تاریخ درج خبر : 1392/06/23
کد خبر : ۸۲۷۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -

به دنبال گزینه بومی برای استانداری کهگیلویه و بویراحمد هستیم

سایت استان:(خبر اختصاصی) : به دنبال حرف و حدیث ها و بحث های صورت گرفته در خصوص انتخاب استاندار کهگیلویه و بویراحمد طی روزهای گذشته، اعضای ستاد انتخاباتی هاشمی رفسنجانی و شورای سیاست گذاری ستاد دکتر روحانی و جمعی از فعالان سیاسی اصلاح طلب استان با صدور بیانیه ای نسبت به این اتفاقات واکنش نشان دادند.

r1
متن این بیانه در پی می آید:
با عرض سلام و ادب و احترام خدمت مردم عزیز وشریف استان کهگیلویه و بویراحمد لازم دانستیم که مطالبی را در ارتباط با روند پیشنهاد کاندیداهای استانداری استان به دولت محترم به آگاهی شما برسانیم.
متعاقب پیروزی جناب آقای دکتر حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، درخواست های مکرری از سوی اکثریت مردم، برای پیگیری مطالبات عمومی و به طور خاص انتخاب مدیر ارشد استان متوجه فعالان سیاسی اصلاح طلب گردید.
برای پاسخگویی به این درخواست ها، جمعی از اطلاح طلبان و مسئولان و اعضای ستاد آیت الله هاشمی رفسنجانی و اعضای شورای سیاست گذاری ستاد دکتر روحانی در استان، جلسات فشرده و پر شماری برای هم اندیشی، مشورت و یافتن راهی برای پاسخ به این مطالبات، برگزار نمودند.
در پی این جلسات متعدد قرار شد، نمایندگانی از سوی طیف های یاد شده جهت مذاکره با همفکران سیاسی خود، به تهران بروند که اولین جلسه در این باره روز پنجشنبه – چهاردهم شهریور تشکیل شد و پس از طرح مباحث طولانی توافق گردید کمیته ای به نمایندگی از جمع حاضر، فردای آن روز – یعنی جمعه پانزده شهریور- بر سر مصادیق استاندار توافق کنند.
لازم به ذکر است آقای دکتر غلامرضا تاجگردون نماینده محترم شهرستانهای گچساران و باشت در جلسه روز پنجشنبه مذکور حضور پیدا کرد و عنوان نمود که بنده برای این سمت، گزینه هایی دارم. پس از آن ایشان به قصد قرار دیگری، جلسه را ترک نمودند.

r3
اعضای کمیته منتخب در وقت مقرر با در نظر گرفتن این شاخص ها: “توان و تجربه اجرایی، نگاه توسعه گرایانه، مقبولیت و مشروعیت اجتماعی، داشتن پشتوانه سیاسی و مردمی، جامعیت و داشتن نگاه اصلاح طلبی ” تشکیل جلسه داد.
نتیجه ی این جلسه توافق بر سر چهار گزینه بومی، آقایان “بهرام تاجگردون، سید باقر موسوی، دکتر علی مندنی پور و سید علی اسماعیلی” بود. در پی این تصمییم قرار شد، نمایندگانی از آن جمع، موضوع را از طریق مراجع ذیصلاح و مقامات ارشد دولت دکتر روحانی، پیگیری نمایند.در این راستا، دیدارها و ملاقات هایی به منظور پیشنهاد گزینه های توافق شده با برخی مقامات ارشد دولتی صورت پذیرفت.
این پیگیری ها تا روز سه شنبه 19 شهریور – به مدت 5 روز- ادامه داشت و کار به نتایج مطلوبی نزدیک شده بود که ناگهان در رسانه های محلی خبری منتشر شد مبنی بر اینکه ” آقای «دکتر موسی خادمی» گزینه مورد توافق نمایندگان محترم استان در مجلس شورای اسلامی است و آنان وی را به وزارت کشور معرفی کردند.
در این جا لازم می دانیم جهت تنویر افکار عمومی و پاسخ به اتهامات ناروایی که در بعضی رسانه های غیر حرفه ای منتشرشده و نیز شایعاتی که با هدف ایجاد التهاب وانشقاق میان اصلاح طلبان به گونه ای هدفدار پراکنده شد، نکاتی را به اطلاع مردم شریف استان برسانیم:
1- با توجه به تسلط گرایش اصولگرایی بر مجلس محترم شورای اسلامی و نیز فضای سیاسی موجود، بر آن شدیم که با کمک نیروها و شخصیت های سیاسی اصلاح طلب استانی مقیم تهران و نیز هم اندیشی و هماهنگی وهم افزایی نیروهای هوادار آقای دکتر روحانی ومشورت گرفتن و مشورت دادن و کمک گرفتن و کمک رساندن به جناب آقای دکتر تاجگردون، بتوانیم در پذیرش گزینه بومی و اصلاح طلب در وزارت کشور موثر باشیم. با کمال تاسف راه هر گونه تعامل و همراهی و همگامی به هر دلیلی از طرف آقای تاجگردونبر روی ما بسته شد. ما امیدواریم از سوی ایشان تغییر روش و نگرشی صورت پذیرد. در هر صورت ما تا آخر به راهی که برگزیده ایم، پایبندیم و آن را ادامه خواهیم داد.
2- افراد مورد مشورت ما نیروهای بومی و خروجی تصمیات برایپیشنهاد فردی که باید مسئولیت استانداری استان را به عهده گیرد نیز نیروهای بومی بوده اند، حال آنکه دوستان نماینده،از ابتدا هم در مشورت و هم در تعیین مصداق به دنبال گزینه های غیر بومی رفتند که به عنوان نمونه می توان به آقایان «تبادار» و «اولیاء» اشاره کرد که پیشنهاد پذیرش این مسئولیت را رد نمودند.
3- آقای دکتر تاجگردون پس از حضور در جلسه روز چهاردهم شهریور به کلی راه تعامل و گفت و گو را مسدود نمود و پیگیری های مکرر جهت ایجاد تعامل و مشورت برای رسیدن به گزینه مشترک،طی آن 5 روز به نتیجه نرسید.
4- غوغا سالاران وانمود کردند که هدف از مسافرت به تهران وتشکیل این جلسات، مخالفت با گزینه بومی یعنی آقای «دکتر خادمی» بوده است. پاسخ روشن است؛ هر چهار گزینه مورد توافقکمیته یادشده، از سرمایه های اجتماعی و سیاسی بومی بوده که نیازی به معرفی ندارند. لازم به ذکر است تا یک روز پس از ملاقات نمایندگان محترم با وزیر محترم کشور، اطلاعی از طرح نام آقای «خادمی» نداشتیم و پس از انتشار نام ایشان تاکنون هیچ گونه مخالفتی از سوی ما نسبت به وی صورت نگرفته است و موضع ما در برخورد با این قضیه، موضع اثباتی برای گزینه های مورد توافق بوده است.
5- در طول این چند روز اتهامات فراوانی حتی از سوی صاحبان منطق “چماق” علیه ما مطرح شد که باید گفت: اگر ایستادگی بر اصول و داشتن چارچوب فکری و مشی سیاسی شفاف به قیمت پرداخت هر تاوانی افراط است، اگر دفاع از سرمایه های اجتماعی استان و پیشکسوتانی که بعضا مورد بی مهری قرار گرفتند، اگر دفاع از حقوق و آزادی ها و مطالبات به حق مردم افراط است، اگر تبعیت از مشی اصلاح طلبی و فعالیت سیاسی قانونمند و تعامل، گفت و گو، منطق و استدلال و عدول نکردن از حقوق اجتماعی – سیاسی مردم افراطی گری است؛ آری ما افراطی هستیم! حاشا که ما میانه ای با افراط و تفریط نداریم و به سخن امیر مومنان علی (ع) سخت باور داریم که ” الیمین و الشمال مضله و طریق الوسطی هی الجاده”، “راست روی و چپ روی گمراهی است، راه درست راه میانه است.”
6- ما سعی کرده و می کنیم با عینک و نگاه قومی – منطقه ای به مسائل استان ننگریم و این اتهامی ناروا و نوعی فرافکنی است.
7- بر اساس قانون اساسی و اصل تفکیک قوا، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی نباید در عزل و نصبها(جز در موارد تخلف قانونی) دخالت کنند ولی ما برای نمایندگان محترم حق اظهار نظر در این مورد را هم به هویت نمایندگی و هم به هویت شهروند جمهوری اسلامی قائلیم و آنان نیز باید بپذیرند که این حق و آزادی برای همه گروه ها و تشکل ها و حتی افراد، محفوظ است که در این باره گزینه های خود را به دولت معرفی نمایند. اگرچه تصمیم نهایی در این مورد بر عهده دولت محترم است. هر تصمیمی از سوی دولت محترم در این باره گرفته شود آن را محترم شمرده و همه دوستان و عزیزان و هواداران جناب آقای دکتر روحانی و اصلاح طلبان را به وحدت و انسجام دعوت می نماییم و حفظ حرمت همگان را لازم دانسته و خود و دیگران را از تفرقه و تشتت و خدای نکرده درغ پردازی و اتهام زنی و جوسازی بر حذر می داریم. توصیه ما حفظ حرمت جناب آقای دکتر تاجگردون و کاندیدهای چهارگانه استانداری و نیز آقای دکتر خادمی و سایرین است.
در انتها باید گفت؛ اگر هدفاز فعالیت های سیاسی و اجتماعی،دوری از دین و اخلاق و مردم و شهوت قدرت و پست و مقام باشد ما را با چنین منشی و روشی نسبتی نیست. راستی راکهرخت و لباسی یا کت و شلواری برای هیچ پستی ندوخته ایم. بر این باور استواریم که داور نهایی رفتار دست اندرکاران سیاسی خدای بزرگ و مردم شریف و نجیب اند.

*مسئول و اعضای ستاد انتخاباتی آقای هاشمی رفسنجانی و اعضای شورای سیاست گذاری ستاد انتخاباتی دکتر حسن روحانی و برخی تشکل ها و فعالان سیاسی اصلاح طلب استان کهگیلویه و بویراحمد

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مهدی گفت:

  بهرام تاجگردون چکاره غلام تاجگردونه که اینطور چونشو میزننین؟برادرش یا برادرزادش؟

 • رسول گفت:

  راست میگه هر بومی باشه اخرش به یکی از نمایندها میرسه نباید حساس بود باید ببینی ادم کار امدی هست یا نه بزار برادر بزرگواری باشه

 • محمد گفت:

  هر بومی بخاد استاندار بشه میرن تهشو در میارن ببینن به کدوم نماینده میرسه اگه من ساداتی هستم بزرگواری با خادمی پسرخاله نیست پدرومادر هر کدوم از یک تیره هستن

 • مسعود گفت:

  پسرخاله بزرگواری نشد اون وقت برادر تاجگردون رو بزارن؟

 • علی گفت:

  مردم بدبخت استان یا غیر بومی رو بپذیرید یا اگه بومی باید باشه هی نگین پسرخاله بزرگواری هست یا برادر تاجگردون

 • دانشجو گفت:

  تنها اصلاحطلب معتدل باقریان هست

 • دامون گفت:

  آهای کسانی که الان نام و نشان پیدا کردید در صورتی که نبودید تا حالا و حتی در هیچ کدام از تعاملات و نگرانی های و داغ های مردم این استان،حتی نمیدانید که چها کشیدن اصلاح طلبان این استان.حتی میدانم کسانی از شماها رو. که نمی دانید استانداران گذشته ی استان که بوده اند اک الان بر سر سفره آماده حاضر شده اید.استاندار باید از جمع کسانی باشد که در این استان ماندند و استقامت کردند

 • محمد گفت:

  سلام برخلاف بهرام که همیشه برسز اصول اصلاح طلبی باقی ماند غلام تاجگردون هیچگاه اصلاح طلب نبود وفقط استاد ……….. باراستی هاست دراوج اقتداراصلاح طلبان رفیق گرمابه وگلستان اقای جهرمی بود(عضوشورای نگهبان که بعد وزیر احمدی نژادشد)الان هم که عضو فراکسیون رهروان ولایت است در انتخابات هم که سینه چاک برادر محسن بود حالا اوشده اصلاح طلب وبا بزرگواری افراطی ضداصلاح طلب تبانی میکند حاضراست پسرخاله بزرگواری استاندار شود ولی بهرام یا باقر موسوی نشود چون اینها برسراصول معامله نمی کنند ازخود نمی پرسید چرا وقتی تا نفر پنجم کاندیدای اصلاح طلبان درهرشهر ردصلاحیت میشوند وافراد پاک ومتدینی مثل رضا توفیقی ورضا عسکری به جرم اصلاح طلبی بارهابازداشت میشونداو تایید صلاحیت میشود ومورد اکرام اصولگرایان است کاش اینقدر شهامت داشت که بگوید من اصلاح طلب نیستم …

 • وحيد از مارگون گفت:

  سلام ودرود بر عزیزان به نظر بند باید گزینه استاندار باید بومی باشه چون یکی ازمشکلات ودردهای مردم اگاه هست وباید هم حتما اصلاحطلب باشه چون تواین 8 سال واقعا اصلاحطلبان هزینه دادن وگزینه ها وبزرگان وروشنفکرای هم چون سید باقر موسوی سید ضیاع الدین رضا توفیقی دکتر مندنی پور … هستند که واقعا لیاقت وشایستگی وتوانای استانداری را دارند .زنده باد اصلاحطلبان

 • دوست گفت:

  بهترین گزینه از دید من اصلاح طلبی باقریان هست وسلام.

 • ناشناس گفت:

  سایت محترم استان حمایت شما از جریان تفرق و جدایی کاملا مشهوده این کار را نکنید

 • مطلع گفت:

  سایت محترم استان حمایت شما از جریان تفرق و جدایی کاملا مشهوده این کار را نکنید

 • متاللبتخح گفت:

  اخه اگر بهرام تاجگردون استاندار بشه که غلام باید جمع کنه بساتش رو دیگه نمی تونه …. در طرفدار های غلام براتون این سوال پیش نیامده که چرا باید پسر خاله بزرگواری به بهرام تاجگردون ارجعیت داشته باشه

 • گچساران وباشت گفت:

  اولا که تو این شورای که تشکیل شده غلام هم در نهایت گفته که نظر جمع را قبول دارم در ثانی اگر نیروی دیگری را در نظر داشت در همان جلسه اعلام می کرد شاید هم اصلاحطلبان استان را قبول نداشته وبزرگواری رو برای مشورت انتخاب کرده از غلام بعید نیست ثالثا با بهرام تاجگردون چه مشکلی داشتن هم بومی هم دل سوز استان البته مانند غلام اهل معامله نیستند مثل گزینه استانداری که پسر خاله بزرگواری را به بهرام تاجگردون ترجیح دادن و… این کد ها همه دال بر این دارد که غلام پایبند به فکر سیاسی نیست و قواعد بازی را رعایت نمیکند بزرگواری چماق بدست کفن پوش مرگ بر اصلاحات گویان به اصلاحطلبان استان که از غلام دعوت کرده بودن و نظر خواستن ترجیح داده شد چون ایشون فکر منافع خودش هست

 • گچساران وباشت گفت:

  این جریانات یک خوبی داشت ان هم این بود که دست غلام تاجگردون برای همه رو شد در استان

 • گچساران گفت:

  غلام تاجگردون از اول نظرش غیر بومی بود اما فقط در محافل خصوصی اعلام کرده بود حالا هم این اختلاف به پا کرد تا وزارت کشور یا نیروی خودش رو بزاره یا همون چیزی رو که قبلا گفته بود

 • استان گفت:

  اولا که تو این شورای که تشکیل شده غلام هم در نهایت گفته که نظر جمع را قبول دارم در ثانی اگر نیروی دیگری را در نظر داشت در همان جلسه اعلام می کرد شاید هم اصلاحطلبان استان را قبول نداشته وبزرگواری رو برای مشورت انتخاب کرده از غلام بعید نیست ثالثا با بهرام تاجگردون چه مشکلی داشتن هم بومی هم دل سوز استان البته مانند غلام اهل معامله نیستند مثل گزینه استانداری که پسر خاله بزرگواری را به بهرام تاجگردون ترجیح دادن و… این کد ها همه دال بر این دارد که غلام پایبند به فکر سیاسی نیست و قواعد بازی را رعایت نمیکنداز بزرگواری که اصلا انتظاری نیست چماق بدست کفن پوش مرگ بر اصلاحات گویان حالا شده فرد ی که غلام تاجگردون با ان مشورت کرده و به کل اصلاحطلبان استان توهین می کند وقتی می گن این غلام با بهرام تاجگردون فرق داره اینجا تفاوتشون مشخص میشه این کجا و ان کجا

 • ابوحمید گفت:

  درود بر سیدبزرگواری که الحق زرنگ و باهوش است هم از اصولش خارج نشد و با این شجاعت و نترسی امتیازاتی از دولت گرفته که یکی یکی مشخص می شوند از جمله استاندار بومی از حوزه انتخابیه اش (دکترخادمی پسرخاله حاج آقا)شهرستان شدن دیشموک و قلعه رئسی و احیای پتروشیمی دهدشت و دو در هزار پول نفت به بهمئی و چینش چندین مدیر ارشد در وزارت خانه های دولت تدبیر و امیدو …..

 • ازاستان گفت:

  آقا یا خواهر بیزار از دروغگو: سلام علیکم
  چون خلط مبحث شده و از کسانی نام برده اید که ربطی به موضوع ندارد بنا به دلایل ……..از ادامه پاسخ خوداری میکنم. فقط این را می گویم وقتی مطلب میگذارید و از مخاطب پاسخ میخواهید؟ وقتی خواننده نظر میدهد چرا اینقدر نارحت می شوید. باین توصیف درود به طاقت مردم – لازم است کمی با حوصله باشید.

 • تیمور گفت:

  شما را به خدا اگر به دولت تدبیر اعتقاد دارید و دنبال سهم خواهی و قدرت نیستید بگذارید دولت و مجلس خود داند چه کند

 • نم نم باران گفت:

  نکنه در میان اینها امثال الهه راستگو (دروغگو ) هم وجود داره!!!

 • بیزار از دروغگویی گفت:

  عچیب است کسانی که تا دیروز در ستاد افراد چماق به دست در کهگیلویه فعالت می کردند و سنگ اصولگرای افراطی بر سینه میزدند امروز داعیه دار اصلاح طلبی و دلسوز عزیز تر از مادر برای استان شده اند.
  کاربر محترم ” از استان ” از دیروز تا کنون شما با اسامی متفاوت اقدام به نظرات فراوان در پست های خبری این سایت خبری کردین که بنا بر اخلاق رسانه و شرافت رسالت خبری که همواره بر اخلاق تکیه کرده ایم قصد افشا هویت چند وچهی و هزار چهره ای شما رو نداریم اما کد های که شما در نوشتیتان می دهد بسیار ابتدای و تابلو دار می باشد و پیشنهاد میکنم پیش از این شخصیت خود را دست مایه بازی های کودکانه خود و کنجکاوی های بچه گانه یتان نکنید تا بیشتر از این فرسوده نشوید.
  نخبگانی که قرار باشد نماینده چماق به دست ان بزرگواری و تاج گردون عضو فراکسیون رهپویان ولایت عضو ان باشد همان بهتر که ما و مردم این استان نخبه نباشند و باید برای ان مجمعی که این 2 شخص معلوم الحال و با مبانی فکر سست عضو ان هستند تاسف خورد و برای اینده این استان نگران بود.
  بحث آقای زارع به کنار او همواره اصولگرا بوده است و ما از ایشان نه انتظاری داریم و نه ایشان را در معادلات سیاسی اصلاح طلبانه خود در نظر می گیریم.
  آقای بزرگوای با ان درک …. و …. خود از قانون که فرهنگ نمایندگی را نیاموخته و از چماق قانونش سخن می گوید و آقای تاج گردونی که به اخلاق پایبند نیست و به سران اصلاحات استان بی حرمتی و بی احترامی می کند و اکنون به چهره واقعی اصولگرایی خود افتخار میکند و همنشین رسانه های افراطی اصولگرایی شده است باید بدانند جایگاهی در بین مردم این استان ندارند چرا که خلاف گفتار ، نظر و بینش این مردم گام برداشته اند و باید بدانند نتیجه این اقدام تقابل جویانه با اکثریت اجماع اصللاح طلبان استان و مقیم تهران منجر به حذف خود اقایان در اینده نچندان دور خواهد شد.
  گفته اید کار سیاسی نیازمند درک همگانیست نه افرادی بلکه برنامه محور است نه فرد محور ….. اگر خود شما به گفتار خود اعتقاد و اعتماد داشتید پس چرا خود به این گفتار عمل نمی کنید چرا به نظر اکثریت اصلاح طلبان استان و مقیم تهران احترام نمیگذارید؟
  چرا فقط به گفته های آقای بزرگواری که شعار مرگ بر اصلاحات می داد استناد می کنید؟
  چرا به آقای تاج گردونی که به اصلاخ طلبان استان میگوید شما قدرت طلبید نه اصلاح طلب و خود را اصلاح طلب می داند اما عضور فراکسیون اصولگرای رهپویان ولایت مجلس است اشاره می کنید؟
  آیا اینان منابع قوی گفتارتان است؟
  اگر اینچنین است پس خدا به اصلاح طلبان استان و مقمی تهران صبر جلیل عطا کند که مخالفانشان این چنین از حافظه کوتاه مدت با درک بیش سیاسی اجتماعی ضعیفی قرار دارند به طوری که حتی بر گفته های خودشان هم پایبند نیستند!
  اتفاقا شورای سیاست گذاری ستاد دکتر روحانی بر اساس همان برنامه محور بودن هست که اجماع اصلاح طلبی را برگذار میکند و از بچه های استان و تهران دعوت میکند که این اقدامشان بیانگر روح بلندشان در جهت توسعه و پیشرفت استان می باشد وگرنه اگر آنان هماننده عده ای معلوم حال می اندیشیدند نیز بدون اجماع تکروی میکردند اما این عزیزان نشان دادند که همواره به اصول اخلاقی و نظریت اکثریت حتی در اوج قدرت هم پایبند هستند و هرگز ذره ای از اصول خود عقب نشینی نخواهند کرد و مانند چماق به دست افراطی و اصلاح طلب چینی و بد اخلاق عمل نخواهند کرد.
  حق دارید از شورای سیاست گذاری ستاد دکتر روحانی بی خبر باشید اخر به این دلیل افرادی که سست عنصر هستند و همواره در بین سیاسیون استان جایگاهی نداشته اند و اصولا جایگاهی در بین مردم ندارد نمیتوانند وارد این شورای سیاست گذاری شوند چرا که ان شورا جایگاه انسان های سالم فکور مردم دار و پاکی است که هر کس لایق حضور در ان را ندارد و این رنجش خاطر شما و این عصبانیت بی حد و حصر شما به همین خاطر است که شما را راه نداده اند و البته حق دارند که ارزوی همنشینی با ان انسانهای ارزشمند را داشته باشید
  هرچند لایق شما همان چماق و بد اخلاقیست که با ان نزد مردم افشا شدید

 • بهلول گفت:

  ای کاش اسامی امضا کننده را مینوشتید تا لااقل میدانستیم این آقایون چه کسانی هستند.

 • از استان گفت:

  دوستان عزیز شما هم دارای مشکلات فراوانی هستید ولی خود نمی بینید و اگر سایر دوستان مشکلات را بگویند آنان را از جلساتتان محروم می کنید
  در تصمیمات تعداد معدودی حضوردارند و از نخبگان و نیروهای جدید هراس دارید و آنان را به شلوغ کاری متهم می کنید در حالی که رفتاری که از برخی شما سر می زند بسیار بدتر است.

  همه این اشکالات را آقایان تاجگردون و زارع عملا در شما دیدند که ازتان دوری کردند
  مردم میدانند طرح حاج بهرام تاجگردون نه برای جلب رضایت غلام تاجگردون بوده بلکه تاکتیکی جهت درگیری خانوادگی، توقع و تخریب وی بوده؟؟؟ طرح جناب آقای موسوی جهت امتحان و
  به چالش کشیدن زارع بود ولی دیدید که زارع صادق تر از آن چیزی است که شما دوستان تصور می کنید
  نتیجه تیم شما برا خودتان و سایر مردم مشهود و مبیین است
  دوستان کار سیاسی نیازمند درک سیاسی همگانی است نه انفرادی یا گروهی محدود و خاص
  مردم استان استاندار برنامه محور می خواهند نه فرد محور
  آخه این شورای سیاست گذاری کی و کجا تشکیل شد که خیل عظیم دوستان یا اطلاع ندارن یا نارحت؟؟؟
  خواهش دارم کمی به خود آییم و از گذشته و شکست ها درس عبرت بگیریم و بجای توجیه واقعیات را بگوییم

پربازديد