تاریخ درج خبر : 1391/10/13
کد خبر : ۸۶۰۰
+ تغییر اندازه نوشته -

عذرخواهی تقوی بهبهانی از مردم بویراحمد

سایت استان: نویسنده مقالات تاریخ نگاری در بویراحمد طی یادداشتی کوتاه از کسانی که به نحوی اسمی از آنها برده و یا این مطالب دلخوری و نگرانی آنها را موجب شد، دلجویی کرد.

متن کامل این یادداشت بدین شرح است:

اخیرا سلسه مقالاتی ناتمام با عنوان تاریخ نگاری دربویراحمد، درنقد تاریخ نویسی محلی و بومی از اینجانب دریکی از سایت‌های محلی استان منتشرگردید. مخاطب من تاریخ نویسان محلی بودند. لذا به دبیرسایت توصیه اکید کردم که همه اشخاصی را که ازآنها نام برده شده ، نامشان را حذف کند ، تا خدای ناکرده شخصیت کسانی که سالهاست به رحمت ایزدی پیوسته اند، مخدوش نشود.
این نقد جنبه شخصی نداشت، نقد عملکردها بود نه اشخاص. ولی متاسفانه دبیر این سایت با غفلت و بی توجهی نسبت به این موضوع وعلیرغم توصیه اینجانب، با آوردن اسامی خاص موجبات ناراحتی و تحریک احساسات بازماندگان را فراهم آورد.
برای من روابط و عواطف انسانی، مقدم برهر عقیده وآیینی است، که: دنیا نیرزد آنکه پریشان شود دلی . لذا از همه بازماندگان ووابستگان کسانی که درآن مقطع تاریخی ، کلانتران منطقه و فرماندهان نظامی آنها بوده اند وبه علت غفلت دبیرسایت نامشان درمقاله آمده ،‌ بخاطر جریحه دارشدن احساسات آنها ، قلبا عذرخواهی کرده و پوزش میطلبم .
همانطورکه درمقدمه مقاله گفته ام، رنجیدن انسان دراین گونه موارد امری طبیعی و حق انسانی اوست .اما بازماندگان محترم این واقعیت مسلم را هم باید بپذیرند که نیاکان آنها چون واردتاریخ شده اند، ازحوزه خانوادگی و حتی ایلی فراتر رفته ودیگر تنها متعلق به بازماندگانشان نیستند، اینان زمانی صاحب اختیار و پدر سیاسی ایل بوده اند ، لذا دفاع خانوادگی و احساسی کردن از آنها درواقع پایین تر آوردن جایگاه سیاسی و تاریخی آنهاست .
بویراحمد سرزمینی مشاع ومتعلق به همه کسانی است که درآن زندگی می کنند. همگی این کهن بوم وبر را دوست داریم وتا آنجا که میتوانیم باید از فرهنگش غبارزدایی کنیم .

عبدالحمید تقوی بهبهانی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • س - انصاری گفت:

  این بیانیه با عنوان دلجویی متقابل حمید طاهری بویراحمدی و عبدالحمید تقوی بهبهانی صادر شدو در سایت بویرنیوز و سایت کبنا نیوز هم موجودا ست .
  متاسفانه سایت استان تیتر آن را تغییر داده و حتی نصف بیانیه را هم حذف کرده است . کار فرهنگی با این روشها میسر نمیشود .

 • حسنی گفت:

  افرین به حمیدرضا بهمنی که یادی از دلاور مردان خندق کرده است

 • حمیدرضا بهمنی گفت:

  امیدوارم امثال شماها دگر بار به خودتان اجازه توهین به شرافت و غیرت و تعصب و مردانگی شیر دلان این استان رو به خودتون ندید… ….. اینجا دیار آریوبرزن و سرداران پد خندق است…
  نه تنها تکرار نشه بلکه مث یه نویسنده …… بصورت رسمی از مردم استان عذر خاهی کن. هیچ ربطی به قوم و خویش نداره… شما به غیرت و شرافت دلاورمردیهای بویراحمد تازیدی… یک جمله بگو بدون شک مردم استان و بویراحمد با شرافت رخشنده است…

 • ناشناس گفت:

  حواسته باشه اشتباه نکنی

 • مجتبی گفت:

  برو بابا با این عذر خواهی در پیتت.واقعا بعضی وقت ها برخورد فیزیکی جواب میده

 • چشمه بلقیس گفت:

  من اهل چرامم.همه ما وابسته به آب و خاک این استانیم و باید در رفع محرومیت استان تلاش کنیم.امیدوارم در اینده مردمی داشته باشیم اگاه و منطقی و منصف و دارای سعه صدر و بدور از خشونت.

 • بهنام گفت:

  دبیر سایت مساله به این مهمی رو یادش رفته

  پس یا دروغ میگی یا با خودت همدی بوده.

 • لر کبیر گفت:

  ما لرها اگه بخشنده نباشیم که بهمون نمیگن لر.ایبخشیمت اما بار اخرت بو هااااااااا

 • رضا گفت:

  کجا از مردم بویر احمد عذرخواهی کرده؟ چرا تیترهایتان ربطی به متن ندارد؟

  • رضا گفت:

   سلام به همه انسانهای منصف ومنطقی
   نامه آقای تقوی را خواندم تاکیدی دوباره بر اراجیف قبلیشان بوده و نکوهشی مجدد بزعم خویش بر نوادگان کلانتران ایل
   آقای تقوی معترضین نامه شما بستگان کلانتران نبودن مگر کی لهراس آن مرد که مردانه در مقابل ظلم ایستادگی کردمتعلق به فرد یا قبیله خاصی است بقول خودتان متعلق به همه مردم است و همه مردم معترض بودن ضمن احترام به همه قومیتها شمائی که بجای پسوند چرامی پسوند بهبهانی(من بشخصه برا بهبهانیا احترام خاصی قائلم) با این عذرخواهی به همه توهین کردی ادب حکم میکرد که برا افکار عمومی جریحه دارشده توسط شما عذرخاهی در شان عظمت بویراحمدی میداشتی اف برا شما قلم بدستانی که …………….. فرهنگ این قوم اصیل را بسخره گرفتی
   بویراحمدی بویراحمدی بوده وخواهدماند وبه بویراحمدی بودنش افتخار میکندتاریخ خود گواه این واقعیت است

 • معصومه گفت:

  در متن سخن ایشان هیچ گونه عذرخواهی دیده نمی شود او باید برای این بی احترامیش تنبیه و در محضر عموم مردم و رسانه ها عذرخواهی رسمی می کرد که باز هم نمی توانست از بی ادبی او نسبت به ایل بزرگ بویراحمد بکاهد . چنین رفتاری فقط از افراد افراطی بی منطق دیده می شود

 • بویر گفت:

  آقای تقوی دگه قول دادی ….. بشی آفرین بچه خوب

 • کا بی طرف برومند گفت:

  به حمید خان طاهری و خواهرزاده و برادرزاده های ایشان دست مریزاد میگوئیم که توانستند با اقتدار تمام این هتاک به ایل و سران بویراحمد را به عذرخواهی وادار نموده و اعلام ندامتش را به طور صریح بر روی رسانه هاس محلی قرار دهند. خوشحال از اینکه هنوز مردان با غیرت و پیگیری وجود دارند که از نام و نشان بویراحمد محافظت میکنند و اجازه بی حرمتی و دست درازی به حیثیت و شرف این ایل نامدار و حماسه ساز را از هر فرصت طلبی میگیرند

 • كا چونباز گفت:

  پذیریش گناه و توبه مورد عنایت خداوند قرار می گیرد پذیرش اشتباه از طرف آقای بهبهانی نشانه شجاعت ایشان است . مطمنا مردم استان هم ایشان را می بخشند این موضوع باید سرمشقی باشد برای کسانی که برای  مطرح کردن خود حاضرند حتی به گذشتگان خود توهین وارد آورند این موضوع بابی شده بود تا در مجالس افرادی خودخواه با مطرح کردن موضوعاتی در باره عملکرد گذشتگان هم خود را باسواد نشان دهند و هم بهره برداری سیاسی از موضوع بنماین  جا دارد از مسئولین محترم استان که با اقدام به موقع با موضوع توانستند برخورد نموده و جلوی این مسائل تفرقه افکنانه را بگیرند تشکر و قدر دانی شود

 • م. رحیمی گفت:

  به هیچ عنوان عذرخواهی در مختوای کلام ایشان وجود ندارد و فقط در حد یک کلمه است. ایشان با گستاخی هر چه تمامتر از موضع و مقاله خود دفاع کرده و دوباره با احساساتی خواندن وابستگان سران ایل و مردم بویراحمد، همان توهین ها را به صورت دیگری بیان نموده. آقای تقوی شما شدین دن کیشوت این سرزمین و تا توانستید به این ایل توهین و حرفای ناروا زدید . زهی خیال باطل که اگر فکر کنید همه چیز با این عذرخواهی از دشنام بدتر، تمام و خیال خود را آسوده بپندارید.

 • منطقی گفت:

  هرچه دلش خواست به بویراحمد گفت ولی …

 • منطقی گفت:

  کار خوبی کردی. اون سایت الکی شما را شیر کرد.

پربازديد