تاریخ درج خبر : 1391/10/05
کد خبر : ۸۲۱۰
+ تغییر اندازه نوشته -

تولد نوزاد پسر بیشتر از دختر

مدیرکل ثبت احوال کهگیلویه و بویراحمد از افزایش پنج درصدی ولادت و کاهش 16 درصدی مرگ و میر در این استان طی 9 ماه اخیر نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.

به گزارش سایت استان، سیدرضا حسینیان به مناسبت هفته ثبت احوال در جمع خبرنگاران گفت:  طی 9ماه گذشته حدود 12 هزار واقعه ولادت در این استان به ثبت رسیده است.

وی بیان کرد: از این تعداد، شش هزار و 750 ولادت مربوط به شهرها و پنج هزار و 204 ولادت مربوط به روستاها بوده است.

حسینیان افزود: همچنین از مجموع ولادت ثبت شده تعداد شش هزار و 123نوزاد پسر و پنج هزار و 831 نوزاد دختر بوده اند.

وی یادآور شد: در مقابل هر 100 واقعه ولادت دختر حدود 105 واقعه ولادت پسر به ثبت رسیده است.

42درصد ولادت و 38درصد وفات در شهرستان بویراحمد ثبت شده است

مدیرکل ثبت احوال استان با بیان اینکه 42 درصد از ولادت ها در شهرستان بویراحمد ثبت شده، اظهار داشت: طی 9ماه اخیر تعداد پنج هزار و 29 واقعه ولادت در این شهرستان ثبت شده است.

حسینیان همچنین میزان ثبت واقعه فوت در 9ماهه سالجاری را دو هزار و 252 واقعه عنوان کرد و بیان داشت: این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل16 درصد کاهش داشته است.

وی افزود: از مجموع فوت شدگان، یک هزار و 247 واقعه مربوط به شهرها و 974 واقعه مربوط به روستاهای استان و تعداد 31 واقعه نامشخص بوده است.

حسینیان عنوان کرد: از مجموع وفات ثبت شده تعداد یک هزار و 285 واقعه مربوط به مردان و 936 واقعه مربوط به زنان و 31 واقعه با جنسیت نامشخص بوده است.

مدیرکل ثبت احوال استان اظهار داشت: بیشترین فراوانی وفات ثبت شده مربوط به شهرستان بویراحمد با رقم 866 واقعه است که 38 درصد از فوت های ثبت شده را به خود اختصاص داده است.

15روز فرصت برای ثبت ولادت و 10روز برای ثبت وفات

حسینیان همچنین ثبت وقایع حیاتی به ویژه ثبت ولادت و وفات را یکی از فعالیتهای سازمان ثبت احوال کشور عنوان کرد و گفت: سایر فعالیتهای این سازمان از جمله ایجاد و بروزرسانی پایگاه اطلاعات جمعیتی و تولید و انتشار آمار جمعیتی وابسته به این موارد است.

وی افزود: این بخش از فعالیت سازمان تعیین کننده نظام هویتی و تابعیتی و تأمین کننده نیازهای آماری و اطلاعات انسانی کشور است به نحوی که دریافت خدمات و برخورداری از حقوق شهروندی و همچنین نظام برنامه ریزی و سیاستگذاری کلان دولتی و توسعه و تحول اداری متاثر از آن است.

حسینیان مهلتهای قانونی در نظر گرفته شده برای ثبت ولادت را کمتر از 15 روز و وفات را کمتر از 10 روز عناون کرد و بیان داشت: با توجه به سکونت  نزدیک به 56درصد از جمعیت استان در مناطق روستایی و عشایری و مناطق دوردست، این اداره کل  با بسیج منابع و  امکانات تلاش می کند تا این وظیفه مهم و اساسی به طور مطلوب و مستمر انجام گیرد.

وی اتمام پروژه آرشیو الکترونیکی اسناد سجلی استان وکسب مقام اول در بین31 استان در کشور، اجرای طرح صدور شناسنامه مکانیزه افراد بالای 15 سال در کلیه ادارات تابعه، راه اندازی دفاتر پیش خوان دولت و واگذاری بخشی از خدمات ثبت احوال به بخش خصوصی، مکانیزه کردن کلیه خدمات ثبت احوال در راستای استقرار دولت الکترونیک، انجام مقدمات پروژه ملی کارت هوشمند ملی و ساماندهی آمارهای جمعیتی را از جمله اقدامات این اداره کل در سالجاری عنوان کرد.

منبع: مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد