تاریخ درج خبر : 1391/10/13
کد خبر : ۸۵۵۳
+ تغییر اندازه نوشته -

ثبت دو رشته‌ صنایع دستی استان در فهرست آثار ملی کشور

سایت استان: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد از ثبت رشته‌های رنگرزی و جاجیم‌بافی در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

حمیدرضا واعظی‌زاده افزود: دست ‌بافته‌هاى عشایر کهگیلویه و بویراحمد از جمله قالى، گبه، گلیم، گچمه، جاجیم و خورجین از مهم‌ترین صنایع دست بافت جامعه هدف بوده که استفاده از رنگ‌هاى طبیعى و شاد و همچنین نقش‌هایی از طبیعت، زیبایی آن‌ها را بیشتر جلوه می‌دهد.

وی اظهار کرد: احیای رشته‌های صنایع دستی منسوخ شده یا در حال منسوخ در اولویت کاری این مرکز هنری است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: صنایع دستی هر منطقه بر اساس اقلیم جغرافیایی و جاذبه‌های مکانی آن شکل گرفته که می‌توان با برنامه‌ریزی درست، این هنرها را زنده و پویا نگه داشت و نوعی اشتغالزایی مضاعف در این خصوص اعمال کرد.

واعظی زاده ابراز کرد: برنامه این مرکز در حفظ و احیای رشته‌های صنایع دستی در حال منسوخ اجرا و اقدامات لازم نیز اعمال می‌شود.

وی عنوان کرد: با توجه به حساسیت امر، رشته رنگرزی سنتی و جاجیم‌بافی به عنوان دو اثر ناملموس در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد به تعداد هنرمندان و رشته‌های صنایع دستی اشاره و اضافه کرد :بیش از 30 هزار هنرمند و صنعتگر در 34 رشته صنایع‌دستی در کهگیلویه و بویراحمد فعالیت‌های مختلف هنری خود را ارائه می‌دهند.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد