که با مصوباتی کمپینگ ، سرویس بهداشتی حمام و آلاچیق ایجاد شده و آماده واگذاری به سرمایه گذاران است.

وی اظهار کرد: این کمپینگ که با اعتباری بالغ بر 700 میلیون تومان احداث شده ،آماده واگذاری به سرمایه گذاران است و سرمایه گذار سهم آورده خود را بیاورد و بدون اینکه ریالی از او دریافت شود مجموعه را واگذار می کنیم و این در صورتی است که خدمات رسانی مطلوبی به مسافران و گردشگران در این باغ ارائه شود.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: باغ “چشمه بلقیس” چرام در اختیار شهرداری است و ما نیز با توجه به اینکه از مناطق دیدنی استان می باشد ،حاضر هستیم که با هم کار ان را انجام دهیم .

ایزدی تصریح کرد:آبگیر (استخر وسط باغ) با اعتباری بالغ بر 100 میلیون تومان مرمت شده و کار سنگ فرش و راههای دسترسی ادامه می دهیم و امیدواریم شهرداری در حفتظت و حراست از آن تلاش کند.

وی خاطرنشان کرد: برای رفاه بیشتر گردشگران و مسافران این باغ در حال ساماندهی است و حدود سه ماه از شروع کار آن می گذرد .

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد:سالانه 600 تا 700 هزار گردشگر از باغ چشمه بلقیس چرام در شهر چرام مرکز شهرستان چرام در ‪ ۲۲۰کیلومتری جنوب غرب یاسوج ،مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد دیدن می کنند.

لازم به ذکر است که باغ “چشمه بلقیس “ در استان کهگیلویه و بویراحمد، در دشتی هموار معروف به شهرک قلعه کره شهبازی از توابع شهرستان چرام و در 9 کیلومتری شرق شهر چرام و یک کیلومتری روستای شهرک در میان تپه ماهورها و کوهها واقع شده است .
.
.
+ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • mozakker گفت:

    یه عکس قحطی بود پدربیامرز ؟ !

  • با سلام و تشکر به خاطر لطفتان
    سایت شما با نام سایت خبری کهگیلویه و بویر احمد هم در صفحه نخست سایت آی تور و هم در صفحه پیوندها لینک شده است. حضور مجددتان را در صحنه خبری استان تبریک گفته و منتظر تماشای پیشرفت روز افزونتان میباشیم. موفق باشید
    سلمان خوشقدم پور
    سایت گردشگری آی تور

پربازديد