تاریخ درج خبر : 1391/10/05
کد خبر : ۸۲۰۳
+ تغییر اندازه نوشته -

پرداخت بدهی ادارات به شهرداری یاسوج محقق نشد

مصوبه استانی سفر هیئت دولت مبنی بر پرداخت بدهی ادارات کهگیلویه و بویراحمدبه شهرداریها پس از هفت سال محقق نشده تا شهرداری ها هنوز در حجم مشکلات خود دست و پا بزنند.

به گزارش سایت استان، در دور اول سفر هیئت دولت به استان در سال 85، مقرر شد بدهیهای دستگاههای دولتی به شهرداریهای استان پرداخت شود اما این مصوبه بر زمین ماند.

این در حالی است که شهرداریها یک نهاد هزینه درآمد هستند و درآمد آنها از عوارض و پروانه ساخت و … تامین می شود اما به نظر می رسد این درآمدها حداقل در شهرهای این استان جوابگوی خیل عظیم مشکلات و کمبودها نباشد.

با این حال مشکلات مالی شهرداری ها، خدمات رسانی به شهروندان و پروژه های عمران شهری را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و روند توسعه را مختل می کند.

همچنین تاخیر در پرداخت حقوق کارگران خدمات شهری که از مستحق ترین و آسیب پذیرترین اقشار جامعه هستند، یکی از تبعات این مسئله است.

طلب 25 میلیارد تومانی شهرداری یاسوج ازادارات

شهردار یاسوج به عنوان بزرگترین شهر کهگیلویه و بویراحمد در این خصوص گفت:برخی از مدیران نسبت به پرداخت بدهی دستگاه اجرایی خود به شهرداری یاسوج بی توجهی می کنند.

قباد نگین تاجی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: مطالبات شهرداری یاسوج از ادارات دولتی و دستگاه های اجرایی استان نزدیک به 25میلیارد تومان است که متاسفانه نسبت به پرداخت آن کوتاهی شده است.

وی بیان کرد: گاهی پرداختهای جزئی از سوی برخی از دستگاهها صورت گرفته اما عمده مطالبات مانده و هنوز پرداخت نشده است.

شهرداری یاسوج یادآور شد: در طول سالهای گذشته مکاتبات زیادی انجام داده ایم و حتی به دبیرخانه کلانشهرها مکاتبه کرده ایم و خود استاندار هم این مسئله را چندین بار مطرح کرده است.

نگین تاجی اظهار داشت: عدم پرداخت بدهی ادارات باعث شده به موقع نتوانیم حقوق کارگران را پرداخت کنیم و اجرای پروژه های شهری به کندی پیش رود.

درآمد شهرداری جوابگوی حجم بالای مشکلات نیست

 وی تصریح کرد: درآمدهای شهرداریهای استان پاسخگوی حجم مشکلات و نیازهای کنونی شهروندان نیست و اعتبارات دولتی که به شهرداریها اختصاص داده می شود هم بسیار کم است و متناسب با مشکلات نخواهد بود.

وی عنوان کرد: محدوده شهری به دلیل اتصال روستاهای حاشیه شهر به شهر یاسوج بیشتر شده و هزینه های شهرداری هم برای خدمات رسانی به این مناطق افزایش یافته است.

نگین تاجی با بیان اینکه درآمد شهرداریها از طریق مردم است اما در این استان به دلیل ضعف بنیه مالی مردم، شهرداریها درآمدی کمتری دارند، تاکید کرد: امیدورام دستگاههای اجرایی در بودجه سال آینده خود بدهی به شهرداری یاسوج را پیش بینی کنند.

وی اظهار داشت: با وصول این میزان بدهی کار خدمات رسانی به مردمشتاب بیشتری خواهد گرفت و وضعیت شهر بهبود خواهد یافت.

شهردار یاسوج اظهار داشت: یک شهر خوب زمینه مناسبی را برای جذبسرمایه گذار، جذب گردشگر و رشد آموزش عالی، رشد سلامت و افزایش درآمد و رفاه مردمایجاد می کند.

بدهی 12.5 میلیاد تومانی شهرداری یاسوج

شهردار یاسوج همچنین از بدهی 12.5 میلیارد تومانی شهرداری یاسوج خبر داد و گفت: این بدهی مربوط به جایگاههای CNG، بدهی به دارایی، تامین اجتماعی، کتابخانه ها، پیمانکاران و اشخاص بوده است.

وی افزود: خوشبختانه بدهی شهرداری به اشخاص و پیمانکاران و به خصوص چکهایی که در دست مردم بوده تا حدود زیادی پرداخت شده اند.

نگین تاجی تصریح کرد: ماهیانه مبلغ 80میلیون به تامین اجتماعی و دارایی بابت بدهی سنوات گذشته پرداخت می کنیم.

وی بیان کرد: برای درآمدزایی نیاز به زمان داریم و ایجاد نمایشگاه دائمی و ساماندهی پارکها یکی از برنامه های شهرداری در این خصوص است.

تاکید استاندار بر پرداخت بدهی ادارات به شهرداریها

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: دستگاه های اجرایی این استان باید پرداخت بدهی و عوارض شهرداری ها را در موافقتنامه های منعقده لحاظ کرده و آن را جزو اولویت کاری خود قرار دهند.

سید حسین صابری افزود: می بایست مطالبات شهرداری های کهگیلویه و بویراحمد از دستگاه های اجرایی این استان به صورت مکتوب ارائه و پس از ارزیابی کارشناسی به آنها پرداخت شود.

وی بیان کرد: حقوق معوقه کارگران شهرداری های کهگیلویه و بویراحمد می بایست بموقع پرداخت شود زیرا این عده جزو اقشار آسیب پذیر جامعه هستند.

اما استانداران استان پیوسته برای پرداخت بدهی شهرداریها از سوی دستگاههای اجرایی تلاش کرده اند که تاکنون تلاششان منجر به نتیجه نشده است.

اکبر نیکزاد استاندار سابق استان نیزدر این خصوص گفته بود: پرداخت بدهی ادارات به شهرداری‌ها ازضروریات بوده که با وصول این مطالبات روند عمران و آبادانی در شهرها سرعتمی‌گیرد.

با این حال نیکزاد دستور داد جلساتی با حضور نماینده استانداری، نماینده ادارات و شهرداری‌ها به منظور پیگیری نحوه وصول مطالبات شهرداری‌ها برگزار شود و گفته بود”اگر لازم باشد از سرفصل بودجه‌های ادارات بدهکار در استانداری کسر و به حسابشهرداری‌ها پرداخت می‌شود.”

با وجود این حالا چندین ماه است که اکبر نیکزاد استاندار سابق کهگیلویه و بویراحمد به اردبیل رفته و به نظر می رسد این جلسات هم یا برگزار نشده و یا بدون نتیجه بوده است که هنوز شهرداران از مطالبات خود می گویند.

با این حال شهرداری ها و به خصوص شهرداری یاسوج در سال پایانی عمر دولت چشم انتظار تحقق مصوبه سفر اول هیئت دولت به کهگیلویه و بویراحمد است تا حداقل این بدهی به گردن دولت بعدی نیفتد.

منبع: مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد