تاریخ درج خبر : 1391/10/14
کد خبر : ۸۶۷۰
+ تغییر اندازه نوشته -

دروغی بزرگ علیه “عصردنا” یا …

انتشار سلسله مطالب توهین‌آمیز نقد تاریخ بویراحمد به قلم ” عبدالحمید تقوی بهبهانی” در سایت “عصردنا ” طی چند ماه گذشته الهتاب‌های فروانی‌ را در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد ایجاد کرده بود.

به گزارش سایت استان، بعد از واکنش‌ها و پیگیری‌های شهروندانی بویراحمدی از طریق نهادهای مسئول و قضایی، تقوی بهبهانی (نویسنده مطالب) ضمن عذرخواهی؛ دبیر سایت عصر دنا را مقصر قلمداد کرد.

بعد از انتشار عذرخواهی تقویی بهبهانی سایت عصر دنا نیز پاسخی به این عذرخواهی داده که در نوع خود بسیار جالب توجه است.

عذرخواهی تقوی بهبهانی از نوشته هایش:

اخیرا سلسه مقالاتی ناتمام با عنوان تاریخ نگاری دربویراحمد، درنقد تاریخ نویسی محلی و بومی از اینجانب دریکی از سایت‌های محلی استان منتشرگردید. مخاطب من تاریخ نویسان محلی بودند. لذا به دبیرسایت توصیه اکید کردم که همه اشخاصی را که ازآنها نام برده شده ، نامشان را حذف کند ، تا خدای ناکرده شخصیت کسانی که سالهاست به رحمت ایزدی پیوسته اند، مخدوش نشود.

این نقد جنبه شخصی نداشت، نقد عملکردها بود نه اشخاص. ولی متاسفانه دبیر این سایت با غفلت و بی توجهی نسبت به این موضوع وعلیرغم توصیه اینجانب، با آوردن اسامی خاص موجبات ناراحتی و تحریک احساسات بازماندگان را فراهم آورد.

برای من روابط و عواطف انسانی، مقدم برهر عقیده وآیینی است، که: دنیا نیرزد آنکه پریشان شود دلی . لذا از همه بازماندگان ووابستگان کسانی که درآن مقطع تاریخی ، کلانتران منطقه و فرماندهان نظامی آنها بوده اند وبه علت غفلت دبیرسایت نامشان درمقاله آمده ،‌ بخاطر جریحه دارشدن احساسات آنها ، قلبا عذرخواهی کرده و پوزش میطلبم .

همانطورکه درمقدمه مقاله گفته ام، رنجیدن انسان دراین گونه موارد امری طبیعی و حق انسانی اوست .اما بازماندگان محترم این واقعیت مسلم را هم باید بپذیرند که نیاکان آنها چون واردتاریخ شده اند، ازحوزه خانوادگی و حتی ایلی فراتر رفته ودیگر تنها متعلق به بازماندگانشان نیستند، اینان زمانی صاحب اختیار و پدر سیاسی ایل بوده اند ، لذا دفاع خانوادگی و احساسی کردن از آنها درواقع پایین تر آوردن جایگاه سیاسی و تاریخی آنهاست .

بویراحمد سرزمینی مشاع ومتعلق به همه کسانی است که درآن زندگی می کنند. همگی این کهن بوم وبر را دوست داریم وتا آنجا که میتوانیم باید از فرهنگش غبارزدایی کنیم ./.

عبدالحمید تقوی بهبهانی

پاسخ “عصردنا ” :

با عرض سلام وادب خدمت دوست عزیز جناب آقای تقوی بهبهانی :

پاسخ سراسر دروغ شما هرچند شما را از فشارهای وارده در اثر اعتقادات مکتوب و مکنون تان به تاریخ بویراحمد می رهاند اما رسم مردانگی و شجاعت را که پذیرش خطا یا اشتباه یا مطالعه تاریخی ناشی از نوشته هایتان باشد را در اذهان متبادر نمی نماید که هیچ بلکه نشان می دهد شما فارغ از اعتقادات درونی درست یا منسوخ تان حتی شجاعت دفاع از آنها را هم ندارید .

جناب تقوی :

در عذر خواهی خود گفته اید ” به دبیرسایت توصیه اکید کردم که همه اشخاصی را که ازآنها نام برده شده ، نامشان را حذف کند ، تا خدای ناکرده شخصیت کسانی که سالهاست به رحمت ایزدی پیوسته اند، مخدوش نشود” .

برای اطلاع مخاطبان عزیز ، آقای تقوی یک سری مباحث را در نقد تاریخ بویراحمد تایپ شده بر روی یک عدد سی دی cd به دبیر “عصردنا ” تحویل داد .

بخش های از این سلسله مباحث نقد تاریخ بویراحمد در “عصردنا “ منتشر و بخش های دیگر آن به تشخیص اینجانب هنوز منتشر نشده و در آرشیو “عصردنا ” موجود است که اگر ضرورتی برای راست آزمایی دروغ های ایشان ایجاد شد حتما آنها را منتشر خواهیم کرد.

همانگونه که خود ایشان در ابتدای مطلبش هم آورده است ” سلسه مقالاتی ناتمام با عنوان تاریخ نگاری دربویراحمد” در “عصردنا “ به چاپ رسید که دلیل ناتمام ماندن انتشار مطالب ایشان در “عصردنا ” حساسیت های موجود اجتماعی و وجود اسامی مختلفی از سران طوایف بویراحمد بود که بنا به تاکید اینجانب و تصمیم شورای سردبیری “عصردنا ” به حرمت جامعه استان منتشر نشد هرچند ایشان حتی پس از حساسیت های جامعه مصرانه خواستار ادامه انتشار مطالب خود در سایت بودند که با واکنش تند سردبیر “عصردنا ” از اصرار های خود عقب نشینی کرد.

آقای تقوی به نیکی می دانند آنچه در این عذرخواهی خود آورده دروغی بزرگ بیش نیست و مستندات “عصردنا “ هم براحتی این را نشان می دهد .

به اطلاع مخاطبان “عزیز” می رساند جناب تقوی اتفاقا برخلاف گفته امروز خود در هنگام خواهش برای چاپ مطالب خود در “عصردنا ” مکررا تاکید می کرد که تمام مطالب بدون کم و کاست منتشر چرا که به ماهیت آن ضربه می زند و از سوی پذیرش بار حقوقی آن را هم عهده دار می شوم . امری که ایشان در جوابیه ای که در دادگاه هم نوشته اند موجود است که اعتراف کرده همه مطالب منتشر شده به قلم ایشان و همه تبعات آن باید متوجه ایشان باشد !! کما اینکه تمام افرادی که بر علیه مطالب ایشان موضه گیری یا واکنشی نشان دادند همیشه بر جدا بودن بحث اطلاع رسانی سایت از مطالب تقوی بهبهانی تاکید داشتند .

اما چه شده است که ایشان امروز در دروغی بزرگ اتهامی را متوجه “عصردنا “می کند که صادقانه و تنها در جهت تبادل افکار و اندیشه های مختلف در جامعه نسبت به مطالب ایشان اهتمام ورزید به غفلت و بی توجهی از سوی وی متهم می شود امری که با هیچ عقل سلیمی و شرافت انسانی نمی خواند !!

نویسنده محترم :

آیا بهتر نبود صادقانه و مردانه بدون اتهام زنی به رسانه ای که تاکنون و در همه مراحل انتشار و حتی دادگاه و آشتی با مسببان آن حادثه همراه شما بود نام می بردید و عذرخواهی تان را به دروغ و فریب آغشته نمی کردید ؟ زیبا تر نبود ؟ تصورتان این بود که حتما باید دروغی بنوازید تا سازتان کوک شود و بنا به میل شما داستان تمام شود ؟ زهی خیال باطل ! تصورتان بر این بود که دروغ تان با خویشتن داری “عصردنا ” به راستی بدل می شود و شما قهرمان داستانی ناتمام !!

جناب تقوی ،

تصور می کنید اگر رایزنی شخصی اینجانب با آقای طاهری و تشریح سیاست های “عصردنا ” و همراهی شایسته ایشان و رایزنی یکی از دوستان عزیز نبود شما را به جلسه شبانه دعوت می کردند و سازش حصول می شد ؟

نویسنده عزیز :

“عصردنا “ از این اقدام شما در راستای افزایش وحدت و همدلی و رفع کدورت ها حمایت و استقبال می کند اما آیا بهتر نبود دروغ نمی گفتید ؟ اگر شما واقعا دوست نداشتید اسامی برخی افراد در این نوشته ها باشد چرا آنها را قید و بر انتشار همه مطالب خود بدون کم و کاست تاکید داشتید حتی اسامی افراد ؟! اصولا انتشار مطلبی تاریخی بدون اسامی افراد مگر معنا هم دارد (این اعتقاد شما بود و هست که بارها بر آن تاکید داشتید ) !!

به چه دلیل پس از گذشت بیش از70 روز از تاریخ انتشار آنها چنین موضع گیری کذاب گونه ای را بیان کرده اید ؟ اگر صادقانه سخن می گویید چرا در روز دادگاه و دفاعیه خود نگفته اید غقلت از سردبیر بوده است ؟

جناب آقای تقوی ، فارغ از انتشار اسامی دوست دارم دیدگاه درونی و اعتقادات شما را درباره اسامی افرادی که در نوشته هایتان ذکر کرده اید بدانیم ؟ اگر شما همچنان بر همان صدق و درستی نوشته هایتان هستید که عذرخواهی دردی را دوا نمی کند و شما دروغگویی بیش نیستید و اگر بر حفظ ظاهر و تنها برای انداختن توپ در زمین دیگران هم این گونه دروغ بافی کرده اید هم خائن و ریاکاری بیش نیستید ؟

جناب محقق تاریخی ، آیا دیدگاه شما با مخفی کردن اسامی نوشته هایتان عوض می شود ؟ آیا فرزندان این افراد که شما در نوشته هایتان اتهاماتی را متوجه آنها کرده اید به یک تعارف و عذرخواهی ظاهری باید دلخوش باشند یا اینکه شما رسما اعلام کنید مطالعات شما و استدالال ها یتان در خصوص این افراد مغرضانه یا اشتباه بوده است ؟

به نظرم مهم اعتقادات درونی افراد نسبت به افراد و وقایع اطراف آنها است تا فیلم بازی کردن برای دیگران که امیدواریم شما از درون به احترام به بزرگان و برجای ماندگان آنها رسیده باشید نه فرار از برخی مشکلات ایجاد شده !! و بدتر از آن اتهام کردن دیگران ، آنهم رسانه ای که صادقانه و بیطرفانه مطالب شما را منتشر کرده است .

آقای تقوی بهبهانی ، رسانه های یاد گرفته اند دیوار شان همیشه در دعواها کوتاه تر از بقیه باشد اما بدانید “عصردنا “ اجازه نخواهد چنین شیوه ای برای او به وقوع پیوندد .

اگر شنیده اید که می شود با یک دروغ و اتهام علیه “عصردنا “ خود را پاک و منزه جلوه دهید بدانید که “بوی کباب را با داغ کردن خر ” اشتباه گرفته اید !

باشد که بزودی مستندات “عصردنا “ در خصوص دروغ گویی هایتان را منتشر کنیم.

منبع: عصردنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • حسين گفت:

  البته عصر دنا هم زیاد مالی نیست
  چون قضاوات هاش واقعا یکطرفه است…….

 • مصطفی هوشمند گفت:

  چه مصیبتی هست وقتی بدونه فکر حرفی بزنیم
  ما اول حرف می زنیم بعد در موردش فکر می کنیم .
  مومن تاریخ رو با جغرافیا عوض کن
  شاید در مرز گشایی موفق تر عمل کنی

 • محمد احمدیان mhamad ahmadin گفت:

  شما واقای تقوی هردو به وحدت استان خیانت کردید مطمین باشید تاوان ان را پس خواهید داد

پربازديد