تاریخ درج خبر : 1391/04/02
کد خبر : ۸۴۱
+ تغییر اندازه نوشته -

آبشار” کمر دوغ” اولین میراث طبیعی ثبت شده در استان

آبشار زیبای کمردوغ در شهر قلعه رئیسی از توابع شهرستان کهگیلویه در زمره زیبایی های طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد به شمار می رود این آبشار دیدنی که نزدیک به 100 متر ارتفاع و بیش از 60 متر عرضه دارد پس از عبور از جاده های پرپیچ و خم زیبا و درختان و جنگل های رویایی بلوط پس از عبور از شهر دهدشت ،مرکز شهرستان کهگیلویه به طول 70 کیلومتر نمایان می شود.

به گزارش ایسنا، این آبشار در تمام طول سال دارای آب است، ارتعاشات بلورین زرین و معلق آب آن در بلندا، رنگین کمان هفت رنگ را به طور واضح به تصویر کشیده است. این آبشار از ضلع شرقی کوههای قلعه رئیسی با ترکیب چشمه های متعدد سرچشمه می گیرد.

وجود امامزادگان سیدمحمود و میرسالار که از نوادگان امام هشتم هستند در نزدیکی این آبشار هرساله تعداد زیادی زائر را به این منطقه فرا می خواند و ارزش این اثر طبیعی را چند برابر کرده است.

آبشار کمر دوغ در فاصله80 کیلومتری شهر دهدشت ،مرکز شهرستان کهگیلویه ، 15 کیلومتری شرق شهر قلعه رییسی و در کنار روستای کمر دوغ واقع شده که بواسطه آب سفید رنگش به کمر دوغ (کمردو) معروف شده و در طول سال بخصوص در فصل بهار و تابستان پذیرای گردشگران و مسافرانی از سراسر ایران اسلامی است.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد در خصوص” آبشار کمر دوغ ”  گفت: “آبشار کمر دوغ ” اولین میراث طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد می باشد که ثبت آثار ملی شده است.

علیرضا ایزدی افزود:این آبشار فوق العاده در فصل بهار و تابستان می تواند پذیرای مسافران ، گردشگران و توریست ها باشد.

وی اظهار کرد : در سالجاری برای ساماندهی بهتر آبشار زیبای “کمر دوغ ”  100 میلیون تومان اعتبار اختصاص داده شده که در صورت رفع معارضات مردمی از سوی فرمانداری شهرستان کارها و اقدامات لازم انجام خواهد شد.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد:دنبال و پیگیر هستیم که کمپینگ و فضای مناسب برای رفاه گردشگران و توریست ها در این آبشار ایجاد کنیم و راه دسترسی به این آبشار را بهتر کنیم .

ایزدی اضافه کرد:آمار دقیقی از ورود گردشگران و توریست ها به آبشار “کمر دوغ” وجود ندارد اما سالانه حدود 200 هزار نفر از این آبشار دیدن می کنند .

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد