تاریخ درج خبر : 1392/06/26
کد خبر : ۸۶۳۷۹
+ تغییر اندازه نوشته -

گرانی و کمبود مرغ در استان کهگیلویه و بویراحمد

سایت استان: از کالاهایی که در روزهای اخیر، با نوسانات شدید قیمتی مواجه شده، گوشت مرغ است که قیمت آن روز به روز تغییر می‌کند و برخی از مغازه‌داران هر روز صبح نگاهی به اتیکت قیمت می‌اندازند و مبلغی بر روی قیمت می‌کشند.

به نظر می‌رسد که نقش نظارت و بازرس و مدیریت بر بازار بسیار حائز اهمیت است، چراکه بازرسان هستند که می‌توانند کنترل‌ها را بر بازار به عهده بگیرند و با این سودجویان مقابله کنند، در حالی که هم اکنون به نظر می‌رسد که حیات خلوت امنی برای سودجویان در بازار مرغ به وجود آمده است و این مردم هستند که ضرر را باید متحمل می شوند و در استان کهگیلویه و بویراحمد افزایش چشمگیر قیمت و کمبود مرغ مواجه شده ایم.

546

با وجود اینکه مسئولان در روزها و هفته‌های گذشته صحبت از کاهش و کنترل قیمت بازار مرغ می کردند اما مشاهدات ما نه‌تنها حاکی از آرامش در بازار مرغ نبود بلکه مشخص شد که قیمت مرغ روز به روز در حال افزایش ‌است و در شهر یاسوج ، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد به 6هزارو 800 تومان رسیده است.

یک شهروند یاسوجی  می گوید؛ ما برای خرید گوشت مرغ به هر مغازه ای رفتیم نرفته متاسفانه فقط یک حرف تکراری به ما می گفتند و آن این که مرغ ندارم.

وی می افزاید؛ در شهر یاسوج گوشت مرغ گرم اول اینکه کم یافت می شود و اگر هم یافت شود با قیمت های بالا است.

یک شهروند دیگر یاسوجی گفت ؛ نمی دانم مردم چقدر باید گرانی مرغ را تحمل کنند تا مسوولان به خود بیایند و چاره ای اساسی و کارساز بیندیشند باید کاری جدی و اساسی برای حل کردن این گرانی انجام دهند.

یک نفر دیگر نیز بیان کرد؛ تا حالا می گفتیم که قیمت گوشت مرغ بالا می رود اما هم اکنون کمبود یا نبود گوشت مرغ در شهر یاسوج به آن اضافه شده است.

شهروندی دیگر به خبرنگار ایسنا عنوان کرد؛ قیمت مرغ هم اکنون در شهر یاسوج 6 هزار و 800تومان است که با توجه به اینکه به گفته مسوولان صنعت و معدن و تجارت نظارت ها بر قیمت ها بیشتر و جدی تر شده است.

وی تاکید کرد؛ مسوولان اعلام می کنند مرغ منجمد در بازار و حتی نمایشگاه پاییزه و فروشگاههای بزرگ به فروش می رسد اما اگر توزیع می شود پس کجاست که ما نمی بینیم، چند روز است که به بازار برای خرید گوشت مرغ می روم اما هر چقدر می گردم خبری از مرغ نیست.

همچنین داریوش دیودیده مدیرکل صنعت ، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد با بیان این مطلب که تعدادی می خواهند مرغ را گران کنند، گفت: قیمت پیشنهادی این سازمان برای تنظیم بازار برای فروش مرغ گرم 6 هزار و 300 تومان به کشتار گاهها و امور صنفی اعلام شده اما تعدادی به دلایل مختلف مثل افزایش قیمت جوجه یک روزه مانع از انجام این کار شده اند.

دیودیده افزود: با توجه به کمبود مرغ گرم در بازار، مرغ منجمد برای تنظیم بازار و رفع این مشکل در کل استان در فروشگاههای بزرگ و نمایشگاه پاییزه مرغ منجمد کیلویی 5 هزار تومان عرضه می شود.

وی با اشاره به این مطلب که تعدادی از نبود نهاده طیور در مرغداری ها حرف می زنند، اظهار کرد: بیش از 600تن نهاده طیور اعم از ذرت و سویا با نرخ دولتی آماده در اختیار دادن به مرغداری ها است و به معاونت پشتیبانی دام جهاد کشاورزی و اتحادیه مرغداران نیز اعلام شده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: سویا کیلویی یک هزارو 50 تومان و ذرت کیلویی 700 تومان به واحد های تولیدی عرضه می شود.

دیودیده ادامه داد: مشکل نبود مرغ گرم در روز های آینده به زودی حل خواهد شد.

همچنین رضا بهنام پور مدیر طیور جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با بیان این مطلب که علل اصلی کمبود مرغ گرانی و نبود نهاده های طیور است، گفت: از نظر حجم جوجه ریزی در ماه سال جاری نسبت به ماه های قبل تفاوتی نکرده و تعدادی از مرغ داری ها مرغ های خود را به خارج از استان می فروشند.

بهنام پور اظهار کرد: تامین نشدن نرخ ارز مرجع در کشور برای ترخیص نهاده های طیور در گمرک های بنادر باعث شده است که با کمبود مرغ و گرانی آن مواجه شویم.

همچنین امراله جهان فکر رییس اتحادیه مرغداران کهگیلویه و بویراحمد افزود: شیوع برخی از بیماری ها در فصل گرما در مرغداری ها و کمبود نهاده های طیور از مهمترین علت گران شدن مرغ در این استان است.

جهان فکر یادآور شد: 120 واحد تولیدی مرغ در استان وجود دارد و تنها 70 واحد آنها فعال هستند.

منبع:ایسنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • حیدر گفت:

    احتمالا یا آقای جهان فکر یا یکی دیگه از مسئولان خودشان مرغداری دارند که مرخ را از کیلویی 2500 تومان به 7000 تومان رسانده اند اما هیچکس صدایش در نمیاید هر روز که میرویم مرغ بخریم تا 300 تومان بالا رفته تازه می گویند خوراکش گرون شده یا تحریم هستیم هیچی نگوئید همش باید حقوق بگیر بدبخت زجر بکشد آقایان بی مسئولیت تا کی سر زیر برف می کنید راستی علت چیست

پربازديد