تاریخ درج خبر : 1392/06/28
کد خبر : ۸۷۹۵۰
+ تغییر اندازه نوشته -

تفریح فرهنگی و تفریح اجتماعی شهر یاسوج

سایت استان: محمود ذکاوت
1) «تفریح» یک «نهاد» است. «تماشا» از جمله نمودهای این نهاد است. در دوران اخیر «فرهنگ و هنر» و «ورزش» دو عرصه ی اجتماعی هستند که حجم قابل توجهی از تفریحات(تماشایی) ما را به خود اختصاص داده اند. در هنر بیشتر توجهات معطوف به «سینما» است و در ورزش به «فوتبال». سینما تذکر و تأمل است و البته شادی، فوتبال اما هیجان و فرح را با هم دارد. در این میان فوتبال از اقبال بیشتری برخوردار است.
2) نوع و چگونگی تفریح بی ارتباط با طبقه ی اجتماعی نیست. به بیان دیگر هر طبقه ی اجتماعی به نوع خاصی از «تفریح» توجه دارد. معمولا طبقات متوسط و بالای اجتماعی به تفریحات فرهنگی-هنری روی می آورند. در حالی که غالب تفریح طبقات فرودست اجتماعی ورزش است. با این وجود سینما و فوتبال توانسته اند در میان عموم طبقات اجتماعی مخاطب داشته باشند. به بیان دیگر سینما و فوتبال عرصه ی اشتراکی تفریحات طبقات مختلف جامعه شده اند.
3) یاسوج، خیلی وقت است که سینما ندارد. تقریباً 6-7 سال است. البته پیش از این 6-7 سال فقط یک سوله ی بزرگ به اسم سینما داشت که آن هم نزدیک به 3 سال بود که عملا متروکه و بدون استفاده بود. در واقع نزدیک به یک دهه است که مهم ترین تفریح فرهنگی-هنری مردم یاسوج که همانا سینما باشد تعطیل شده است. مردم از برپایی مجدد «سینما دنا» خرسند خواهند شد اما در شرایط کنونی نبود آن نیز خیلی برای ایشان مسئله نیست. حداقل در این یک دهه جریان جدی ای که احداث سینما را مطالبه کند ایجاد نشده است. از طرف دیگر فقط چند سال است که تیم فوتبال شهرداری یاسوج در میان تیمهای کشور سربرآورده و عرض اندام می کند. مسابقات مختلف شهرداری بی شک در این چند ساله از جمله تفریحات جدی جوانان شهر بلکه عموم مردم شهر بوده است. اما مدتی است که واگذاری امتیاز این تیم و انحلال آن نقل عموم است. این اتفاق هر چه باشد برای بخشی از جوانان مسئله شده است.
4) اینجا تفاوت این دو سنخ تفریح مشخص می شود. سینما تفریح فرهنگی است که با تأمل و تذکر و شادی مأنوس است اما فوتبال صرفاً هیجان است که از دل آن شادی و فرح می زاید. اگر چه «حیات فرهنگی» در میان عرصه های مختلف «حیات انسانی» حائز اهمیت اما «حیات اجتماعی» مقدم بر «حیات فرهنگی» است. فوتبال حالا با «حیات اجتماعی» ما مرتبط شده است. یک برد تیم شهرداری انسجام اجتماعی و شادی عمومی را افزایش می دهد و از این رهگذر هم دلی شهروندان را رقم می زند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد