تاریخ درج خبر : 1391/10/07
کد خبر : ۸۴۷۸
+ تغییر اندازه نوشته -

پژوهش باید وارد عرصه‌های دولتی شود

اگر بپذیریم نخبگان، بهترین‌های کشور هستند باید سعی کنیم از بهترین ها بیشترین استفاده ها را ببریم. نخبگان این توان را دارند که با استفاده از دانش ومهارت خود، در روزهای سرنوشت ساز کشتی جامعه را در دنیای متلاطم امروز به سر منزل مقصود برسانند و جامعه را در مسیر خودکفایی و استقلال به جوشش و حرکت درآورند که لازمه ان استفاده از آنها در مسئولیت های اجرایی وکمک ومشاوره خواستن در امورات مختلف از آنهاست  این در حالیست که معمولااکثر سازمان ها وادارات در کشور واستان ما از این فرصت استثنایی به درستی استفاده نمی کنند و با عملکرد نامناسب باعث به هدر رفتن فرصت ها و مانع از شکوفایی می شوند. یکی از موضوعات بسیار حیاتی که شاه کلید تولید علم ، تفکر ، فرضیات ونظریات جدید می باشد تحقیق وپژوهش است که باتوجه به اینکه هفته اخر اذر ماه بعنوان هفته پژوهش نامگذاری شده با دکتر قائمی یکی از نخبگان جوان استانمان در این باره گفتگو کرده ایم که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

س – ابتدا خودتان را برای خوانندگان ما معرفی کنید واز موفقیت های تحصیلی تان بگوئید؟

اینجانب باقر قائمی متولد 1358 در روستای توت نده هستم کارشناسی خود را از دانشگاه اصفهان اخذ کردم دوره کارشناسی ارشد ودکترای  خود را در رشته علوم سیاسی در دانشگاه تهران گذراندم  و موفق شدم رتبه اول آزمون دکترای تخصصی دانشگاه تهران  را کسب کنم.

س – جناب آقای دکتر اهمیت وجایگاه پژوهش و تحقیق در توسعه وپیشرفت جوامع چیست؟ 

همان طوری که شما میدانید قرن 21قرن جوامع دانش محور است و یک جامعه در صورتی می تواند خود را دردنیا مطرح کند که بتواند یک استراتژی مدون و درست را با بسیج همه امکانات و ظرفیت ها و با اتکا به تحقیق و کارهای تحقیقاتی و پژوهشی فراهم کند . در این جوامع و این عصر نوآوری عامل اصلی رشد برتر ملت هاست . که نوآوری یعنی حرکت به بیکران ها یعنی حرکت مداوم و پیوسته در بهبود کالا و خدمات، که موتور محرکه این حرکت پژوهش است. به عبارت دیگر راز ماندگاری سرافرازی یک ملت در عصر دانش در گرو پژوهش است چرا که در این عصر، دانش به منزله منبع نوآوری سیاست گزاری جامعه نقش محوری پیدا می کند . شکی نیست که در دنیای امروز فقط جوامعی قادرند از تمدن، رشد، توسعه وبرتری قابل تامل برخوردار شوند که به ارزش واهمیت پژوهش وتحقیق به خوبی پی ببرند و رویکرد جدی، دائمی و پیگیرانه به این مهم داشته باشند.

 س- پژوهش در پیشرفت تمدن غرب چه نقشی  داشته است؟

دقیقا غربی ها از زمانی پیشرفت کردند که توانمندی اهمیت و نقش تحقیق پژوهشی را فهمیدند و به این منظور اقدامات عملی را انجام دادند مخصوصا پژوهش را وارد عرصه دولت و اقدامات دولتی کردند در خصوص اهمیت ضرورت  پژوهش در کشورهای توسعه یافته مثلا آمریکا شما نگاه کنید به کنگره آمریکا در این کشور کتابخانه کنگره به عنوان بزرگترین کتابخانه جهان بازری تحقیقاتی کنگره ایالات متحده می باشد یعنی این نهاد طوری توانسته نقش خودش را به درستی ایفا کند که در علوم کتابداری رده بندی کنگره از اهمیت بسزایی برخوردار است علت آن این است که آنها میدانند که پژوهش را برای چه میخواهند و لازمه آن چیست . یعنی فهمیدند که ابزار اصلی پژوهش و فعالیت های عملی، کتابخانه و منابع غنی ان میباشد به همین علت است که کتابخانه کنگره بزرگترین کتابخانه و در علوم کتابداری صاحب نظر و صاحب سبک می باشد . حتی در پارادایم سیاست گذاری عمومی گفته شده که یکی از مهمترین مشکلاتی که سیاست های عمومی با آن مواجه هستند عامل اصلی ناکامی های سیاستمدارن در تحقق برنامه شان می باشد ناشی از فقدان و یا ضعف مبانی تئوریک و علمی و اقدامات دولتی می باشد این موضوع باعث شده که در کشورهای توسعه یافته برای مقابله با این چالشها چنین نهادهایی که هدف آنها انجام تحقیق و پژوهش به منظور فراهم آوردن پایه های علمی برای اقدامات دولتی است در نظر گرفته شود.

س – هرتحقیق وپژوهشی اگر برای نیات خیر و در جهت آبادانی باشد ستودنی است اما انواع پژوهش ها کدامند و در حال حاضر چه نوع پژوهش هایی ضروری تر است ومی تواند به پیشرفت ما کمک بیشتری می کند؟

پژوهش یک روند هوشمندانه سامانمند برای درک، فهم، باز گویی بازنگری و یافت پدیده ها ، رویداد ها و رفتارها است اول قبل از هر چیز برای سیستم اداری و تصمیم گیران سیاسی ما باید بتوانیم بین انواع پژوهش تفاوت قائل باشیم که ما باید بین پژوهش هایی بنیادی، پژوهش های سیاستی وپژوهش های کاربردی تفاوت قائل شویم. پژوهش های بنیادی پژوهش هایی هستند که هدف آنها شناخت پدیده هاست و در فرایند انباشتی تولید علوم و دانش نقش دارند وبه کار میروند ولی پژوهش های لازم برای سازمان ها باید با هدف بکار گیری این دانش در حل مسائل اجتماعی باشد باید مد نظر داشته باشیم که آن پژوهش هایی که مورد نیاز جهت کسب توانایی در اداره علمی جامعه می باشند باید از نوع پژوهش های سیاستی و پژوهش های کاربردی باشند این پژوهش ها دارای جنبه علمی و مستقیما متوجه حل مشکلات جامعه و بشریت می باشند که البته متکی بر پژوهش های بنیادی می باشند.

س – آقای دکتر وضعیت تحقیق پژوهش را در کشور واستان چگونه می بینید؟

متاسفانه در کشور ما بخصوص در این استان ارزش و اهمیت واقعی پژوهش ناشناخته مانده است مخصوصا در استان ما محدود پژوهشهایی صورت گرفته آن ملاک و معیاری لازم را ندارد مهمتر از همه، نظارت درستی بر این پژوهش ها وجود ندارد به همین علت این پژوهش ها تا کنون نتوانسته آن طوری که باید و شاید مفید باشد خدمتتان عرض کردم که پژوهش های لازم برای این عرصه باید از نوع سیاست پژوهشی و پژوهش کاربردی باشد . اگر از نوع سیاست پژوهشی باشند با هدف توصیه های علمی ، توصیه های معطوف به عمل به سیاست گذاران برای حل مشکلات و مسائل اجتماعی باشند یعنی راه کارهای سیاستی انجام پذیری را به مدیران و تصمیم گیران معرفی نماید.

س – آقای دکتر شما در صبحت هایتان به کرات از واژه تحقیق سیاستی استفاده کردید این تحقیق سیاستی چیه وبه دنبال چیست؟

 در تحقیق سیاستی ما به دنبال این هستیم  که راهکارهای سیاستی برای تصمیم گیری را بیابیم یعنی به دنبال این هستیم که چه تصمیمی اتخاذ کنیم به عبارت دیگر در سازمانهای ما باید دریک مرحله باید به دنبال تحقیق سیاستی باشیم که هدف آن کار آمدی است یعنی کارهای درست انجام دادن. در این نوع تحقیق ما به دنبال این هستیم که تصمیمات و راهکار های سیاسی درست را انتخاب کنیم . اما در تحقیق کاربردی ما به دنبال کارایی هستیم یعنی کارها را درست انجام دادن. در تحقیق کاربردی برای سازمانها ما باید تصمیم سیاستی کارامدی را که نتیجه تحقیق سیاستی می باشد و اتخاذ شده به دنبال موثر ترین راهها برای اجرای آن باشیم یعنی در تحقیق سیاستی به دنبال این سیستم که تصمیم سیاستی چه باید باشد و در تحقیق کاربردی به دنبال چگونگی اجرای آن هستیم

س – به نظر شما مهمترین موانع ومشکلاتی که امروز درکشور واستان ما بر سر راه پژوهش وتحقیق وجود دارند چیست؟

1-ضعف دانش سیاستی نیروی انسانی: برای سیاست گزاری و برنامه ریزی داشتن دانش سیاسی اولین و اساسی ترین شرط لازم می باشد ازآنجایی که ما در این بخش نیز مشکل داریم سازمانهای ما دچار نوعی روزمرگی شده اند که پژوهش برای این چنین سازمانهای مفهوم ندارد

2- مشکلات فرهنگی : متاسفانه در کشور ما مسئله پژوهش نهادینه نشده و یک نگاه سطحی به امر پژوهش دارند که شاید بتوان گفت علت آن در عدم شناخت ما و مدیران از نحوه به کار بستن نتایج پژوهش در برنامه ریزیها و تصمیم گیریها می باشد

3- ضعف مدیران : یکی دیگر از مشکلات سر راه پژوهش سازمان های ما عدم اعتقاد مدیران به پژوهش می باشد چون این ها بیشتر مدیران سیاسی می باشند به علت ضعف دانش خود بر این عقیده می باشند که پژوهش فقط بدرد دانشگاهها و آن عرصه ها می خورد به همین علت هزینه اندکی که به امر خطیر پژوهش نیز تخصیص داده میشود عملا در این حوزه هزینه نمی شود .

4- در خصوص خود انسان ها : شما به سند توسعه استان نگاه کنید این سند بیشتر کپی برداری از آیین نامه ها، بخش نامه ما و اسناد بالا دستی خود میباشند که نوع کلی گویی است یعنی بیشتر به بیان کلیات اهداف دارند شما و آرزوهای ما پرداخته که علت آن این است که مبتنی بر تحقیقات سیاستی و تحقیقات کاربردی نمی باشند . در صورتی که اگر مبتنی بر پژوهش می بود باید اهداف و برنامه های آن واضع ، روشن، ساده و مهمتر از همه انجام پذیرباشد یعنی در چنین اسنادی باید به طور واضح وروشن به سیاستهای رویه ای نیز اشاره شود یعنی رویه وشکل انجام آن برنامه نیز بطور مشخص بیان شود

 و سخن پایانی

ضمن تشکر از شما وآرزوی موفقیت برای همه خوانندگان بعنوان حسن ختام بحث باید بگویم در صورتی ما می توانیم مشکلات ومسایل خود را حل کنیم که بتوانیم با کمک تحقیقات بنیادی قانون مندیهای حاکم بر طبیعت وپدیده ها را کشف کنیم وبا بهره گیری از اسلوب تحقیق سیاستی وکاربردی آنها را در حل مشکلات عینی اجتماع بکار گیریم واین امر ممکن نخواهد بود مگر اینکه نگاه منطقی موضوع پژوهش داشته باشیم.

گفتگو- سید ابراهیم موسوی اصل

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد