تاریخ درج خبر : 1391/10/15
کد خبر : ۸۷۱۹
+ تغییر اندازه نوشته -

تعزیه 115 ساله لنده ثبت ملی می‌شود

سایت استان: معاون میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به سابقه بیش از 115 ساله تعزیه بزرگ و سنتی لنده، مراحل ثبت ملی و معنوی این اثر در شورای سیاست‌گذاری میراث فرهنگی دنبال می‌شود.

رحیم دادی‌نژاد در حاشیه برگزاری تعزیه بزرگ شهر لنده به تأثیر تعزیه در اذهان عمومی اشاره کرد و اظهار داشت: تعزیه یکی از ماندگارترین هنرهای اسلامی است که شیعیان همه ساله در برخی نقاط از جمله در استان ما و به ویژه در شهر لنده به یاد عاشورا برگزار می‌کنند.

وی افزود: عمق تأثیرگذاری تعزیه بنا به عقیده ما بیش از صدها کتب قطور بوده چرا که انسان مستقیماً می‌تواند خود را در آن واقعه حاضر و ناظر ببیند و از عمق وجود مصائب کربلا را درک کند.

معاون اداره‌کل میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به سابقه بیش از 115 سال تعزیه بزرگ و سنتی لنده در استان مراحل ثبت ملی و معنوی این اثر در شورای سیاست‌گذاری میراث فرهنگی دنبال می‌شود.

دادی‌نژاد تصریح کرد: همزمان با اربعین سرور و سالار شهیدان تعزیه بزرگ لنده را فیلمبرداری و همراه با مستندات به شورا ارسال می‌شود.

این مسئول در ادامه متذکر شد: قبل از این تعزیه ترقو لنده به ثبت ملی معنوی رسیده و در سراسر ایران تعزیه ترقو با نام لنده شناخته می‌شود.

معاون اداره کل میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به زحمات دست‌اندرکاران و پیشکسوتان تعزیه استان اذعان داشت: در هفته میراث فرهنگی از پیشکسوتان تعزیه سنتی لنده و سایر بخش‌ها و شهرستان‌های استان تجلیل می‌شود.

منبع:فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد