تاریخ درج خبر : 1392/06/25
کد خبر : ۸۴۸۷۲
+ تغییر اندازه نوشته -

چالش‌ بر سرانتخاب استاندارجدید کهگیلویه وبویراحمد/ بومی یا غیربومی، مسئله این نیست

سایت استان: چالش بر سر انتخاب گزینه نهایی استانداری کهگیلویه و بویراحمد ادامه دارد و این استان محروم اکنون در پیچ و خم انتخاب استاندار مانده‌است تا هر روز فرصت دیگری برای توسعه را از دست دهد.

قصه تعیین استاندار دولت تدبیر و امید در کهگیلویه و بویراحمد از فردای روز انتخابات کلید خورد و از آن روز تاکنون گمانه‌زنی‌های رسانه‌ها و سیاسیون برای تعیین 18مین استاندار این استان توسعه نیافته آغاز شد.

150

در طی این مدت نام‌های زیادی بر سر زبان‌ها افتاد و محو شد تا در نهایت نمایندگان استان نام موسی خادمی را به‌عنوان گزینه نهایی مورد توافق وزارت کشور و مجمع نمایندگان اعلام کنند. معاون اسبق استانداریهای کهگیلویه وبویراحمد و بوشهر که اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور تهران است.

حجت‌الاسلام علی محمد بزرگواری نماینده اصولگرای کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده اولین کسی بود که پس از نشست با وزیر کشور خبر از انتخاب گزینه‌ای بومی برای استانداری کهگیلویه بویراحمد داد.

پس از او، غلامرضا تاجگردون نماینده اصلاح‌طلب گچساران و باشت در مجلس هم به تشریح جزئیات نشست با وزیر کشور پرداخت و گفت: در این نشست هفت نفر از نیروهای متعهد، انقلابی و معتقد به نظام و ولی فقیه و البته بومی کهگیلویه و بویراحمد از سوی مجمع نمایندگان به وزیر کشور برای مسئولیت استانداری استان پیشنهاد شد.

غلام محمد زارعی نماینده اصولگرای بویراحمد و دنا هم در تشریح آن نشست گفته بود: وزارت کشور از ما درخواست کرد تا میان گزینه‌ها، فردی که در استانداری‌ها سابقه داشته معرفی شود و به طور مشترک موسی خادمی را مطرح کردیم و در نهایت کارگروه وزارت کشور با توجه به سوابق آقای خادمی به ما اعلام کرد که ایشان باید اولویت اول باشند.

اما این انتخاب، سیاسیون اصلاح طلب و شورای سیاست‌گذاری ستاد دکتر روحانی را خوش نیامد و آنها علم مخالفت را بلند کردند و به وزارت کشور رفتند تا به شیوه این انتخاب اعتراض کنند.

پس از این بود که جنگ بین مخالفین و موافقین گزینه نهایی استانداری آغاز شد و موافقین خادمی، مخالفین را به افراط گرایی، منفعت طلبی و بومی ستیزی متهم کردند.

نمایندگان استان نیز پیوسته بر دفاع از انتخاب خود تاکید کرده و آن را بهترین گزینه برای استانداری استان دانستند و گاهی مخالفان را نیز آماج حملات خود قرار دادند.

اما مخالفین تحت عنوان اعضای شورای سیاستگذاری ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در استان نیز در بیانیه‌ای به این اتهام‌ها پاسخ دادند و به تشریح وقایع شکل گرفته بر سر انتخاب استاندار پرداختند.

آنچه از متن این بیانیه استنباط می‌شد این بود که نمایندگان استان بدون مشورت با گروه‌های اصلاح‌طلب و شورای سیاست گذاری ستاد روحانی و بدون در نظر گرفتن خروجی نشستهای کمیته استانی تعیین استاندار، اقدام به معرفی گزینه خود کرده بودند.

در این بیانیه آمده است: “تا یک روز پس از ملاقات نمایندگان محترم با وزیر محترم کشور، اطلاعی از طرح نام آقای “خادمی” نداشتیم و پس از انتشار نام ایشان تاکنون هیچ گونه مخالفتی از سوی ما نسبت به وی صورت نگرفته است و موضع ما در برخورد با این قضیه، موضع اثباتی برای گزینه های مورد توافق بوده است….افراد مورد مشورت ما نیروهای بومی و خروجی تصمیمات برای پیشنهاد فردی که باید مسئولیت استانداری استان را به عهده گیرد نیز نیروهای بومی بوده‌اند…”

به رغم اختلاف‌نظر در استان پیرامون کاندیدای نهایی استانداری کهگیلویه و بویراحمد، در حالی که خبرها حاکی از معرفی موسی خادمی به هیئت دولت بود و حتی قائم مقام وزارت کشور بدون اعلام اسامی استانها، خبر از معرفی چهار استاندار به جلسه هیئت دولت داده بود که گمان می شد نام استاندار کهگیلویه وبویراحمد در این بین باشد، اما در نشست شب گذشته هیئت دولت همچون نشست قبلی، هیچ گزینه ای معرفی نشد تا جدال بین مخالفان و موافقان برای چند روز دیگر ادامه یابد.

با این حال نماینده بویراحمد و دنا در مجلس در گفتگو با خبرنگار مهر مخالفین گزینه نهایی استانداری کهگیلویه وبویراحمد را به خویشتنداری و صبر دعوت کرده و گفته است: دوستانی که برای آینده ای این استان احساس مسئولیت می کنند باید خویشتنداری کنند و همدلی را بر هرچیز دیگر ارجح بدانند.

غلام محمد زارعی افزود: طبیعی است که وقتی فردی برای استانداری انتخاب می شود، کسی یا کسانی در این انتخاب نظرشان تامین نشود اما مجمع نمایندگان در این انتخاب معدل استان را در نظر گرفته است.

نماینده شهرستان‌های کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در مجلس هم برای تلطیف فضای موجود در استان پیرامون انتخاب استاندار گفته است: استاندار جدید استان، استاندار همه مردم است همانطور که من نماینده همه مردم هستم و روحانی هم رئیس جمهور همه ملت است.

حجت الاسلام بزرگواری اظهار داشت: ما نمایندگان با حرکتمان در تعیین استاندار راهکارها را در رسیدن به وحدت نشان دادیم و این حرکت ما در تعیین استاندار جدید بهترین راهکار برای وحدت است.

وی اضافه کرد: وقتی مجمع نمایندگان استان می آیند و چندین گزینه را مطرح می‌کنند و سپس با توافق وزارت کشور روی یک گزینه به توافق می‌رسند، این خود نشان دهنده وحدت بین آنهاست.

اما صرف نظر از این که در این قصه پرغصه حق با کیست باید گفت که اصلی‌ترین قربانی اختلافات بین نخبگان استان، به طور قطع آینده استان خواهد بود.

به نظر می رسد شکاف بین نخبگان نتیجه‌ای جز شکاف اجتماعی ندارد و در این بین بازهم فرصتی دیگر برای توسعه کهگیلویه وبویراحمد و زدودن غبار محرومیت از چهره زیبای آن از دست می‌رود.

استانی که طی 34 سال گذشته 17 استاندار را تجربه کرده اما به رغم ثروت فراوان طبیعی آن همچون نفت، گاز، آب، جنگل و… هنوز از محرومیت تبدار است و هیچ نسخه ای شفایش نمی دهد.

با این حال به نظر می‌رسد با وجود اختلافات بین نخبگان استان، اگر گزینه نمایندگان استاندار شود و یا گزینه برخی سیاسیون اصلاح طلب، هیچکدام در این بستر پراختلاف موفق نخواهند بود.

به طور قطع استانداری می‌تواند کشتی به گل نشسته توسعه استان را در شرایط کنونی و این دریای پرتلاطم سکانداری کند که مورد اجماع همه نیروها، نمایندگان، نخبگان و دلسوزان استان و معتقد به شعارهای دولت تدبیر و امید باشد و در غیر این صورت به سرنوشت اولین استاندار بومی استان در دولت نهم گرفتار خواهد شد.

به نظر می رسد برای رسیدن به این اجماع باید هرچه زودتر نشستی بین مخالفین و موافقین شامل همه گروههای سیاسی، نخبگان و نمایندگان استان شکل گیرد تا شکاف کنونی پر گردد و در فضایی دوستانه و بدون تعصبهای قومی، سیاسی و جناحی، برای آینده استان بهترین تصمیم گرفته شود.

بی شک آیت الله سید شرف‌الدین ملک حسینی نماینده ولی فقیه و نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری می تواند همچون همیشه محوری برای این اجماع و رفع اختلافات باشد.

منبع:مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سید گفت:

  جناب آقای نود درصدی اولا این آمار را از کجا آورده اید شاید از لابلای چماق های اصولگرایان نمیدانم .شاید هم دریک روستای خاصی نطرسنجی را انجام داده باشید

 • محمد گفت:

  استانداری که توسط نماینده اصولگرای تندرو معین بشه تکلیفش معلومه انوقت استاندار اعتدالی یا اصلاح طلب نیست استاندار جبه پایداریه

 • ایرانی گفت:

  تو را به خدا حزب و باند را ول کنید دنبال شایسته سالاری باشید. استاندار جدید با هر گرایشی ناگزیر به تامین خواسته نمایندگان استان و بزرگان خواهد بود پس دنبال کسی باشید که کاربلد و دلسوز باشد تازه اگر وابستگی حزبی نداشته باشد از نقاط قوت خواهد بود . کارکرد استانداران قبلی را بررسی کنید وابسته به هر حزبی که بودند در حل مشکلات و رفع محرومیت چه کارهایی کردند و چرا نتوانتستند و یا چه میزان موفق بودند مردم مهمند

 • از استان گفت:

  موضوع را تشدید ننماییم 90 در صد اصلاح طلبان و مردم از طبقات مختلف خواهان خادمی هستند

پربازديد