تاریخ درج خبر : 1391/10/06
کد خبر : ۸۲۹۰
+ تغییر اندازه نوشته -

وضعیت وخیم فناوری اطلاعات استان

حوزه فناوری اطلاعات یکی از پردرآمد ترین شغل ها در کسب و کار های کنونی است. در اینکه کشور در سالهای اخیر یک گام در این زمینه قدم به جلو گذاشته شکی نیست. اما در استان عزیزمان بررسی مواردی در این خصوص جای بسی تامل دارد.
در این استان متاسفانه افرادی که در حورزه فناوری اطلاعات فعالیت دارند هیچ گونه تخصصی در این حیطه ندارند.
در فروشگاه های سطح شهر یاسوج که در این زمنیه فعالیت میکنند اگر گذری کوتاه داشته و با فروشندگان این حیطه اعم از موبایل فروشان و فروشندگان نرم افزار و سخت افزار صحبت کنید در یک نگاه متوجه خواهید شد که اطلاعات آنان در حوزه ای که فعالیت میکنند بسیار اندک هستند.
فروشگاه های موبایل اکثرا فروشنده صرف موبایل هستند و اگر مشتری به آنان مراجعه کننده فقط به ذکر مشخصات لمسی بودن یک گوشی و دوربین آن اکتفا نموده و اگر سایر امکانات را از ایشان جویا شوید اطلاعات چندانی نداشته و حتی با اصطلاحات خاص این کسب و کار آشنایی ندارند.
در فروشگاه های نرم افزار هم که وارد میشوی خیلی از آنها به فروش نرم افزارهای سرگرمی و بازی توجه ویژه تری دارند تا فروش نرم افزار در حوزه های تخصصی و علمی که این موضوع بسیار تاسف برانگیز است که یک دانشجو برای یافتن نرم افزارهای تخصصی خود مجبور به مراجعه به استان های همجوار یا مراجعه به اینترنت گردد. در فروشگاه های سخت افزار هم مانند فروشگاه های موبایل فروشنده گان فقط روش روتین و معمولی اسمبل کردن قطعات را آشنایی داشته و حتی برخی با معانی معمولی سخت افزار ها آشنایی نداشته و حتی در تعمیر آنها هم به هیچ وجه تخصصی ندارند.
گذشته از همه این موارد قیمت های سرسام آور لوازم و ادوات فناوری اطلاعات در این استان است که قیمت بسیار فاحشی دارد. یکی از این فروشگاه ها که دو شعبه نیز دارد لب تاپ ها را با قیمتهای دو برابری نسبت به تهران میفروشد و هیچ نظارتی نیز در این خصوص وجود ندارد.
برای مثال بنده به شخصه موارد بسیار زیادی اعم از موبایل و لب تاپ و حتی لوازم جانبی کامپیوتر و لب تاپ را در شهر قیمت گرفته و با برخی فروشگاه های اینترنتی معتبر مقایسه نمودم که واقعا عدم نظارت بر این فروشندگان کاملا برایم محرز شده است. در خصوص خدمات در حوزه فناوری اطلاعات وضع بسیار اسف بار تر است. در شهر که بخواهی برای مثال یک ویندوز به همراه راه انداز های یک لب تاپ را نصب کنی قیمتی حدود 60 هزار تومان دریافت میکنند که مشتریان هم به خاطر اینکه سواد لازم در این خصوص را ندارند بی چون و چرا قبول میکنند و پرداخت مینمایند.
در یک فروشگاه موبایل حاضر شدم در همین حین فردی مراجعه نمود برای تعمیر گوشی خود مبنی بر اینکه صدای ضعیفی دارد. آقای محترم تعمیر کار با یک سوزن ته گرد روی خروجی صدای(اسپیکر) موبایل را تمیز نموده و به مشتری گفت مشکل حل شد و هزینه ای برابر بیست هزارتومن در این خصوص طلب نمود. فرد دیگری مراجعه نمودبرای نصب نسخه 4 آندروید بر روی گوشی آندروید خودش که فروشنده هزینه ای برابر 30 هزار تومان طلب نمود و مشتری نیز پرداخت را انجام داد که متاسفانه عمق فاجعه را متوجه شدم.
در حوزه تعمیرات دستگاه های کپی که شرکتی آن را قبضه نموده و پرینتر ها را به شیوه خود برای مدتی به دلخواه خود تعمیر نموده تا پس از گذشت مدتی دوباره بتواند با دریافت هزینه ای پرینتر ها و دستگاه های کپی را تعمیر نماید. در ادارت نیز وضع مشابهی برقرار است. افرادی که در سمت های فناوری اطلاعات ادارت استان فعالیت دارند ضمن احترام به ایشان متوجه میشویم که اکثرا در رشته هایی خارج از حوزه فناوری اطلاعات تحصیل نموده و کمتر سواد فنی اطلاعاتی دارند.
بیشتر این افراد در رشته های آمار و ریاضی تحصیل نموده و به صرف مرتبط بودن رشته های آنان با پست مزبور در شرح شغل آن در این شغل گمارده شده اند که هزینه های سنگینی را برای ادارت متحمل شده و ادارات مجبور به تهیه دوره های آموزشی بسیار سنگین برای این افراد بدون اینکه کارآیی لازم را داشته باشند خواهند شد که لازم است در استخدام افراد در این حوزه دقت نظر بیشتری بعمل آید.
بهر حال برخی موارد نیز باید ناگفته بماند. امیدوارم مسئولین برای وضعیت موجود فکر نمایند که در آینده ای نزدیک استان با فقر شدید اطلاعات و مصرف گرایی شدید اطلاعاتی در این حوزه دچار خواهند شد.
احمد محمدی نسب ، کارشناس ارشد فناوری اطلاعات
وب مستر Freedanload.com

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  اول از همه خدمت اقای محمدی نسب عرض می کنم . همه فروشگاهها نظارت می شوند و اینجوری ایشون می فرمایند نیست . تا بحال موردی از نصب ویندوز 60 هزار تومانی نه مشاهده و نه گزارش شده است و اگر کسی همچین مبلغی گرفته قابل پبگیری می باشد . ثانیا نرخنامه در فروشگاه ها موجود است و مشتری نباید مبلغی بیش از ان پرداخت نماید .در ضمن مبلغی که شما گفته اید بیشتر در همان شیراز و تهران اخذ میشه و به کرات دیده همشهریان عزیز با مراجعه به شیراز و خرید دستگاه با قیمت کمتر از یاسوج ولی پرداخت مبالغی شامل نصب ویندوز درایور یا پشتبان گیری و احتساب هزینه رفت و امد مبلغی بیش از خود یاسوج پرداخت کرده اند و در اغلب موارد با گارانتی های غیر معتبر که پس از مراجعه مشتری به فروشگاه در شیراز با بهانه ای مختلف از ارئه خدمات شانه خالی می کنند . خدمت امیر عزیز که فرمودهاند که کسانی در مجمع هستند استعلامها و تعمیرات و … را قبضه کردهاند هم عرض می کنم اگر موردی دارند در همین سایت اعلام کنند نه با گفتن حرفی که خودشان هم گفته اند مطمئن نیستم فقط باعث بدبینی دیگران شوند .

 • همشهری گفت:

  بابا مهندس توکه اینکاره نیستی چرا حرف بیخود میزنی
  حالت خوش نیست که شهر کوچیک و کم جمعیتی مثل یاسوج رو با تهران یا شیراز یا اصفهان مقایسه می کنی
  مهندسای کامپیوتراش هم که یا لیسانس کامپیوتر دارن و بیسوادن یا مثل تو لیسانس کامپیوتر نداری و ارشدت رهم در زمینه مدیریت it داری میگیری که با داشتن لیسانس و ارشد نرم افزار یا سخت افزار فرق داره و فقط ادعا داری و مغروری
  لیسانست که مدیریت صنعتیه ارشدت هم که مدیریت it
  نمیدونم تو چرا داعیه شدی

  • دوست خوب همشهری
   تخصص بنده دقیقا در حوزه فنآوری اطلاعات هست.
   درسته بنده مدیریت صنعتی در کارشناسی خوندم اما تحصیلات ارشدم هم دقیقا در زمینه مدیریت فناوری اطلاعات هست نه مهندسی و ادعای خاصی در این زمنیه ندارم.هر چند که تا حدودی بهره کافی و لازم را از زمینه های مهندسی برده ام.
   متذکر میشوم که حوزه فناوری اطلاعات محدود به نرم افزار و سخت افزار نیست و بنده هم حوزه مدیریتی آن در بحث Data mining و KM و ES و DSS و … تحصیلات تکمیلی دارم. و بخش کوچکی از این حوزه رو مطالعه کردم و فقط از جنبه مدیریتی اظهار نظر کردم.
   در مورد مغرور بودن و ادعا داشتن هم در این زمینه دوستانی که بنده را میشناسند واقعیت را میدانند که چیزی غیر از اینی هست که شما میفرمایید.

 • ناشناس گفت:

  با سلام
  جناب مهندس محمدی نسب این رو هم خود شما خیلی خوب میدونید که خیلی ها هم هستند که مدرک کارشناسی ارشدشو نو آی تی گرفتن و مدرک کارشناسی رشته غیر از زمنیه آی تی بوده و آدمایی بی سوادی هستند و به قول دوستان تو استان ما در حوزه فناوری اطلاعات همه صاحبنظرند

 • ناشناس گفت:

  بابا کی برای نصب ویندوز با درایور هاش 60 هزار تومان گرفته
  نهایتش 15 هزارتومان است
  اگر راست می گی اسمشو ببر ما که سراغ نداریم از این نرخ

 • amin sedghipour گفت:

  با سلام
  چرا استان ما یه پارک علم و فناوری نداره… اگر بود……

 • لیلی گفت:

  …………………………………………..

  • محمود آرام / سردبیر گفت:

   توهین به افراد به هیچ عنوان منتشر نخواهد شد.

 • امیر گفت:

  سلام جناب آقای احمد محمدی نسب ، کارشناس ارشد فناوری اطلاعات

  اگر در برخی موارد با شما موافقم ولی متاسفانهدر برخی موارد بدبینانه و به دور از واقعیت به تحلیل موضوع پرداخته اید .

  اگر شما حرفی برای گفتن دارید بسم الله / تو استان ما در حوزه فناوری اطلاعات همه صاحبنظرند (به قول یکی از دوستان همه آتی من هستند ) ولی از عمل تا واقعیت 1000 درجه فاصله وجود داره .

  در بعد هزینه باید به امور صنفی مراجعه کرد یعنی طبق شنیده ها افرادی که در مجمع هستند البته برخی از انها خودشون دسدرکارند و […] تعمیرات استعلامات – مناقصه ها و …. را با توجه به [……] تنیم می کنند (البته امیدواریم که دروغ باشه)

 • تنها گفت:

  با سلام خدمت مسئولین سایت و تشکر از دلسوزی و آگاهی بخشی برادر محمدی عین واقعیت را گفتی ممنون انشا ء الله به خودشان بیایند و نان سفره هایشان را بیشتر از این […] نکنند

 • کارشناس آی تی گفت:

  بیچاره ماها که اینهمه وقت گذاشتیم آی تی خوندیم و کار کردیم و پروژه دادیم و…

 • از لحاظ قیمت نرم فار و سخت افزار و وسایل جانبی کامپیوتر، لب تاپ و موبایل باهاتون موافقم عدم کنترل بیداد میکند

 • ستارزاده گفت:

  کاملا موافقم

 • ناشناس گفت:

  بابا کوتاه بیا……..

پربازديد