تاریخ درج خبر : 1391/10/19
کد خبر : ۸۹۰۴
+ تغییر اندازه نوشته -

آستانه مقدسه بی بی حکیمه؛ نماد مذهبی استان

سایت استان: آستانه مقدسه بی بی حکیمه؛ نماد مذهبی استان در شهرستان گچساران قرار دارد که در زیر پیشینه ای از این نماد مذهبی ارائه می گردد.

پیشینه و بررسی راههای قدیم و جدید روستای بی بی حکیمه(س)

در کتاب دایره المعارف شجره آل رسول جلد ششم نوشته آقای سید علی موسوی نژد سوق این چنین نوشته شده است :بهترین محاسبه را میتوان نسبت به راههای ورودی به بلاد و آستانه مقدسه بی بی حکیمه(س) در منطقه میشان بین بهبهان و دیلم و گناوه وممسنی و گچساران به پنج راه اصلی اختصاص داد. اما قبل از ذکر نام محورهای مزبور ،پیشینه جاده شاهی و جاده ابریشم در محور این آستانه قابل بررسی است.

جاده شاهی:

جاده ایکه از فارس و از طریق ایستگاههای((خان اسد))،((دشت ارژن))و((دبه سر)) به کازرون هدایت می شود از طریق((دیه درین))،((سر عفبه)) ،((توّج)به جنابه(گناوه) می رسید.که قسمتی از آن در ناحیه جنوب غربی جزء جاده شاهی محسوب می شود.

جاده ابریشم(باستین):

احتمالاً کسانی که از شیراز قصد جنابه(گناوه) داشتند،با عبور از مجاور آستانه بی بی حکیمهدر امتداد محور راه((باستی(باستین))) و گربه ای(والفجر)به جنابه(گناوه) می رسیدند و این جاده،شاخه فرعی دیگری داشته که به ریشهر(بوشهر) و سپس به سیراف می رفته است. که قسمتی از آندر ناحیه شمال شرقی جزء جاده ابریشم محسوب می گردد.
اما شاخه دوم ،جاده ای که از شرق شیراز و از طریق ایستگاه هایخلار و گویم،جایجان،به خاک شولستان(ممسنی) می رسید و از آنجا به نوبندگان،(مسیر دوره ساسانی که از کازرون می آمد)می پیوست و به سمت درخید(دهنو ممسنی) و خوابدان(باشت)مرز شرقی ارجان(بهبهان)رهسپار می گردید.
در دوره اسلامی دو بندر سیراف و بصره سهم عمده ای در بخشی از این محور را از نظر تجاری به عهده داشت و ازآنجا ارتباط این دو بندر توسط بنادر ولایت ارجان ،مهرویان سی نیز،جنابه،میشان(منطقه بی بی حکیمه) برقرار می گشت. این دو راه،کاروانی و دریایی ،موقعیت ویژه ای برای رونق ارجان(بهبهان)و توابع را داشت.

منزلگاههای مسیر شرقی و غربی ولایت ارجان:

منزلگاه اول: خان حماد یا درخید(دهنو ممسنی) یا انبوران یا خوندان یا گشن
منزلگاه دوم: بندک(بیدک باشت)، یا گنبد ملغان(دوگنبدان) یعنی از بندک به دره کمبل محور بی بی حکیمه(س) و سپس از طریق رودخانه زهره به سمت هندیجان و یا از طریق ماهور میلاتی به منطقه میشان(بی بی حکیمه)به سمت دریا(دیلم،گناوهفهندیجان) رهسپار می شدند.
منزلگاه سوم: هیر با فاصله چهار فرسخی بیدک
منزلگاه چهارم: حبس(گچ عوض، هوس) یا لیشتر یا خیرآباد گچساران
منزلگاه پنجم: فرزدک(خیرآباد کنونی یا زیدون بهبهان)
منزلگاه ششم: خود ارجان(بهبهان) است.
منزلگاه هفتم: بوستانک یا بازار سنبیل،بابک،یا دهلیزان(بعد از بهبهان) است.
با توجه به مصادیق و پیشینه ذکر شده،راههای قدیم و کنونی را که به ابادی بی بی حکیمه منتهی می شوند در اصلاح بیان،راههای شوسه و مالرو و آسفالته قدیم نه چندان دور و جدید در مناطق گرم و خشک بوشهر و خوزستان و فارس و کهگیلویه وبویراحمد می باشد، که به هر طریقی از شهر و مکانی وارد می شدند،تا به آستانه مقدسه حضرت بی بی حکیمه(س) برسند.

مهمترین این راهها که عموماً از نقاط کوهستانی صعب العبوری می گذرند به شرح زیر است:

الف: محور گراب(گرو) به بی بی حکیمه(س)در ضلع شمالی
این راه،مسیر کسانی بوده که بیشتر از منطقه بویراحمد یاسوج و کازرون و نورآباد وارد دوگنبدان قدیم می شدند، سپس به باباکلان و از آنجا به آبادی بن پیر و با عبور از دره پلنگی به کاکامبارک و گرو ،وارد روستای بی بی حکیمه ودر فاصله پانصد متری شمال،استانه مبارکه را زیارت می کردند. این راه در قدیم مالرو و با اغاز کار شرکت نفت و گاز ناحیه گچساران ،تبدیل به آسفالت ناهمگون و پرپیچ و خم شده است.این فاصله تا بی بی حکیمه بیش از صد کیلومتر است.یکی از زیبایی هایی که در این محور وجود دارد ،پوشش گیاهی و جنگلی است که به عنوان تفرجگاه ،میتواند مورد استفاده قرار گیرد.

ب: محور باستی(باستین) و گربه ای(والفجر) به بی بی حکیمه (س)در ضلع جنوبی

جاده یاد شده از بوشهر و برازجان شروع به گناوه منتهی و از آنجا به روستای باستی امتداد می یابد،سپس از ابتدای دره بی بی حکیمه(س) شروع و با عبور از آب انبار حاج حسن خان لیرابی به دو دره و از آنجا به منطقه گرداب و آسیاب های قدیم، سپس وارد روستای بی بی حکیمه(میشان) می شود.این جاده به دلیل شوسه بودن آن در فصل بارندگی با مشکلات روبرو است. فاصله گناوه تا باستی و از آنجا تا بی بی حکیمه حدود شصت کیلومتر است.

ج: محور سیامکان به بی بی حکیمه(س) در ضلع غربی

این جاده پنجاه کیلومتری تا بندر دیلم ادامه جاده آسفالته بهبهان به بندر دیلم و از آنجا به بی بی حکیمه است.از دیلم به روستای سیامکان و از آنجا به روستای گزلوری و از آنجا به کوه دهک و با عبور از دره دو، سپس با فاصله بیست و چهار کیلومتری در ضلع شمال غربی وارد روستای بی بی حکیمه می شود. قسمتی از این جاده شوسه و به دلیل کوهستانی بودن دشوار است.

د: محور عبور عشایر و تاسیسات شرکت نفت به بی بی حکیمه(س)در ضلع شرقی

طول این جاده از مسیر نوراباد فارس به منطقه میشان و از آنجا به آب انبار حاج حسن لیرابی بیش از ۱۵۰ کیلومتر است. قسمتی از این جاده در حوالی منطقه میشان به بی بی حکیمه(س)توسط شرکت نفت ناحیه گچساران آسفالت شده است،بقیه شوسه و کوهستان سخت و صعب العبور دارد. این جاده اصولاً محل عبور عشایر کشکولی بوده که از منطقه گردو و پارینه به بیدستان و از آنجا به گردنه انبار(محل تاسیسات نفت) وارد دروازه آستانه بی بی حکیمه (س) می شود.

ن: جاده تحمیلی فریدون خان کشکولی به کارکنان خارجی شرکت نفت

این جاده مخصوص شرکت نفت بوده که از شهر دوگنبدان تا ابتدای چاه شماره نه آسفالت بوده است،این جاده به دستور فریدون خان کشکولی به خارجیان شرکت نفت،تا اول روستای بی بی حکیمه(س)در بالای کوه امتداد یافته که زوار به راحتی میتوانند،پس از پیاده روی مختصر از کوه به پائین وارد آستانه مقدسه بی بی حکیمه(س) می شوند.قسمت پیاده روی این جاده در سال ۱۳۵۶(ه.ش) توسط فردی بنام حاج فتح الله خورشیدی اهل دوگنبدان بطور رایگان با دستگاه بلدوزر کوه بری و تسطیح شده است.

منبع:بویرنیوز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد