تاریخ درج خبر : 1391/10/13
کد خبر : ۸۵۷۲
+ تغییر اندازه نوشته -

پرونده‌های تخریب منابع ملی کشور را به جد پیگیری می‌کنیم

سایت استان: رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه هر متر تخریب جنگل و مرتع در اجرای طرح‌های عمرانی باید تا چند برابر جبران شود، گفت: پرونده‌های تخریب منابع ملی کشور را بدون ملاحظه‌کاری به جد پیگیری می‌کنیم.

علیرضا اورنگی  اظهار داشت: مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز مهم‌ترین برنامه کلان در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور است که نگاهی جدید به هماهنگی بین دستگاهی، افزایش مشارکت مردم و استفاده درست از منابع دارد.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و معاون وزیر جهاد کشاورزی با اعلام بهبود مشارکت مردم در حفاظت از عرصه‌های جنگلی و مرتعی کشور افزود: منابع طبیعی را بدون حضور و مشارکت مردم نمی‌توان حفظ کرد.

وی روش‌های رایج در ایران را الگویی برای کشورهای آسیایی و جامعه سازمان ملل در مشارکت‌های مردمی دانست و گفت: در حال تلاش برای خارج شدن این روش‌ها از حالت الگویی و ترویج آنها به همه عرصه‌های منابع طبیعی و مرتعی هستیم.

اورنگی در پاسخ به این سؤال که میان توسعه و احداث کارخانه و راه با حفظ جنگل و منابع ملی چه ‌ارتباطی‌ را متصور هستید، گفت: همه باید این را بدانند که بستر توسعه در هر بعدی، منابع طبیعی است و این اهمیت را درک کنند که کمترین ضربه به این خیمه و ستون وارد شود.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و معاون وزیر جهاد کشاورزی توضیح داد: برای کارهای عمرانی و ایجاد اشتغال گاهی مجبور به تخریب بخشی از منابع طبیعی هستیم ولی نباید کارهای غیرکارشناسانه در این حوزه باب شود بلکه همواره باید یک بالانس میان توسعه عمرانی و حفظ منابع ملی برقرار باشد.

*ارزیابی زیست‌محیطی و برآورد خسارت به منابع ملی در پروژه‌های عمرانی به قانون تبدیل شده است

این مسئول حوزه جنگل‌های کشور با پذیرش برخی آسیب‌های ناشی از کارهای عمرانی ادامه داد: در حوزه زاگرس طرح‌های عمرانی، شبکه‌های ارتباطی و گازرسانی‌ها ضربات جدی را به پیکره جنگل و مرتع وارد کرده که لازم است نگاه کارشناسی در مواردی که ناچار به توسعه کارهای عمرانی هستیم، حاکم باشد.

اورنگی از تصویب یک قانون در این زمینه خبر داد و ابراز داشت: در پی افزایش تخریب جنگل و منابع طبیعی قانونی را از مجلس گرفتیم که ارزیابی زیست محیطی و جبران خسارت‌های وارده به منابع ملی با روش‌های جایگزینی در طرح‌های عمرانی اجباری شده است.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: دستگاه‌های اجرایی بر اساس قانون موظف شدند وقتی طرحی را می‌خواهند طراحی، تصویب و اجرا کنند باید خسارت به عرصه‌های منابع طبیعی را در محاسبات خود لحاظ کنند.

این مسئول کشوری تأکید کرد: اگر یک متر یا یک پایه از عرصه‌های جنگلی و مرتعی کشور توسط هر دستگاهی تخریب شود بر اساس قانون می‌بایست 2 تا چندین برابر آن جبران شود.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و معاون وزیر جهاد کشاورزی از وجود چندین پرونده تخریب منابع ملی در استان‌ها کشور از جمله سد سازی، بزرگراه‌ها، شبکه‌های اتیلین و موارد دیگر خبر داد و خاطرنشان کرد: همه این تخلفات دستگاه‌ها و نهادها در تخریب منابع ملی مورد پیگرد قرار می‌گیرد و در برخی از این پرونده‌ها به ناچار اعمال قانون می‌کنیم.

منبع:فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد