تاریخ درج خبر : 1391/10/05
کد خبر : ۸۲۰۸
+ تغییر اندازه نوشته -

10میلیون دلار صادرات در 9ماه گذشته در استان

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه وبویراحمد گفت: تاکنون حدود50درصد تعهد صادراتی امسال این استان محقق شده است.

به گزارش سایت استان،  پیش بینی و تعهد صادراتی این استان در سال جاری 21 میلیون دلار بوده که تاکنون حدود 10 میلیون دلار آن تحقق یافته است.

وی همچنین از رشد 17.5 درصدی میزان صادرات این استان در 9 ماه  اخیر نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبرداد.

دیودیده بیان کرد: میزان صادرات غیر نفتی این استان در سال گذشته حدود 14 میلیون دلار بوده است.

وی اظهار داشت: عمده کالاهای صادراتی این استان شامل سیمان، گیاهان دارویی، پودر و عصاره شیرین بیان، موکت و نوشابه بوده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت افزود: این محصولات به کشورهای عراق، آلمان، اندونزی، مالزی و امارات متحده عربی صادر می شوند.

وی مهمترین اولویتهای کاری این سازمان برای افزایش میزان صادرات استان را شناسایی ظرفیتها و قابلیت های استان در تمام حوزه ها به ویژه بخش کشاورزی و دامپروری، تشویق و حمایت هرچه بیشتر بخش غیردولتی و اطلاع رسانی گسترده از محصولات تولیدی استان عنوان کرد.

نزدیکی به خلیج فارس فرصتی مغتنم برای توسعه صادرات استان

دیودیده تصریح کرد: در صورتی که بستر و زیرساختهای لازم برای تحقق این سه اولویت مهم فراهم شود، میزان صادرات کهگیلویه و بویراحمد به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت همچنین  یادآور شد: صادرات در استان کهگیلویه و بویراحمد از دهه ۷۰و با صدور مواد معدنی و خام آغاز شد و هرساله روند رو به رشدی را طی کرده است.

دیودیده تدوین برنامه جامع راهبردی ارتقاء صادرات غیرنفتی، آسیب شناسی فعالیت های صادراتی، اطلاع رسانی تمامی رویدادهای تجاری داخلی و خارجی، اعطای جوایز به صادر کنندگان نمونه، برگزاری نمایشگاههای تخصصی در سطح استان، شناسایی بازارهای مطمئن صادراتی و ایجاد شرایط مناسب رقابتی و بهبود حمل و نقل و ترانزیت کالا را برخی اقدامات انجام شده برای توسعه صادرات استان عنوان کرد.

وی تاکید کرد: نزدیکی این استان به خلیج فارس و همچنین قرار گرفتن به عنوان کریدرو شمال به جنوب و شرق به غرب کشور از جمله مزایایی است که صادرات استان را تسهیل می بخشد.

دیو دیده همچنین با اشاره به تولید یک چهارم نفت و گاز کشور در این استان، ایجاد صنایع تبدیلی نفت و گاز همچون پتروشیمی در استان را برای توسعه صادرات این نوع محصولات ضروری دانست.

منبع: مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد