تاریخ درج خبر : 1391/10/10
کد خبر : ۸۵۱۵
+ تغییر اندازه نوشته -

کارخانه‌های شن و ماسه بزرگ‌ترین خطر زیست محیطی برای شهر یاسوج

سایت استان: مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان این‌که کارخانه‌های شن و ماسه چیزی از اکونوریسم رود بشار بر جای نگذاشتند آن‌ها را بزرگترین تهدید کننده زیست محیطی برای شهر یاسوج عنوان کرد.

عطا پورشیرزاد اظهار کرد: نزدیک به سه دهه پیش وقتی به کنار رودخانه بشار، تنها رودخانه‌ای که با آب صاف و زلالش از دل شهر یاسوج مرکز استان سرسبز کهگیلویه و بویراحمد می‌رفتیم و چشم‌انداز زیبای این رودخانه را نه با چشم سر که با چشم دل و جان حس می‌کردیم، شاهد تراکم و انبوهی از انواع گونه‌های گیاهی بودیم.

وی گفت: این رودخانه فضای کم نظیری را به ساکنان، اطرافیان و اکناف هدیه و این زیستگاه مهم که یکی از مواهب الهی بوده هدیه داده و مأمن و پناهگاه بسیاری از گونه‌های جانوری اعم از پستانداران، پرندگان، خزندگان، دوزیستان و ماهی‌ها بوده است.

این مسئول افزود: در هر صورت شاهد اکوسیستمی پایدار، قوی و مستحکم در این محیط آبی بودیم، در آن زمان به دلیل تجمیع جمعیت گونه‌های جانوری در این زیستگاه، ورود به آن به دلیل خطرات احتمالی ناشی از حمله جانوران مقیم زیستگاه به راحتی امکان‌پذیر نبود و اگر فرد یا افرادی دل و جرأت حضور در بخشی از آن اکوسیستم را پیدا می‌کردند، ضروری بود حتی اگر برای مدت کوتاهی قصد حضور در آن را داشته باشند به حداقل امکانات حفاظتی چون اسلحه و چوبدستی مجهز باشند.

پورشیرزاد افزود: جمعیت قابل توجه پرندگان، حضور بی‌نظیر خزندگانی چون مارها بر تنه و ساقه‌های ستبر و خشک شده درختان کهنسال برای حمام آفتاب گرفتن، لانه و آشیانه انواع پرندگان، وجود انواع گونه‌های ماهیان کوچک و بزرگ جثه نظر هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کرد.

مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: اما و هزاران اما، نخستین ضربات سخت و سهمگین بر این پیکر سرسبز که خانه امن بسیاری از موجودات زبان بسته بود با ساخت و استقرار کارخانجات شن و ماسه وارد شد و به مرور زمان دیگر شما حتی شاهد کوچکترین اثری از حیات و جنب و جوش در نقطه کوچکی از این زیست بوم حیاتی نبودید.

این مسئول گفت: چرا باید با وجود این همه لطف و بخشش خداوند منان، زمینه نابودی این نعمات را فراهم و حق و حقوق نسل حال و آینده را ضایع کنیم، برداشت‌های بی‌رویه مصالح توسط خودروهای سنگین و ماشین‌آلات راهسازی و دستگاه‌ها و ادوات فنی سنگ‌شکن‌های حاشیه رودخانه بشار چهره‌ای زشت و تصاویر تلخی را در این اکوسیستم آبی به جا گذاشته است.

پورشیرزاد با طرح این سؤال که چه باید کرد، افزود: آیا غیر از این است که ضرورت دارد آستین همت در این برهه از زمان بالا زنند و جوابی دلسوزانه و از سوی ترحم به فریاد و آه و ناله این رودخانه که سال‌ها صدای آن در گوش زمان و فضا و همه مسئولین پیچیده و دل هر عام و خاص دوستدار محیط زیست را ریش ریش کرده، داد.

مدیرکل محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: یقینا چنان‌چه چاره اندیشی نشود در کوتاهترین زمان ممکن ریزگردهای ناشی از کانون‌های خارج از کشور از یک طرف و از سوی دیگر کانون‌های تولید و انتشار آن‌ها در استان‌های همجوار و بخش وسیعی از این ریزگردها توسط کارخانجاتی که در بیخ گوش مرکز پایتخت طبیعت ایران زمین قرار دارند، آلودگی این شهر را دو چندان می‌کند.

وی افزود: آن‌گاه دیگر هیچ درمانی جواب نخواهد داد و باید همچون مردم کلان شهرهای آلوده به این معضل نفس‌گیر در خم و پیچ این آلودگی به گذران عمر همراه با رنج و مرارت ادامه دهیم و با ادامه این روند بهره‌برداری و برداشت بی‌رویه مخلوط رود‌خانه‌ای و آلایندگی فعالیت‌های شبانه‌روزی این واحدهای تولیدی شاهد خواهیم بود و دیری نخواهد پایید که معضلات کنونی که کلان شهرهای کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کنند در آینده دامنگیر شهروندان ما خواهد شد.

منبع:فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • پرواز گفت:

    این موضوع سالهاست که مطرح می شود اما هیچ وقت عملی نمی شود. ما در سخن گفتن بسیار چیره دست و متبحر هستیم ولی بمحض اینکه وارد صحنه عملیات می شویم هزار عذر و بهانه داریم برای شانه خالی کردن و بعد هم دوره ی مدیرتمان به سر می رسد و فرد دیگری می آید و باز روز از نو روزی از نو .
    صحبت از اکوتوریسم و اکوسیستم دردی دوا نمی کند همه مردم حتی عوام هم متوجه اند که طبیعت در حال نابودی است این که دیگر صغری کبری لازم ندارد.شما مدیران بعنوان متولیان امور مسئولیت دارید از منافع جمعی مردم بالاخص از محیط زیست حفاظت کنید. رعد و برق بدون باران کسل کننده است . شما معطل چه هستید چرا فقط حرف می زنید رودخانه بدون بستر سیلاب است .هر چه در مسیر دارد با خود به قعر دریا می برد.این که دیگه گفتن ندارد

پربازديد