تاریخ درج خبر : 1391/10/03
کد خبر : ۸۰۹۷
+ تغییر اندازه نوشته -

دستور از سرگیری کارخانه فرآوری میوه بلوط در استان صادر شد

بعد از سال‌ها وقفه در احداث کارخانه بلوط کهگیلویه و بویراحمد، استاندار این استان دستور از سرگیری احداث این کارخانه را صادر کرد و گفت: به بهانه حمایت از جنگل جلوی پیشرفت و آبادانی را نگیریم.

به گزارش سایت استان، موضوع احداث کارخانه فرآوری میوه بلوط در کهگیلویه و بویراحمد بعد از سال‌ها دوباره به کارگروه توسعه صادرات این استان آمد تا با دستور ویژه استاندار دوباره بحث احداث آن روی زبان‌ها بیفتد.

نکته جالب در این بین استدلال عجیب مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد در تشریح علت مخالفت سازمان جنگل‌ها با احداث این کارخانه در  این استان بوده که دارای جنگل‌های انبوه و پوشیده از درخت بلوط است.

محمدرضا جهان‌آرا در واکنش به این موضوع گفت: با احداث این کارخانه همه میوه بلوط جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد برداشت می‌شود و جنگل‌های بلوط این استان با مشکل عدم زادآوری مواجه می‌شوند.

وی ادامه داد: شرط ما با این سرمایه‌گذار این است که 10 درصد میوه بلوط برداشتی خود را در جنگل‌های این استان بکارد تا جنگل با خطر انقراض مواجه نباشد.

جالب بودن این اظهارنظر اینجا است که استاندار کهگیلویه و بویراحمد این موضوع را مطرح کرد که حال اگر این سرمایه‌گذار برای احداث این کارخانه نیاید چه اتفاقی در زادآوری جنگل‌ بلوط انجام می‌شود که با آمدنش مشکل ایجاد می‌شود.

* نباید به بهانه حفاظت از جنگل جلوی پیشرفت و عمران و آبادانی را گرفت

صابری گفت: مگر میوه‌های درخت بلوط خود به خود کاشته می‌شوند که حالا اگر سرمایه‌گذار این 10 درصد میوه‌ها را نکارد جنگل نابود می‌شود؟

وی ادامه داد: میوه‌های بلوط در زیر درختان رها می‌شوند و دام‌ها می‌خورند و بخشی از آن‌ها هم خراب می‌شوند حالا یک کارخانه احداث می‌شود و این میوه را به فراورده‌های مختلف از جمله خوراک دام تبدیل می‌کند و هیچ چیز ما کم نمی‌شود بلکه به جهات مختلف برای این استان سود دارد.

مقام ارشد اجرایی در کهگیلویه و بویراحمد با کنایه گفت: حتما آقایان مسئول در منابع طبیعی می‌خواهند بگویند که آفتی که چند سال پیش بخشی از درختان بلوط را خشکانیده از ترس ورود این سرمایه‌گذار و احداث کارخانه فرآوری بلوط بوده است.

وی با بیان اینکه احداث این کارخانه ربطی به کاهش جنگل و تهدید زادآوری آن ندارد و میوه‌های بلوط اگر توسط دامداران جمع‌‌آوری نشود در زیر پنجه دام و طیور فرصت رشد نهال وجود ندارد.

صابری تأکید کرد: نباید به بهانه حفاظت از جنگل جلوی همه پیشرفت‌ها را بگیریم زیرا همین کارخانه می‌تواند منبع درامد دامداران از محل فروش بلوط به آن باشد.

وی خاطرنشان کرد: دامداری که دام خود را به چرا می‌برد چند گونی بلوط هم جمع می‌کند و به این کارخانه می‌فروشد و آنجا است که دیگر نیازی به کمیته امداد هم نیست.

به گزارش فارس، استاندار کهگیلویه و بویراحمد معاون برنامه‌ریزی خود را مأمور کرد تا در هفته آینده سرمایه‌گذار این طرح را پیدا کند تا مذاکرات با آن بعد از سال‌ها از سر گرفته شود.

منبع: فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • هموطن گفت:

  اقای استاندار لطفا دست از عوام فریبی بردار!
  خدمتتون عرض کنم که اولا بلوطی که جمع اوری نشود خود بخود جذب خاک خواهد شد ضمن اینکه کاشت آن توسط حیواناتی چون سنجاب هم صورت میگیرد که باعث زاداوری جنگلها میشود. اگر تا کنون درباره اان نشنیده اید جای تعجب است!
  دوما در صورت احداث این کارخانه خنده دار است که تصور کنیم بلوطی برای استفاده دام بومیان باقی بماند چه برسد به اینکه دامدار چند گونی هم به قصد فروش به کارخانه جمع اوری کند!!!

 • عباس رضایی، مدیرعامل شرکت خاک سبز موزی چال کرسام گفت:

  منتظر پاسخ از سوی شما هستم. شماره تماس: 09119490564 و ایمیل: abbas.rezaei91@gmail.com

 • عباس رضایی، مدیرعامل شرکت خاک سبز موزی چال کرسام گفت:

  با سلام. اینجانب عباس رضایی، مطالب جالب توجه شما را در سایت مطالعه نمودم به نظر می رسد که این ایده بی به نفع شهر و شهروندان شما خواهد بود زیرا هم موجب تولید سرمایه و بهره وری خواهد شد و هم این که می تواند تا حدودی بحران بیکاری را در شهر شما رفع نماید. انتظار می رود که مسؤولین و دست اندرکاران شهری و استانی نسبت به این مهم تصمیم درست اتخاذ نموده و موجبات رشد و شکوفایی شهر و استان کهگیلویه و بویراحمد را فراهم آورند.
  با توجه به این که شرکت ما در تناژ بالا دانه بلوط تهیه و توزیع می کند به انجام رسیدن این پروژه مهم می تواند باعث یکپارچگی فعالیت های شرکت ما و افراد مختلف در سرزمین ما گردد. متشکرم.

پربازديد