تاریخ درج خبر : 1392/06/25
کد خبر : ۸۴۷۱۵
+ تغییر اندازه نوشته -

تلاش برای ندیدن، نشنیدن و نفهمیدن

سایت استان: فضل الله یاری

دیدن گروهی که خود را به ندیدن،نشنیدن و به تبع آن نیاموختن می‌زنند و همزمان انتظار موفقیت و جلب نظر صاحب نظران را دارند، از عجایب روزگار است، که گویی دست تقدیر آن در کارنامه بخشی از اصولگرایان فعال در جمهوری اسلامی نوشته است.
این افراد در چند سال گذشته گوش را انبار پنبه کرده اند تا صداهای بسیاری را نشنوند وچشم بر حقایقی بسته اند،که ندیدن شان همان وافتادن به چاله‌های عمیق تر از چاه همان.
آنان تنها به یک چیز می‌اندیشند«پیروزی» و دراین راه، هدف هر وسیله ای را توجیه می‌کند. این که در راه رسیدن به هدف چه چیز‌های فدا می‌شود و چه هزینه‌هایی صرف می‌شود و آیا اصولاً صرف این هزینه‌ها به نیل به آن هدف می‌ارزد، در درجه چندم اهمیت است و گاه اصلاً اهمیتی دارند. پیروزی شاهدی است که باید به هر قیمت در آغوش گرفت.
در هفته گذشته ماجرای رأی خانم الهه راستگو به محمد باقر قالیباف برخلاف قولی که به محسن هاشمی و البته هم فکران خود در شورای شهر تهران داده بود، بیش از آن در اردوگاه اصلاح طلبان بازتاب داشته باشد، به یکی از مسائل مهم جبهه اصولگرایی تبدیل شد.این خانم اصلاح طلب عضو شورای شهر تهران که از سوی برخی از تشکل‌های سیاسی اصلاح طلب طرد و اخراج شده است، به نحو حیرت آوری در کانون توجه اصولگرایان قرار گرفت.رسانه ملی که در چند سال گذشته پرداختن به اصلاح طلبان کشور برایش به خط قرمزی پررنگ تبدیل شده بود، در چند برنامه خبری به این موضوع پرداخت. برخی دیگر از رسانه‌های منتسب به جریان اصولگرایی که اتفاقاً از بودجه بیت المال تغذیه می‌کنند،چنان به حمایت از اقدام عجیب خانم راستگو و تخطئه جریان اصلاح طلب به خاطر اعتراض به این اقدام وی پرداختند که انگارنه انگار که یک نفر در منظر مردمی که به وی رأی داده بودند، پیمان شکست. اما واقعیت ماجرا این است که جبهه اصلاح طلبی یک عضو خاطی خود را تنبیه کرده است،همین!
برخی از چهره‌های سیاسی اصولگرا آنقدر پیش رفته اند که یک تصمیم حزبی و با سازوکار حزبی را «استبداد اصلاح طلبان» می‌خوانند. این افراد چشم و گوش خود را بر مواضع همین چند سال پیش خود بسته اند که با تمام وجود خواستار اخراج علی مطهری از اردوگاه اصولگرایی بودند.این در حالی بود که این نماینده اصولگرای مجلس نه پیمانی شکسته بود و نه به موکلان خود دروغی گفته بود.
به نظر می‌رسد که این بخش از جریان اصولگرایی که البته گاه به تصمیم گیرندگان اصلی این جناح، نیزتبدیل می‌شوند،چشم خود را تنها بر حقایق بیرون از خود نمی‌بندند، بلکه مواضع گذشته خود را انکار نیز می‌کنند تا فعلاً به هدفی که در دستور کار دارند برسند و غافل از آن که مردمی که سنگ شان را به سینه می‌زنند، همواره با چشمانی باز تحولات را رصد می‌کنند.
این گروه نشان داده اند که درهرچیز که تبحر نداشته باشند استاد ندیدن، نشنیدن و نیاموختن از تحولاتی هستند که گاه خود در متن آن‌ها نیزحضور داشته اند. اینان گویی برای آموختن از روزگار دست به انتخاب می‌زنند. بخشی از دانش را پس می‌زنند، تامزاحم تصمیمات لحظه ای شان نشود و بخش دیگر را با تمام وجود فرا می‌گیرند. نمونه اش همین انتخابات سه ماه پیش است. آنان تنها هواداران چهار نامزد مورد حمایت خود را دیدند و خود را به ندیدن و نشیدن صدای مردمی زدند که درمخالفت با آنان به دور نامزد دیگری جمع شده بودند. این گروه تنها به نتایج نظر سنجی‌هایی دل خوش کرده بودند که در میان هواداران خود انجام دادند و چنان در خلسه ی شادی حاصل از آمارهای ساختگی آن‌ها فرو رفته بودند که با اقتدار(!) موفق شدند مردمی را که در آخرین روزها فوج فوج به صف رای دهنده گان به نامزد مخالف پیوسته بودند، نبینند. آنان استاد ندیدن واقعیتی هستند که دوست ندارند و در نشنیدن صدایی که خوش ندارند، مهارتی تمام دارند.
بدون تردید درک و فهم انتخابی تحولات جامعه و در نگاه وسیع تر گذشت روزگار نمی‌تواند به انسان دانشی عطا کند که بتواند با کمک گرفتن از آن به موفقیت دست پیدا کند.
این بیت شعر معروف ابوشکور بلخی شاعر نام‌آور سده چهارم هجری گویی طعنه ای است به این گروه که:
هر که ناموخت از گذشت روزگار / هیچ ناموزد زهیچ آموزگار

* سرمقاله ابتکار – یکشنبه 24 شهریور92

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • منصورمحمدی گفت:

    . خدایی یا من زیادبدبینم یااینکه دوستان نویسنده فقط به ظاهرقضایا نگاه میکنند.
    تعیین قالیباف نقشه ازپیش تعیین شده ازطرف سیاسیون بالا دست بود؟برداشت من این است دوراول که آراء مساوی بودفقط برای این بود که محسن هاشمی چیزی کم نداره وتوی این قسمت ازبازی مهره به مهره کنند.شهرداری تهران فدای شمخانی درشورای امنیت ملی!!!
    آیافکرنمیکنیدکه آقای هاشمی بزرگ بازیگرماهری است که مهره هایش راخوب میچیندوبی گداربه آب نمیزند؟

  • شهروند گفت:

    شعر باید از رودکی باشد

پربازديد