تاریخ درج خبر : 1391/10/09
کد خبر : ۸۳۹۵
+ تغییر اندازه نوشته -

گذری بر اصول سرمایه گذاری در استان

سرمایه گذاری در استان کهگیلویه و بویراحمد بایستی بر اساس پتانسیل های منطقه ای هر شهرستان و رعایت اصول محیط زیست صورت گیرد . بنظر می رسد که قبل از هر چیز بایستی پتانسیل های مناطق استان را مورد بررسی قراردهیم تا با رعایت امکانات طبیعی و مواد اولیه مربوطه و با در نظر گرفتن مسائل زیست محیطی چه در حال حاضر و چه در آینده ، سرمایه گذاری ها در استان مورد توجه قرار گیرد .
نبایستی بگذاریم که سرمایه گذاری های بی در و پیکر و غیر کارشناسی در استان صورت گیرد و حتی سرمایه گذاری های انجام شده را به روز نموده و در صورت عدم داشتن توجیهات اقتصادی آن را حذف و به جای آن سرمایه گذاری های جدید ایجاد گردد.
بطور مثال : بایستی کلیه طرح های مربوط به پتروشیمی ، نفت ، گاز ، و حتی صنایع وابسته به آنها را در مناطقی از شهرستان گچساران که مشکلی از نظر محیط زیستی ایجاد ننماید سوق داده شود . زیرا در آن منطقه هم از نظر مبادلاتی و هم امکانات مناسب تر می باشد . و یا در منطقه کهگیلویه نسبت به ایجاد صنایع وابسته به معادن و نظایر آن توجه بیشتر شود . و در مکانهایی که از نظر محیط زیستی مشکلات جبران ناپذیری اتفاق خواهد افتاد از ایجاد صنایع آلاینده خودداری نماییم. و ما می توانیم به جای آنها از صنایع بهتری استفاده نماییم .

در استان برای سرمایه گذاری ها به محیط زیست توجه بشود

به دلیل استقرار منطقه بویراحمد ودنا در میان جنگل ها و کوهپایه ها ، جهت جلوگیری از انهدام درختان و محیط زیست بکر و منحصر به فرد طبیعی ، از ایجاد صنایع آلاینده ای چون کارخانه های سیمان ، نفت ، گاز و پتروشیمی و صنایع فلزی و آلومینیومی می بایست جدا خودداری شود.زیرا در آینده ای نه چندان دور با مشکلات عدیده ای چون افزایش بی رویه دمای هوای منطقه ، کم آبی و کم شدن میزان آب های سالم منطقه و از بین رفتن جنگل های منطقه روبرو خواهیم شد. و ما می توانیم در ازای حذف سرمایه گذاری های فوق نسبت به سرمایه گذاری های جایگزین در بخش خدمات و توریسم و تا حدی صنایع مواد غذایی و طرح های وابسته به کشاورزی همچون پرورش ماهی و غیره اقدامات لازم را به عمل آوریم. در این رابطه بایستی گفت که هر نوع سرمایه گذاری بدون توجه به مسائل زیست محیطی ضربه ای جبران ناپذیر به این منطقه بکر که نگین طلایی و بهشت جنوب کشور می باشد را وارد می آوریم که این خود اجهافی در حق نسل های آینده ما می باشد.

می توان از لحاظ اولویت بندی سرمایه گذاری منطقه گچساران را برای سرمایه گذاری های نفت و گاز و پتروشیمی و صنایع وابسته ، کهگیلویه را منطقه ای صنعتی و معدنی و بویراحمد و دنا را منطقه ای برای صنعت گردشگری و توریستی معرفی نمود.

و اما برای روشن شدن بهترین سرمایه گذاری ها در این مناطق می توان به سرمایه گذاری های ذیل اشاره کرد:
ایجاد مراکز رفاهی و تفریحی مدرن و رستوران های مدرن ؛ هتل های مدرن؛ در مسیر جاده های مواصلاتی مناطق بویراحمد و دنا و ایجاد مراکز بهداشتی و درمانی جهت جذب توریست درمانی، باشگاه های سوارکاری و تیر اندازی و قایقرانی بین المللی ؛ نمایشگاه های بین المللی، مراکز بزرگ خرید (شاپینگ سنترها ) و ایجاد دریاچه های مصنوعی و فرودگاه بین المللی و…… در مناطق مختلف و دارای استعداد استان اشاره نمود . بعنوان مثال ایجاد مراکز رفاهی و تفریحی مدرن و رستوران های مدرن ؛حداقل در 500 واحد طی یک برنامه ریزی 10 ساله با امکانات زمین ، ساختمان ؛ و غیره…، بسیار مناسب و شیک و در فضایی کاملا توریستی که مسافران رهگذر استان از کیفیت مطلوب غذایی و هوای سالم و تمیز و نحوه ی میزبانی مناسب استفاده نمایند.که ایجاد چنین فرصتهایی با جلوگیری از ساخت و ساز های بی رویه و نامناسب اطراف جاده های مواصلاتی و ایجاد جاده های وسیع چهار بانده ؛ و سایر امکانات جانبی دیگر میسر خواهد بود. در این زمینه طراحی شهرها و شهرکهای ایجادی را می بایست بر اساس اصول شهرسازی پیش بینی و طراحی و توسعه نماییم تا از نابسامانی محیط شهری و ایجاد ترافیک های شدید و زودرس در امان بمانیم .
در این رابطه اگر به ازای هر واحد پذیرایی حدود 40 نفر مشغول بکارخواهند شد 2000 =. 50*40 نفر اشتغال در سال بطور مستقیم است ودر طی 10 سال حدود 20000 خانوار می گردد یعنی معادل حدود یکصد هزار نفر جمعیت.
ایجاد مراکز توریستی و تفریحی و تعیین حدود و ضوابط و مقررات مربوط به تعداد حدود 1200 واحد در این منطقه در طی مدت 10 سال که سالانه در حدود 120 مرکز تفریحی و گردشگری می توان تعریف شود.

در منطقه بویراحمد و دنا نبایستی زمینه از بین رفتن جنگل و آب و هوای مفرح را با ایجاد کارخانجات آلاینده زا فراهم نماییم.

ایجاد مراکز آموزشی، پژوهشی ، نمایشگاهی بصورت منطقه ای و ملی که بتوانند ایامی مثل بهار و تابستان بجای مناطق گرمسیری از این محل برای انواع سمینارها استفاده بهینه گردد و در کنار آن امکانات بازارچه ای مدرن و گردشگاه های مناسب تفریحی و ورزشی پیش بینی کرد.که بتواند زمینه های اشتغال و بهره وری مناسب تری را فراهم آورد.
ایجاد روستاهای پایلت ……. و دادن نقشه و دستورالعمل لازم جهت ایجاد منازل ویلایی و آپارتمانی توریستی با امکانات ویژه و مناسب با توجه به محیط طبیعی استان و حتی با توجه به نزدیکی به مناطق گرمسیری گچساران و کهگیلویه و بویراحمد مراکز توریستی چند منظوره تعریف گردد .

نمایندگان و مسئولین استان پیش بینی های لازم را برای توسعه شهر ها و شهرک ها و روستاهای نمونه با توجه به روند مهاجرت بنمایند و از ایجاد حاشیه نشینی های غیر متعادل و ناهماهنگ شهر ها جلوگیری شود.

انتظار در این است که نمایندگان و مسئولین محترم استان نگذارند به صورت احساساتی و با تعصب های منطقه ای و با رقابت های ناسالم نسبت به ایجاد واحد های صنعتی آلاینده اقدامی صورت پذیرد.و از طرفی پیش بینی های لازم را برای توسعه شهرها و روستاهای مدرن انجام دهند تا از پراکندگی کارها که باعث مشکلات آینده می شود جلوگیری کرد.
در حالیکه برکات الهی دراستان زیاد است که برای هر منطقه نعمتی را خداوند فراهم نموده که می توان با توجه به آن نعمت ها سرمایه گذاری های مناسب را مثل بسیاری از کشورهای پیشرفته انجام داده و سالانه میلیاردها ریال جذب توریسم و سرمایه گذاری خارجی و داخلی برای استان فراهم نمود.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • مهدی گفت:

    متشکریم دکتر به نکات خوبی اشاره کردید امید است در این زمینه طرح های خوبی ارائه دهید

پربازديد