تاریخ درج خبر : 1392/06/28
کد خبر : ۸۷۹۲۹
+ تغییر اندازه نوشته -

نقدی بر منتقدین استاندار

سایت استان: سعید کرمی


یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَقولوا قَولًا سَدیدًا ” ای کسانی که ایمان آورده‌اید! تقوای الهی پیشه کنید و سخن حق بگویید ” سوره مبارکه احزاب آیه 70
قبلا از هر چیز لازم می دانم عذرخواهی خالصانه خود را خدمت تمام خوانندگان محترم و بویژه اصحاب اندیشه و قلم استان به جهت هرگونه سوء تفاهم احتمالی تقدیم داشته و خاضعانه به ایشان ادای احترام نمایم و امیدوارم که نقد بنده حقیر که نقدی است بر بعضی از نقادی های برخی دوستان را به بزرگی خود بخشیده و ناخواسته موجبات تکدر خاطر ایشان را فراهم ننمایم .
بی شک هنر نقد و نقادی در هرجامعه ای و بویژه در استان ما که مجتمع مشکلات است و تشنه انتقاد ، دارای جایگاه رفیع و قابل توجهی بوده و ارزش والایی دارد و ابزار قدرتمندی است که بخش زیادی از شرایط لازم جهت توسعه همه جانبه و برون رفت این دیار از مشکلاتی که حقیقتا سزاوار آن نمی باشد را در پرتو نقد آگاهانه و همت نقادان روشن ضمیر تأمین می نماید .
از آنجا که انتقاد و انتقاد پذیری یکی از مهمترین پایه های پیشرفت جوامع علمی و بشری است لازم است که این رکن رکین در استان ما نیز بر مبنای اخلاق منتقد و سعه صدر انتقاد شونده نهادینه گردد و بدین ترتیب کشتی محروم استان از امواج آشفتگی و سوء مدیریت های مستمر نجات یافته و در ساحل پیشرفت و شایسته سالاری لنگر بگیرد .
امروزه به لطف خداوند و گسترش روز افزون ارتباطات و به تبع آن سایت های مختلف اطلاع رسانی استان ، شاهد حضور بیانی اقشار مختلف و فرزندان توانمند استان در جهت نقد عملکرد مسئولین و بیان مشکلات در زمینه های مختلف هستیم که خود جای خوشحالی داشته و امید است که این روند در مسیر منطقی و روال عقلانی و آگاهانه ادامه یافته و در نهایت شاهد توسعه چشمگیر و پیشرفت حقیقی این سرزمین مستعد و مردمان مستحق در ابعاد مختلف باشیم .
الاایحال نقد مؤثر و کارآمد نقدی است که تمام جوانب زمان و مکان را در نظر گرفته باشد و منجر به تبعات منفی بعدی نگردد و به خصوص در بعد زمانی چنان باشد که شرایط اجرایی و جنبه عملی داشته و همچنین وارد حیطه تخریب اشخاص نشود و رسیدن به این هدف مستلزم این است که منتقد اخلاقیات را در نقد خود لحاظ کرده و پیرامون ادعای خود تحقیق و تفحص نماید و نهایتا نقد ایشان بستری برای حل مشکلات باشد و نه اینکه گره دیگری بر گره های قبلی بزند ، همانند آبی که اگر بر اصل آتش بریزیم ، آتش را خاموش کرده و بسیار مفید است ولی همین آب اگر بر روی شخصی که دچار آتش سوزی شده است ریخته شود ، نه تنها مفید نیست بلکه مستوجب عفونت های خطرناک شده و شاید تبعات جبران ناپذیر و حتی مرگ وی را به همراه داشته باشد .
یکی از مواردی که اخیرا مورد نقد دوستان قرار گرفته بود و تقریبا بعد از انتخابات ریاست جمهوری استارت خورد و ظاهرا هنوز نیز ادامه دارد ، نقد استاندار وقت و اقدامات استانداری می باشد و نکته اینجاست که قطار انتقادات ، درست از زمانی شروع به حرکت نمود که مدیریت جناب آقای صابری شمارش معکوس خود را شروع کرد .
در اینجا لازم می دانم صراحتا اعلام نمایم که این یادداشت نه تنها قصد دفاع از عملکرد و اقدامات جناب آقای صابری ندارد بلکه خود بنده نیز در بعضی موارد از ایشان انتقادات و حتی اعتراضاتی نیز داشته و دارم که شاید به دلایلی از جمله اینکه علم قطعی و اشراف کامل بر دلایل اقدامات ایشان نداشته و منطقا قضاوت یکجانبه و ناآگاهانه را نیز صحیح نمی دانم ، آنها را مطرح ننموده و پیرامونشان بحث چندانی نکرده و نمی کنم .
در دوره کوتاه مدیریت ایشان نیز ، مثل تمام ادوار گذشته ، استان ما دست به گریبان مشکلات عدیده ای بود که اظهار نظر در مورد آنها مستلزم نظرات عمیق کارشناسی و دانستن انگیزه و استدلال مجریان و در رأس آن استاندار محترم استان می باشد و بنده یا دیگری به صراحت و بدون تحقیقات پایه ای نمی توانیم له یا علیه طرح و یا اقدام بخصوصی اظهار نظر نموده و کلیت آن را رد کرده و یا تأیید نماییم .
به عنوان مثال درباره اقدامات ایشان در مورد رودخانه بشار زاویه دید من نوعی ، بر مسائلی از قبیل گرانی شن و ماسه و تبعات منفی مستتر در آن متمرکز است و علی الظاهر دریچه نگاه ایشان به سمت مسائل زیست محیطی بوده است که تجزیه و تحلیل و توازن بین این دو نگاه جای بحث داشته و شرایط خاص خود را می طلبد که در این مکتوب نمی گنجد .
نکته دیگری که باز بنده نوعی ، از آن طریق به جناب آقای صابری انتقاد داشته ام عدم پیشرفت طرحهای عمرانی استان بود که ایشان طی مصاحبه اخیر خود ، عدم تخصیص اعتبارات عمرانی و کمبود منابع مالی را دلیل این نارسایی ها عنوان کردند که انصافا همه ما نیز به آن واقف هستیم و امروز وجود مشکلات اقتصادی و کمبود اعتبارات بر هیچ کس پوشیده نیست ، که این موضوع نیز جای تأمل داشته و نیازمند واقع بینی است ، و در نهایت تشخیص اینکه طرح های عمرانی استان چند درصد و تا چه اندازه قربانی سوء مدیریت بوده اند ، نیازمند کالبدشکافی کارشناسانه و بررسی آگاهانه است .
لذا روی سخن بنده با کسانی است که علیرغم اشراف بر مسائل و اطلاع کامل از مشکلات استان ، مدتها زبان به کام فرو برده و قلم در جیب گذاشته بودند و با تمام این احوالات در حین مدیریت استاندار وقت ، هیچ اعلام نظر رسمی یا رسانه ای نکردند و درست در ایام منتهی به پایان مدیریت آقای صابری و بعد از انتخابات ریاست جمهوری که تغییر ایشان امری قطعی و برای همه قابل پیش بینی بود ، نطقشان باز شده و قلم فرسایی می کنند ، که این اقدامات و بخصوص در این مقطع زمانی نه دال بر شجاعت بیان است و نه در سبد انصاف می گنجد و مصداق بارز ” مردی نبود فتاده را پای زدن … ” خواهد بود .
سؤال بنده از منتقدین محترم این است که قبل از اینکه به رفتن آقای صابری مطمئن شوید ، کجا تشریف داشتید و چرا اقدام به نقد عملکردشان نکرده و خطاب به ایشان متنی ننوشتید ؟
تاریخ اداری و سیاسی نهادها و ادارات استان اثبات می کند که همیشه بوده اند کسانی که نان را به نرخ روز می خورند و خود را با وزش باد هماهنگ می کنند ، کسانی که در زمان مدیریت یک مدیر ، صرفا جهت تأمین منافع شخصی خود و بهره مندی هرچه بیشتر از کیک قدرت ، ادعای اخوت می کنند و داعیه پیش مرگی مدیری را دارند و بعد از مدیریت ماری می شوند در آستین پیغمبر و اقدام به نقد و حتی تخریب بیرحمانه مدیر معزول می نمایند .
همچنان که این روزها در آستانه انتصاب استاندار جدید استان ، سایت ها و محافل مختلف مملو از خوش آمدگویی و تبریکات پیشاپیش و با عرض معذرت بازار تملق و چرب زبانی گرمای چشمگیری دارد و اگر زنده باشیم خواهیم دید که مطالب انتقادی و شاید تخریبی زیادی در پایان مدیریت همین استانداری که هنوز منصوب نشده است ، منتشر می شود و می توانیم آنها را با تعاریف امروزی در مورد ایشان قیاس کرده و حقیقت حزب باد را نتیجه گیری نماییم .
در نهایت ضمن عرض پوزش مجدد و احترامی دوباره ، جانمایه کلام این نوشتار با اصحاب قلم و منتقدین استان این است که اولا و مؤکدا نقد باید به موقع و هدفمند باشد و بعد زمانی آن به شدت مورد توجه قرار گرفته و انتقادات و پیشنهادات آگاهانه و دوستانه ، درست از زمان شروع بکار یک مدیر آغاز گردد و نه در روزهای پایانی مسئولیت وی ، و چه بسا که هر مدیری نیز در زمان شروع و بعد از آن ، به این انتقادات ترتیب اثر داده و پیشنهادات را جامه عمل بپوشاند ، و ثانیا نقد هر مدیری مملو از انصاف و خالی از غرض باشد که خدای ناکرده به جای نقد عملکرد ، توهین به شخصیت و انسانیت کسی نشده و صرفا به دلیل مسائل بی اساس حزبی و جناحی ، در جهت تقدیر و یا تخریب بیجای کسانی کاغذی سیاه نشده و آبرویی بر باد نرود .
خداوند از سر تقصیرات دانسته و ندانسته همه ما بگذرد و ما را لحظه ای به خود وانگذارد.

(مطلبی که خواندید، نظرات شخصی نویسنده می باشد و انتشار آن به معنای تایید تمام یا قسمتی از آن از طرف سایت استان نمی باشد)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • یک بیسواد گفت:

    جناب کرمی، نقد را معمولاً در پایان یک مرحله ای از کاری که در حال انجام است، می کنند. چون قرار است که نتیجه کار بررسی گردد. اینهایی که نقد کردند نه نان به نرخ روز خورند و نه ترسو. شما اول باید معنای واقعی نقد را بفهمید سپس منتقدین را نقد کنید.اگر از وجدان و انصاف برای رعایت اصل میهمان وای مردم این دیار سخن می گوید که باید خدمت شما عرض کنم، بحث توسعه و تعالی استان و خدمتگذاری کسانی است که همه مسلمان و معتقد هستند و باید نقد شوند. چون اگر اینگونه نباشد، هرکس کاری می کند و می گوید در روز مراسم میهمان نوازی، گناهان ما بخشیده می شود.عالی جناب،شنیده می گویند ، بسیار سفر باید تا پخته شود خامی؟ پس باید نقد کرد و شما هم دست و پای خودتان را از جلوی پای دیگران جمع کنید تا راحت نقد کنند شاید روزی من و شما، فضای بهتری را در این استان شاهد بودیم.

پربازديد